/skins/user/rwd_shoper_37/

Harmonia ciała, duszy, umysłu – CUD Feng Shui w salonie

0

Salon, nie bez znaczenia, nazywany jest sercem domu. Jest pomieszczeniem, w którym skupia się życie rodzinne i towarzyskie, co sprawia, że wymaga odpowiedniej, skrupulatnie zaplanowanej aranżacji. Kluczem do sukcesu jest dobre samopoczucie zarówno domowników, jak i gości. Wśród szeregu możliwości urządzenia salonu wiele osób decyduje się na projekt zgodny z zasadami Feng Shui. Pochodząca ze starożytnych Chin filozofia zdobywa coraz większą liczbę zwolenników. Przyczyną jej popularności są przede wszystkim przestronne, jasne wnętrza sprzyjające relaksowi po ciężkim dniu i pozwalające zregenerować siły do kolejnych działań.

Harmonia ciała, duszy, umysłu – CUD Feng Shui w salonie

Otwarte przestrzenie – modne, ale…

Urządzając salon zgodnie z regułami Feng Shui warto pomyśleć o jego zagospodarowaniu już na etapie projektowania domu. Pamiętajmy, że niezwykle modne w ostatnim czasie otwarte przestrzenie łączące salon z kuchnią lub salon z holem, zupełnie nie sprzyjają tradycji aranżacyjnej narodzonej setki lat temu w Chinach. Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy? Spieszymy z wyjaśnieniami. Kuchnia uważana jest za „brudne”, pomocnicze pomieszczenie w domu, służące jedynie do przygotowywania posiłków, przez co zupełnie nie harmonizuje z rolą, jaką pełni salon. Z kolei schody umiejscowione w salonie i prowadzące na wyższe kondygnacje budynku, z jednej strony zakłócają spokój, z drugiej – nawiązują do trudności, z jakimi musimy permanentnie konfrontować się w życiu. Jeśli natomiast wprowadzamy się do gotowego domu, nie zapominajmy o tym, że istnieje kilka sztuczek, aby poprawić energetykę salonu. Kuchnię czy przedpokój możemy oddzielić od przestrzeni salonu za pomocą okazałych kwiatów doniczkowych, stylowych zasłon, czy parawanów z rozmachem powracających do świata aranżacyjnych trendów.

W stronę słońca

harmonijne dodatkiProjektując wymarzony dom, uwzględnijmy również kierunki geograficzne, które będą tworzyć atmosferę w poszczególnych jego pomieszczeniach. W przypadku salonu idealnym rozwiązaniem są okna wychodzące na południowy-wschód, co nie zmienia faktu, że akceptowalne są także kierunki południowe, południowo-zachodnie, czy zachodnie. Pamiętajmy przy tym, że salon powinien znajdować się w centralnej części domu – zupełnie niewskazane na salon są pomieszczenia peryferyjne lub przestrzeń na poddaszu.

 

Kolory, które dodadzą pozytywnej energii

Aranżując salon zgodnie z zasadami Feng Shui, na początku zwróćmy uwagę na barwy. Jednym z najbardziej wskazanych kolorów jest odcień brzoskwiniowy zwany potocznie pocałunkiem życia. To tonacja, która dodaje energii i buduje bardzo przytulny, ciepły klimat. Pobudzaniu do działania sprzyjać będą także czerwienie, brązy oraz żółcie. Jeśli kolory te są dla nas zbyt intensywne i jaskrawe zrezygnujmy z pokrywania nimi całych ścian i wybierzmy ekspresyjne dodatki. Czerwone poduszki, pomarańczowe zasłony, czy żółte kwiaty w wazonie będą doskonale komponować się z delikatniejszymi, stonowanymi beżami, czy bielą. Osoby poszukujące sposobu na wyciszenie i skupienie myśli mogą natomiast pokusić się o salon w kolorach zieleni lub błękitu.

Jaśniej – ciemniej, czyli oświetlenie w służbie nastrojowej atmosfery

W urządzaniu salonu w stylu Feng Shui niebagatelne znaczenie ma również odpowiednio dopasowane oświetlenie. Aby jak najlepiej balansować natężeniem światła i stworzyć niepowtarzalny klimat warto oprócz żyrandola (koniecznie umieszczonego wysoko, pod sufitem) zainwestować w dodatkowe punkty oświetleniowe. Lampy stojące, kinkiety, a także świece sprawią, że po zmierzchu nasz salon przekształci się w prawdziwe królestwo przytulności, sprzyjające rozluźnieniu ciała i umysłu. 

