Pełniący jeszcze do niedawna rolę materiału konstrukcyjnego, dziś z rozmachem wkracza na salony. Stanowi nietuzinkową ozdobę zarówno nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz. Budzi zainteresowanie miłośników oryginalnych aranżacji. Coraz częściej przyciąga też uwagę tradycjonalistów. O czym mowa? Oczywiście o betonie, który w ostatnim czasie stał się jednym z ulubionych surowców wykończeniowych architektów wnętrz.
Beton architektoniczny – praktyczność w parze z nowoczesnym designem
Beton wykorzystywany w charakterze materiału dekoracyjnego posiada szereg zalet. Do najczęściej wymienianych możemy zaliczyć:
- nietoksyczność i antyalergiczność – w skład mieszanki wchodzą naturalne i bezpieczne surowce, dzięki którym wnętrze jest przyjazne nie tylko dla naszego zdrowia, ale również dla środowiska. Warto podkreślić, że ściany pokryte betonem architektonicznym nie tracą możliwości oddychania, gwarantując odpowiednią cyrkulację powietrza w domu czy w mieszkaniu.
- duża plastyczność – beton architektoniczny daje nieskończenie wiele możliwości ozdobienia ścian. Można pokusić się zarówno o idealnie gładkie powierzchnie, jak również rozważyć pozostawienie śladów po deskowaniu, czy wykonanie rozmaitych wzorów za pomocą odpowiednich narzędzi.
- bardzo słaba absorpcja wilgoci – zaimpregnowany materiał zniweluje pochłanianie wilgoci z powietrza, chroniąc w ten sposób ściany przed pojawianiem się na nich pleśni.
- odporność na pęknięcia – dzięki odpowiednim proporcjom surowców i domieszkom innowacyjnych substancji, beton architektoniczny wyróżnia się wolniejszym wysychaniem i w rezultacie osiąga większą wytrzymałość.
- łatwość w pielęgnacji – beton pokryty lakierem czy innym środkiem impregnującym nie przysparza większych problemów podczas czyszczenia i nie wymaga użycia specjalistycznych środków.
Ciepło – zimno
Oprócz zalet praktycznych beton architektoniczny posiada także szereg walorów estetycznych. Stanowi doskonałe rozwiązanie zarówno dla amatorów chłodnych jak i ciepłych wnętrz. W pierwszym przypadku doskonale skomponuje się ze szklanymi i chromowanymi detalami. Stworzy idealne tło dla skórzanych kompletów wypoczynkowych o lakonicznej formie i mebli posiadających lakierowaną, połyskującą powierzchnię. W charakterze dodatków świetnym towarzystwem dla betonu architektonicznego staną się natomiast mosiężne świeczniki, czy minimalistyczne bibeloty wykonane z ceramiki. Miłośnicy nowoczesnych jakkolwiek przytulnych wnętrz mogą natomiast pokusić się o dopełnienie betonowych ścian miękkimi kanapami i fotelami obitymi przyjemną w dotyku tkaniną, jak również komodami i szafami w kolorze naturalnego drewna. Niezastąpione okażą się także puszyste dywany, uszyte z naturalnych tkanin zasłony w ciepłych barwach, dekoracyjne poduszki i inne drobiazgi, które zaproszą do wnętrza ciepły klimat sprzyjający chwilom odpoczynku.
Niezastąpione okażą się także puszyste dywany, uszyte z naturalnych tkanin zasłony w ciepłych barwach, dekoracyjne poduszki i inne drobiazgi, które zaproszą do wnętrza ciepły klimat sprzyjający chwilom odpoczynku. Nie zapominajcie, że beton, wyróżniający się bardzo ascetycznym charakterem znakomicie wydobędzie piękno naturalnych surowców, które w jego obecności będą prezentować się luksusowo i okazale.
Bez względu na to, czy zdecydujecie się wyeksponować chłód betonu i dopasować do niego równie surowe materiały wykończeniowe, bądź zagustujecie w przytulności pamiętajcie o tym, że beton kocha duże powierzchnie. Doskonale więc sprawdzi się w przestronnym salonie, czy holu. Nie oznacza to oczywiście, że nie możecie wkomponować go do małego mieszkania. W tym przypadku jednak warto poprosić o pomoc specjalistę w dziedzinie aranżacji, który zadba o to, aby wszystkie elementy wystroju Waszych czterech kątów były spójne oraz funkcjonalne i dzięki temu idealnie harmonizujące z małym metrażem.
Siła kontrastu
Dostępna obecnie na rynku różnorodność materiałów nie omija betonu architektonicznego. Możemy więc wybrać zarówno jasne odcienie, które rozświetlą nasz salon, jak i pokusić się o wysublimowane i niezwykle eleganckie antracytowe tonacje, które w połączeniu z odpowiednim oświetleniem stworzą niepowtarzalną, trącającą luksusem atmosferę. W obu przypadkach pamiętajmy, że szarości, bez względu na odcień stanowią perfekcyjne tło niemal dla wszystkich kolorów. Doskonale łączą się z soczystymi barwami i z pastelami. Podpowiadamy, że aranżacyjnym hitem mody ostatnich miesięcy jest zestawienie szarości z intensywną żółcią lub pomarańczem, a także z czerwienią zarówno w jaskrawej tonacji, jak i bardziej stonowanej, zbliżonej do bordo.
Oryginalnie, ale z umiarem
Decydując się na beton w salonie pamiętajcie, że nie musi, a nawet nie powinien pokrywać on całej powierzchni ścian. Element dekoracyjny w postaci jednej szarej ściany, czy antracytowych filarów zupełnie wystarczy, żeby pomieszczenie zyskało niepowtarzalną aranżację. Oprócz klasycznego tynku betonowego możecie rozważyć wybór płyt betonowych, które również dają wiele możliwości wykończeniowych i zaskakują praktycznością. Niektóre z nich posiadają nierównomierny rysunek lub charakterystyczne wgłębienia imitujące pozostałości po śrubach montażowych, dzięki czemu prezentują się wyjątkowo efektownie. Dobrym pomysłem dla wymagających wielbicieli nieszablonowych aranżacji może okazać się betonowa podłoga, czy sufit.