Czy również i Wy marzycie o pięknym, a zarazem funkcjonalnym salonie, który stanie się centralnym pomieszczeniem Waszego domu lub mieszkania? Spoglądając na wnętrza prezentowane w czasopismach poświęconych tematyce aranżacyjnej zastanawiacie się, jak osiągnąć tak fantastyczny efekt? I nie byłoby żadnych przeszkód, aby również i w Waszych czterech kątach zagościła nowoczesna i zarazem bardzo przytulna atmosfera, gdyby nie… Mała przestrzeń do zagospodarowania. We współczesnym budownictwie prym wiodą średniej wielkości domy i apartamenty, w których ograniczenia metrażowe nie omijają salonu. Podpowiadamy jednak, że niewielka powierzchnia wcale nie musi oznaczać przytłaczającego, klaustrofobicznego klimatu. Wystarczy znać kilka trików, a sukces będzie w zasięgu Waszej ręki.
Jasność widzę…
Stara, sprawdzona reguła mówi, że bezwzględnym sprzymierzeńcem małych przestrzeni są jasne barwy. Jeśli zatem chcecie, aby Wasz salon wydawał się optycznie większy, niż wskazuje na to metraż w planie budowlanym, koniecznie zaproście do niego pastelowe kolory. Delikatne, beżowe lub szare ściany w połączeniu z białym sufitem wniosą dodatkowo do wnętrza powiew świeżości. Jeśli jednak marzycie o wyrazistym akcencie, możecie pokusić się o pomalowanie ściany znajdującej się naprzeciwko okna na mocniejsze odcienie. Pamiętajcie jednak, aby w takim wypadku ulokować na jej tle jasne meble lub tapicerkę. Ciemne tonacje spowodują efekt przytłoczenia, a salon będzie wydawał się jeszcze mniejszy niż jest w rzeczywistości.
Idealny wypoczynek!
Ważną rolę w planowaniu przestrzeni pokoju gościnnego pełnią meble wypoczynkowe. To centralny element każdego salonu skupiający na sobie wzrok domowników i gości. W tym przypadku również lepszym wyborem okaże się jasna tapicerka rozświetlająca wnętrze. Głębokie brązy, szarości i czernie, chociaż bez wątpienia nie można odmówić im elegancji, najlepiej prezentują się na dużych przestrzeniach. W małych pomieszczeniach natomiast doskonałym rozwiązaniem będą sofy i fotele w odcieniach bieli, beżu i jasnej szarości. A może lubicie bardziej wyraziste i ekspresyjne kolory? W takim razie koniecznie przyjrzyjcie się żółtej kanapie marki Kler z kolekcji Scherzo, która w połączeniu z chromowanymi, połyskującymi dodatkami fantastycznie rozjaśni Wasz salon i wniesie do niego potężną dozę optymizmu.
Narożnik w małym salonie? Tak!
Mówiąc salon myślicie o narożniku? Wydaje Wam się, że jest zbyt duży i spowoduje efekt zagracenia? Nic bardziej mylnego! Nawet wyjątkowo mała powierzchnia może stać się doskonałym fundamentem dla wytwornego narożnika wykonanego ze skóry naturalnej. Oprócz barwy istotną rolę będzie w tym przypadku odgrywało jego ustawienie. Podpowiadamy, że zaoszczędzicie sporo przestrzeni dosuwając narożnik do ściany. Ciekawą opcją jest również umieszczenie go pod oknem. Zwróćcie także uwagę na fakt, że coraz bardziej popularne są meble modułowe, dające szerokie możliwości aranżacyjne. Warto także przyjrzeć się bliżej narożnikom, posiadającym duże skrzynie na pościel, a także dodatkowe, bardzo praktyczne rozwiązania takie jak półki po bokach, czy wbudowany stolik, na którym będziecie mogli postawić filiżankę herbaty.
Wnęki i zakamarki – ciekawe i praktyczne
Jeśli Wasz salon posiada wnęki i zakamarki, śmiało wykorzystajcie je do stworzenia ciekawej aranżacji. Może zmieści się w nich komplet wypoczynkowy z małym stolikiem kawowym? Zbyt mało miejsca? W takim razie pomyślcie o nowoczesnej komodzie. W służbie przestrzeni doskonale sprawdzają się lakierowane jasne fronty odbijające światło, a także wszelkiego rodzaju przeszklenia. Nie zapominajcie jednak, że meble powinny być w miarę możliwości na jednym poziomie. Wszelkie uskoki, chociaż prezentują się ciekawie i przykuwają wzrok, mogą w małym salonie sprawiać wrażenie niepotrzebnego chaosu, podobnie jak zbyt duża ilość bibelotów. Osobom, które nie mogą rozstać się ze swoimi ulubionymi dekoracjami radzimy schować część ozdób po to, by za kilka tygodni, czy miesięcy zastąpić nimi te które dotychczas upiększają półki. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest permanentna zmiana, która pozytywnie wpłynie na Waszą percepcję wnętrza.
Drzwi do aranżacyjnego sukcesu
W małych salonach, w których tak naprawdę ważny jest każdy metr powierzchni, dobrym rozwiązaniem są ponadto drzwi przesuwne, które nie zabierają cennej przestrzeni tak, jak klasyczne drzwi ze skrzydłem otwieranym do wewnątrz. Iluzję większej powierzchni stworzą również zawieszone na ścianach lustra. Ważne jest jednak, aby nie montować ich naprzeciwko kompletów wypoczynkowych. Odbicie obrazu może spowodować, że nie będziecie mogli skupić się na odpoczynku, a dodatkowo będzie sprawiać wrażenie obecności w pomieszczeniu osób trzecich. W kwestii dodatków ważnym elementem są także zasłony. Pamiętajcie, aby wybierać jednolite, delikatne, przezroczyste tkaniny przepuszczające światło.
Światło – sprzymierzeniec małego salonu
I na koniec kilka słów o oświetleniu. W małych salonach unikajcie dużych, zwisających lamp, które wywołają efekt wizualnego obniżenia sufitu. Zastąpcie je modelami z żarówkami skierowanymi do góry lub klasycznymi halogenami montowanymi w płytach sufitowych. Jeśli natomiast Wasz salon jest stosunkowo wąski, koniecznie pomyślcie nad doświetleniem długich ścian. Stylowy kinkiet, stojąca lampa, a także podświetlane witryny okażą się niezastąpione w optycznym powiększaniu powierzchni i staną się przydatne zawsze wtedy, kiedy będziecie chwili wykreować nastrojową atmosferę.