/skins/user/rwd_shoper_35/

Czego nie wiemy o meblach?

0

Trudno nam dziś wyobrazić sobie, że w naszych domach mogłoby zabraknąć mebli. To nie tylko elementy aranżacji, które sprawiają, że we wnętrzu gości harmonia i elegancja, ale przede wszystkim praktyczne i funkcjonalne rozwiązania pozwalające zaprowadzić we wnętrzu ład, a także dostarczyć sobie i bliskim maksimum wygody. A czy wiecie, że meble, które na co dzień goszczą w Waszych salonach posiadają nierzadko wielowiekową, bardzo interesującą historię?

Czego nie wiemy o meblach?

Egipt – starożytna kolebka cywilizacji

meble - ciekawostkiNajstarsze meble zostały odnalezione w czasie prac archeologicznych prowadzonych na terytorium Egiptu. Naukowcy szacują, że ich pojawienie się w cywilizacji miało związek z transformacją sposobu życia człowieka z koczowniczego na osiadły. Ławki, krzesła, fotele i skrzynie wyrabiane były najczęściej z drewna, ale także z kości zwierząt i kamienia. O popularności pierwszego z surowców zadecydowała łatwość obróbki. Drewno, oprócz tego, że było szeroko dostępne, stanowiło dostatecznie miękki materiał, w którym można było bez większych problemów rzeźbić używając do tego celu nawet bardzo prostych narzędzi. Oczywiście na meble mogli pozwolić sobie jedynie władcy i przedstawiciele wyższych sfer. Po ich śmierci wszystkie elementy wyposażenia komnat trafiały do ogromnych grobowców, gdzie w wielu przypadkach przetrwały do dnia dzisiejszego stając się doskonałym materiałem do badań archeologicznych. Inkrustowane kamieniami szlachetnymi, zdobione misternymi rzeźbami, posiadające finezyjne formy, wzbudzają zachwyt i przybliżają nam tajniki rzemiosła, które narodziło się wiele tysięcy lat temu.

Kamienne łoże

Nieco młodsze znaleziska pochodzą natomiast z Grecji, w której podstawowym surowcem do produkcji mebli był kamień. I chociaż wyprodukowane z niego meble nie zachwycały wygodą, to jego dostępność i trwałość sprawiła, że śródziemnomorscy rzemieślnicy specjalizowali się właśnie w obróbce tego materiału. Dopiero w V wieku przed naszą erą doceniono urok i wszelkie inne zalety drewna, które od tej pory stało się podstawowym tworzywem do produkcji mebli.

Pierwsze meble tapicerowane… skórą!

mebleZa ojczyznę mebli tapicerowanych uważa się natomiast Rzym. Archeologowie odkryli, że był to pierwszy naród, który drewniane meble pokrywał skórami zwierzęcymi. Z kolei pierwsze miękkie kanapy i sofy pojawiły się w Europie w okresie klasycyzmu, oczywiście na dworach królewskich. Pochodzące z XVII wieku meble zachwycały miękkością za sprawą obecności w ich wnętrzu końskiego włosia lub trawy morskiej. Najbardziej zamożni wielbiciele komfortu mogli natomiast pokusić się o meble wypoczynkowe wypełnione puchem. Warto przy tym wspomnieć o historycznych źródłach podających, że właśnie w tym okresie francuscy królowie przyjmowali swoich gości w sypialni – nie wychodząc z łóżka.

Epoka rozkwitu wynalazków

ciekawostki o meblachWraz z rozwojem technologii wynalazcy sięgali po coraz bardziej szalone pomysły. W 1895 roku świat obiegła wieść o wynalezieniu niezwykle wygodnych materaców nadmuchiwanych gorącym powietrzem, które można było spotkać w wagonach sypialnych w pociągach. Euforię tę szybko ostudziły doniesienia mówiące o tym, że po krótkim czasie eksploatacji skóra pokrywająca materace pęka serwując swoim użytkownikom dotkliwe oparzenia. Niedługo później Janjaap Ruijssenaars – holenderski projektant i architekt, po raz kolejny sięgnął po motyw powietrzny, tym razem jednak w nieco innych charakterze. Efektem jego wieloletniej pracy było łóżko lewitujące w powietrzu. Uspokajamy jednak, że wynalazek ten nie ma nic wspólnego z magią – jego pomysłodawca do podniesienia łóżka nad powierzchnię podłogi wykorzystał jedynie pole magnetyczne. Ciekawostką jest fakt, że jego maksymalne  obciążenie dochodzi do 1000 kg.

Branża, która inspiruje

Branża meblarska okazała się na tyle kusząca, że wzbudzała ciekawość osób zajmujących się innymi gałęziami nauki. W 1911 roku Thomas Edison zaprezentował wszystkim łóżko wykonane z… betonu! Swój pomysł argumentował tym, że chociaż jego produkt nie jest tak piękny, jak jego drewniane odpowiedniki, to z pewnością jest tańszy i bardziej wytrzymały. Niestety jego argumentacja zupełnie nie przekonała przyszłych użytkowników, a betonowe meble zniknęły z branży jeszcze szybciej niż się pojawiły. I jeszcze jedna zaskakująca informacja – za producenta mebli podawał się także sam Al Capone!

Niemożliwe?

mebleNa koniec chcielibyśmy przedstawić Wam jeszcze kilka interesujących faktów dotyczących mebli tapicerowanych. Największe łóżko zostało wyprodukowane w latach 90-tych XX wieku w Holandii. Jego długość wynosiła blisko 6 metrów, a szerokość prawie 4 metry. Krajem, w którym panuje niezwykły kult łóżka są Chiny. Złośliwi twierdzą, że być może właśnie z tego powodu jest to najbardziej zaludnione państwo świata. Kanapa doczekała się również swojego pomnika. Znajduje się on w USA w stanie Ohio i wykonany jest z kamienia. A czy wiecie, jakim zabrudzeniom ulegają najczęściej meble tapicerowane? Odpowiedź nie wydaje się być zaskakująca. Zaraz po kawie, herbacie i winie, na naszych kanapach pojawia się… szminka! Trudno nie zgodzić się, że w tym aspekcie najdoskonalszym rozwiązaniem okazują się skórzane zestawy wypoczynkowe…

 

 

Dodaj komentarz:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium