/skins/user/rwd_shoper_35/
Ekologia w nowoczesnym wydaniu 0

Ekologiczne domy, wychodzące naprzeciw naturze, cieszą się coraz większą popularnością wśród miłośników nietypowych, oryginalnych aranżacji. Stanowią nie tylko doskonały pomysł na ciekawy design, ale także są bardzo praktyczne i przyjazne dla zdrowia. Zapewniają swoim mieszkańcom maksymalny komfort i wyśmienicie komponują się z panującymi trendami w budownictwie. Wykonane są w dużej mierze z naturalnych materiałów, wśród których prym wiodą drewno, słoma i glina. Ostatnia z nich wyróżnia się niezwykłymi właściwościami fizyko-chemicznymi. Dodatkowo jest bardzo uniwersalna. Wyśmienicie wpisuje się zarówno w nowoczesny styl, jak i w pełne ciepła oraz przytulności rustykalne aranżacje.

Ekologia w nowoczesnym wydaniu

Glina – naturalnie!

Glina to skała osadowa pochodząca z okresu czwartorzędu. Składa się przede wszystkim z minerałów ilastych, kwarcu i substancji organicznych – humusu i bitumin. W zależności od regionu, w którym jest wydobywana i zawartości w niej poszczególnych pierwiastków może przybierać barwę od białej poprzez szarą i żółtą, aż do intensywnie czerwonej, a nawet ciemnozielonej.

Niezmiennie od kilkunastu tysięcy lat

ekologiaJuż w starożytności glina była najbardziej popularnym materiałem stosowanym do budowania domów. Archeolodzy zapewniają, że ludzie wyrabiali z niej cegły już 3000 lat przed naszą erą. Bloczki wypalane w specjalnych piecach, łudząco podobne do tych, które obecnie możemy znaleźć w sklepach, były sklejane płynną gliną z dodatkiem wody i substancji wiążących. Prototypy cegieł były dostępne oczywiście jedynie dla wybrańców. Większość ludzi budowała schronienia z surowej gliny, która następnie wysychała na słońcu. Bardzo plastyczna i jednocześnie odporna na działanie niekorzystnych warunków zewnętrznych była materiałem dostępnym dla każdego człowieka. Z reguły przy budowie domu pracował jeden mężczyzna, który sklejał kawałki gliny ulepione przez kobiety, dzieci, a następnie wygładzał ściany. Z gliny robiono także naczynia ceramiczne, w których przechowywano żywność. Ze względu na jej właściwości, chronione w niej produkty długo pozostawały świeże nawet wtedy, kiedy aura serwowała wysokie temperatury.

Zdrowotne właściwości glinianych tynków

ekologia w domuDziś glina po raz kolejny powraca do łask, najczęściej pod postacią tynków. Jej bezapelacyjną zaletą jest antyalergiczność, dzięki czemu jest odpowiednim materiałem budowlanym nawet dla osób ze skłonnościami do uczuleń. Zapobiega także rozwojowi pleśni, grzybów oraz mikroorganizmów i pozwala zachować we wnętrzu optymalną wilgotność powietrza wahającą się w granicach od 50 do 55%. Jej właściwości elektrostatyczne zapobiegają gromadzeniu się kurzu przez co łatwiej jest utrzymać czystość w pomieszczeniach. Jest tworzywem oddychającym, co sprawia, że w pomieszczeniu panuje odpowiedni mikroklimat – zimą nie przepuszcza mrozu z zewnątrz, latem pozwala poczuć przyjemny chłód nawet podczas upałów. Glina to także doskonały izolator dźwięków idealny dla wszystkich miłośników ciszy. Jeśli również i Wy marzycie o ekologicznym domu, perfekcyjnie komponującym się z otaczającą przyrodą, to koniecznie rozważcie gliniane tynki. Pamiętajcie jednak o tym, że wykonać możecie je tylko w okresie letnim, kiedy za oknem będą panowały dodatnie temperatury. Podpowiadamy, że gliniane ściany schną przez okres około 2-3 miesięcy, w zależności jak gruba warstwa surowca je pokrywa.

W służbie modernistycznych aranżacji

ekologiaUżywając gliny do wykończenia ścian możecie bez obaw osiągnąć efekt klasycznego gipsowania. Idealnie gładkie, pomalowane ekologiczną farbą lub pozostawione w stanie surowym staną się świetnym fundamentem dla nowoczesnej aranżacji. Będą doskonale współgrać z minimalistycznymi meblami pełnymi szkła i metalowych wykończeń oraz kanapami i narożnikami o lakonicznych, geometrycznych kształtach. Nie zapominajcie przy tym o stole i krzesłach. Chromowane elementy w połączeniu z wyrazistymi kolorami sprawią, że w Waszym wnętrzu zagości nowoczesny i jednocześnie bardzo przyjemny klimat.

Rustykalny styl zbudowany na tle… gliny!

ekologia a mebleGliniane tynki staną się też doskonałą opcją we wnętrzach rustykalnych, w których czołowe miejsce zajmuje wygoda mieszkańców oraz przytulna, bardzo ciepła atmosfera. Charakterystyczne dla minionych epok nierówne powierzchnie wykończone gliną nawiążą do aranżacji retro i przywołają czasy, w których dom był kolebką życia rodzinnego. Świetnie w ich towarzystwie będą prezentować się szafy i komody wykonane z litego drewna, a także proste stoły i krzesła zachęcające do spędzania chwil w gronie najbliższych. Jeśli lubicie eksperymentować, możecie pokusić się o renowację starych mebli, których niebanalny urok będzie doskonale harmonizował się ze strukturą glinianych ścian. Warto również pomyśleć o oryginalnej kanapie o zaokrąglonych kształtach oraz wygodnych, miękkich fotelach. Przytulny nastrój dopełni kominek, a także odpowiednio dopasowane elementy dekoracyjne – miękkie dywany, elegancko upięte zasłony oraz ozdoby wykonane ręcznie z naturalnych surowców.

Dodaj komentarz:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium