Niewielkie, ale funkcjonale i całkowicie spełniające oczekiwania przyszłego właściciela. Mieszkanie dla singla to prawdziwe wyzwanie nie tylko dla amatorów oryginalnych aranżacji, ale także dla designerów. Łączące w sobie bardzo często przestrzeń do pracy, odpoczynku oraz spotkań z przyjaciółmi wymaga skrupulatnego wyboru elementów wykończeniowych. Ograniczone niewielkim metrażem, z jednej strony stwarza przytulny własny kąt, z drugiej inspiruje do poszukiwania rozwiązań kompaktowych, łączących w sobie wiele funkcji. Jeśli i Wy marzycie o własnym mieszkaniu i szukacie sposobów na praktyczną aranżację wpisującą się w panujące trendy, zachęcamy Was do zapoznania się z naszymi wskazówkami.
Kawalerka, a może dwa pokoje?
Zanim przystąpimy do urządzania mieszkania dla singla, najpierw musimy… Kupić lub wynająć odpowiednie lokum. Pamiętajcie, że zakup własnego M jest sporą inwestycją, dlatego powinien być przemyślany. Zastanówcie się, jakiej przestrzeni będziecie potrzebować. Być może większość Waszego dnia wypełnia praca, a dom pełni dla Was rolę hotelu? Wybierzcie więc niewielki metraż – klasyczna kawalerka może okazać się strzałem w dziesiątkę. A może pracujecie w domu? W takiej sytuacji warto pomyśleć o mieszkaniu dwupokojowym, w którym będziecie mogli urządzić gabinet i wygospodarować komfortowe miejsce do pracy. Jesteście świadomi tego, że urządzane właśnie lokum jest jedynie tymczasowe? Zastanawiacie się, czy inwestować w nieszablonową aranżacje? Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak! Nie zapominajcie, że ładnie zaaranżowane, zadbane mieszkanie w przyszłości spotka się z zainteresowaniem potencjalnych klientów. A może będziecie mogli je wynająć, dzięki czemu co miesiąc zasilicie domowy budżet? W tym przypadku również ciekawy design będzie przemawiał na Waszą korzyć.
Urządzenie własnego M od kuchni…
Aranżowanie mieszkania dla singla warto rozpocząć od kuchni. Dysponujecie niewielkim metrażem? Śmiało więc postawcie na otwartą przestrzeń. Aneks kuchenny połączony z salonem powiększy optycznie powierzchnię, stając się jednocześnie bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem. Sprzęty AGD ograniczcie do minimum. Dużą chłodziarko-zamrażarkę zastąpcie niewielką lodówką podblatową, która w zupełności Wam wystarczy. Zrezygnujcie ze zmywarki – będzie zajmować sporo miejsca i nigdy nie będzie zapełniona naczyniami. W zamian wybierzcie nowoczesny zlewozmywak ze stali nierdzewnej. Chcecie zaoszczędzić miejsce? Sięgnijcie po model z jedną komorą. Tym, co bezwzględnie przyda się w Waszej kuchni będzie kuchenka mikrofalowa, w której szybko odgrzejecie posiłek oraz ekspres do kawy – docenicie go już w pierwszy poranek. Meble ograniczcie do dwóch lub trzech szafek stojących i jednej widzącej. Możecie także rozważyć wybór otwartych półek, które nie przytłoczą przestrzeni i pomieszczą różne, przydatne w kuchni drobiazgi. Śmiało możecie także zrezygnować z dużego stołu z krzesłami, zastępując go łączącym się z meblami blatem kuchennym oraz kilkoma hokerami.
Salon – jedno pomieszczenie, wiele możliwości
Przestrzenią, która wymaga szczególnej uwagi w aranżacji mieszkania dla singla jest salon. Pamiętajcie, że będzie on służył Wam nie tylko w charakterze miejsca do relaksu. Być może zdarzy się, że będziecie musieli dokończyć pracę w zaciszu swojego domu. Od czasu do czasu odwiedzą Was również goście. Podzielcie więc przestrzeń w taki sposób, aby poszczególne jej strefy nie nachodziły na siebie i gwarantowały Wam maksymalną wygodę. Zacznijcie od wyboru miejsca do spania. Wybierając duże komfortowe łóżko, pamiętajcie, aby oddzielić je od reszty salonom-stoliku. Ażurowa ścianka działowa, a może stylowy regał – które rozwiązanie preferujecie?
A może wystarczy Wam klasyczna rozkładana sofa? Postawcie na produkt wysokiej jakości wybierając mebel wykonany z naturalnej skóry – eleganckiej i łatwej w pielęgnacji. Nie zapominajcie także o stoliku. Zamierzacie często gościć znajomych i rodzinę? Wybierzcie rozkładany stół, przy którym bez problemu będzie mogło zasiąść kilka osób. Nie planujecie organizowania w domu uroczystych przyjęć? Sięgnijcie więc po niewielki stolik kawowy. Przyjrzyjcie się designerskim modelom o nieszablonowym kształcie. Podpowiadamy, że lekkość do Waszego wnętrza wniosą lekko połyskujące szklane stoliki. Pamiętajcie także o meblach, które pomieszczą Wasze drobiazgi. Zdecydowanie zrezygnujciom-komodae z biblioteczki. Jej dużo lepszą alternatywą będą niewysokie komody, które w połączeniu z wiszącymi półkami stworzą harmonijną całość, niwelując jednocześnie efekt przytłoczenia. Często przynosicie pracę do domu? Wygospodarujcie w rogu miejsce na niewielkie biurko – koniecznie z wieloma schowkami oraz szufladami!
Tylko, czy aż detale?
Wasze mieszkanie jest Waszym królestwem – to oczywiste. Zadbajcie więc również o to, aby nie zabrakło w nim ciekawych dekoracji odzwierciedlających Wasz gust. Zacznijcie od oświetlenia. Designerski żyrandol to dopiero początek zabawy ze światłem. Pomyślcie także o eleganckiej lampie stojącej lub pozwólcie przekonać się do podświetlanych półek, które w mroźne, zimowe wieczory stworzą Wam atmosferę idealną do odpoczynku po ciężkim dniu. Wybierzcie także ozdoby ścienne. Co powiecie na lustra? Powiększą optycznie przestrzeń i sprawią, że zagości w niej tajemnicza atmosfera. A może wolicie obrazki? Mając do dyspozycji niewielki metraż postawcie na małe, skupione w ciekawy kształt grafiki w ramkach. Pamiętajcie o tekstyliach. Muślinowe firanki w oknie, zdobiona ponadczasowym deseniem narzuta na kanapie, puszyste poduszki i miękki dywan – to elementy, dzięki którym w Waszym mieszkaniu zagości znakomity klimat. Zrezygnujcie natomiast z bibelotów. Figurki i wazoniki poustawiane na komodach będą sprawiały wrażenie bałaganu, który w małym mieszkaniu jest jeszcze bardziej zauważalny i tworzy niekomfortowy dla oka dysonans.