Wypoczynek dla wypoczynku

komplet wypoczynkowyNie zapominajmy, że w salonie nie może zabraknąć mebli, jakkolwiek postarajmy się ograniczyć je do niezbędnego minimum. Bezwzględnie w sercu naszego domu powinna znaleźć się wygodna sofa lub narożnik, która stanie w centralnym miejscu pomieszczenia. Należy także zadbać o wygodny fotel dla seniora rodu, czyli osoby pełniącej rolę głowy rodziny. Pamiętajmy jednocześnie kilku podstawowych cechach, jakimi powinny charakteryzować się meble wypoczynkowe zdobiące salon w stylu Feng Shui:

  • delikatne, opływowe kształty – unikajmy kanciastych kanap i sof, zastępując je meblami wypoczynkowymi o zaokrąglonych krawędziach,
  • jasne, spokojne barwy – świetnie w tym przypadku sprawdzi się biel, beż i kolor kremowy,
  • naturalne materiały – o ile to możliwe zrezygnujmy z syntetycznych tkanin,
  • poduszki, miękkie koce – narzucone na sofę z jednej strony dodadzą jej uroku, z drugiej – okażą się bardzo praktyczne podczas codziennego wypoczynku,
  • odpowiednie umiejscowienie – meble wypoczynkowe w żadnym wypadku nie mogą stać tyłem do drzwi. Zasiadający na nich domownicy i goście muszą widzieć wejście do pomieszczenia. Nie powinny także znajdować się w tak zwanych przestrzałach (miejscach, w których naprzeciwko siebie znajdują się dwa okna lub okno i drzwi).

Warto także pomyśleć o wygodnym stoliku, który zostanie otoczony przez komplet wypoczynkowy. W tym przypadku wskazane są modele wykonane z drewna (odradza się szklane stoliki) posiadające zaokrąglone, łagodne brzegi. Przed sofą można położyć miękki, wykonany z naturalnych surowców dywan, dzięki któremu w naszym salonie zagości jeszcze bardziej ciepła i przytulna atmosfera.

Dekoracje – ograniczone do minimum, jakkolwiek niezbędne 

 styl minimalistycznyMówiąc o aranżacji salonu, nie sposób pominąć elementów dekoracji. Pamiętajmy, że świetną ozdobą pomieszczenia okażą się lustra, które odbijając cieszące oko widoki, pomnożą dobrą energię krążącą w naszym salonie. Możemy również pokusić się o obrazy, przy czym nie zapominajmy o następujących zasadach:

  • za plecami powinniśmy mieć dzieła z obiektami stałymi – góry, mury miejskie, budynki itp.,
  • przed sobą możemy zawiesić obrazy przestrzenne – ukazujące wodę, czy ścieżki prowadzące np. w głąb lasu,
  • w ciągach komunikacyjnych, czyli w przejściach czy korytarzach idealnie sprawdzą się malunki prezentujące ruch – np. pędzące zwierzęta, przemieszczające się pojazdy.

Oprócz obrazów i luster, w salonie urządzonym w oparciu o filozofię Feng Shui nie powinno zabraknąć roślin. Wybierajmy kwiaty o delikatnych, zaokrąglonych liściach. Świetnie w tym względzie sprawdzi się pełen orientalnego uroku i bardzo łatwy w pielęgnacji bambus. Jeśli istnieje możliwość, warto także zadbać o to, aby w centralnym miejscu salonu znalazł się kominek.

aranzacja fengshuiNajczęstsze błędy aranżacyjne

  • Postawienie telewizora w centralnym miejscu pomieszczenia – to najprostszy sposób do zakłócenia prawidłowych relacji rodzinnych. Pamiętajmy również, aby w żadnym wypadku nie stawiać odbiorników TV obok kominka – należące do żywiołu wody nie będą dobrze komponować się z kominkiem reprezentującym żywioł ognia.
  • Zbyt duże nagromadzenie przedmiotów – salon urządzony zgodnie z filozofią starożytnych Chin powinien być jasny i przestronny, umożliwiający bezproblemowe poruszanie się po pomieszczeniu. Zrezygnujmy więc ze zbędnych mebli i bibelotów, które wprowadzą chaos i uniemożliwią odpoczynek.
  • Zbyt duży metraż – błąd jaki najczęściej popełniamy na etapie projektowania domu. Nie zapominajmy, że komfortowy salon nie musi zajmować ogromnej powierzchni. Powinna być ona natomiast w pełni dostosowana do naszych potrzeb, czyli nie za duża i nie za mała.
  • Zawieszanie lustra naprzeciwko drzwi wejściowych w celu optycznego powiększenia przestrzeni – jest to pierwszy krok do gromadzenia się w salonie złej energii. Zwróćmy również uwagę na to, że lustro nie powinno odbijać scen zza okna ukazujących np. ruch uliczny, co według filozofii wschodu powoduje „wciąganie życia ulicznego do domu”.

Nie zapominajmy również, że wnętrza Feng Shui powinny charakteryzować się ładem i porządkiem. Bałagan spowoduje kumulację negatywnej energii i sprawi, że nie będziemy mogli skutecznie wypocząć. Czyste okna wpuszczą do pomieszczenia światło słoneczne, a ułożone na swoich miejscach bibeloty i odkurzone meble sprawią, że będziemy mogli odetchnąć pełną piersią, ciesząc się przestrzenią, w której nie ma miejsca dla chaosu.

 

Dodaj komentarz:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium