A więc stało się! Wakacje nieubłaganie dobiegły końca. Wielu rodziców stanęło właśnie przed nie lada wyzwaniem, czyli… Posłaniem swojej pociechy do przedszkola. Czy również i Wy macie w domu dzielnego przedszkolaka, który przez kolejne miesiące, z dnia na dzień będzie stawał się coraz bardziej „dorosły”, będzie zaskakiwał Was pomysłowością i roztaczał opowieści o tym, w co bawił się z kolegami czy jakiego wierszyka się nauczył? Pamiętajcie, że potrzeby rosną wraz z dziećmi – również te związane z urządzeniem wnętrza. Pokój zaaranżowany dla maluszka może zupełnie nie sprawdzić się w przypadku przedszkolaka. Może zatem warto wprowadzić kilka zmian we wnętrzu, zanim na dobre zagoszczą chłodne i deszczowe dni? Dziś przygotowaliśmy kilka porad dla rodziców, którzy właśnie zdecydowali się na remont czterech kątów swojej pociechy.
Parter, piętro, a może poddasze?
Jedną z najważniejszych kwestii w aranżowaniu przestrzeni dla przedszkolaka jest wybór miejsca. Bardzo często zdarza się, że maluch przebywa w jednym pomieszczeniu z rodzicami. W dzień bawi się w salonie, w nocy odpoczywa w łóżeczku wstawionym do sypialni mamy i taty. Nie zapominajcie jednak, że wraz z wiekiem dzieci stają się coraz bardziej samodzielne i potrzebują kawałka własnej przestrzeni. Z tego względu dobrym pomysłem jest wydzielenie im osobnego pokoju, w którym będą mogły twórczo spędzać czas i odpoczywać po męczącym dniu spędzonym na przedszkolnych harcach. Warto zadbać o to, żeby pomieszczenie dla dziecka było stosunkowo blisko pokoju dziennego tak, abyście w każdej chwili mogli zerknąć, co robi Wasz maluch. Nie zmienia to jednak faktu, że coraz częściej rodzice decydują się na zaadoptowanie poddasza na królestwo swoich pociech. Odpowiednie rozplanowanie przestrzeni pozwala kontrolować dziecko nawet z poziomu parteru, a powszechnie dostępne barierki montowane przy schodach niwelują ryzyko upadku.
Jakość gwarancją bezpieczeństwa
Zanim przystąpicie do urządzania pokoju dla przedszkolaka pamiętajcie, że w przestrzeni, w której przebywają dzieci kluczowym aspektem jest bezpieczeństwo. Zadbajcie o nie już podczas wybierania materiałów, które zagoszczą na ścianach i podłogach. Koniecznie postawcie na farby z atestem nadanym przez renomowany ośrodek badawczy, które pomogą Wam w przyszłości uniknąć „alergicznych” niespodzianek i zapewnią przedszkolakowi dobre samopoczucie. Podpowiadamy, że w pokoju małego odkrywcy świetnie sprawdzą się zmywalne farby i emulsje lateksowe, które w połączeniu z miękką ściereczką ukryją niekontrolowane wybuchu kreatywności Waszego dziecka. Nie zapominajcie także o podłodze. Idealnym materiałem będzie oczywiście naturalne drewno. Możecie także pokusić się o panele – w tym przypadku sprawdźcie jednak, czy materiał posiada odpowiednie certyfikaty oraz wyróżnia się odpornością na zarysowania. Zdecydowanie zrezygnujcie z klasycznych płytek ceramicznych czy kamienia, które będę potęgować uczucie chłodu i uniemożliwią zabawę na podłodze. Nie musimy Was przekonywać, że dzieci uwielbiają rozkładać na niej swoje skarby, budować namioty z koców lub układać budowle z ulubionych klocków. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Kaloryfer… Czy Wy również zastanawiacie się, co zrobić, aby z jednej strony gwarantował bezpieczeństwo Waszemu dziecku, z drugiej – komponował się z pozostałymi elementami aranżacji? A co powiecie na ażurowe, metalowe obudowy, które posłużą jako tablica do przypinania prac plastycznych Waszej pociechy? Brzmi ciekawie i jeszcze lepiej sprawdza się w praktyce!
Meble do zadań specjalnych
Kolejnym ważnym krokiem podczas aranżowania pokoju dla przedszkolaka jest wybór mebli. Zwróćcie uwagę na to, że dzieci nie lubią zagraconych przestrzeni. Pamiętajcie, aby w przeznaczonym dla nich pomieszczeniu nie zabrakło miejsca na kreatywną zabawę na podłodze. Meble ograniczcie do komody i szafy, w której pomieścicie ubrania Waszej pociechy oraz niezbędne akcesoria do zabawy. Jeśli w kolejnych latach nie planujecie kompleksowej zmiany wystroju postawcie na uniwersalne, jednolite meble. Produkty zdobione bajkowymi postaciami i zwierzątkami być może przypadną do gustu przedszkolakowi, ale przyszły uczeń z pewnością z nich zrezygnuje. Nie zapominajcie także o półkach, na których zagoszczą ulubione książki czy płyty z bajkami. Koniecznie zadbajcie także o pudełka, kufry czy przenośne szuflady, w których Wasze dziecko będzie mogło ukryć swoje zabawki, materiały do prac plastycznych i inne skarby. Wybierając konkretne produkty stawiajcie na kolorowe rozwiązania, które wniosą do pomieszczenia radość i optymizm. Ulubieni bohaterowie z kreskówek? Tak! To zdecydowanie dobry wybór. A kiedy Wasze dziecko urośnie, bez większego problemu i niewielkim kosztem, znajdziecie dla nich bardziej młodzieżowe odpowiedniki.
Kącik do pracy
Ważną strefą w pokoju przedszkola jest kącik do pracy. Małe dzieci uwielbiają rysować, malować farbami czy lepić z plasteliny. W zaaranżowanej z myślą o nich przestrzeni nie może więc zabraknąć małego stolika z krzesełkami, przy którym będą oddawać się swojej twórczej pracy. Pamiętajcie, że wybierając markowe produkty stawiacie na jakość, którą Wasze dziecko będzie cieszyć się przez wiele miesięcy. Zwróćcie uwagę na okleinę blatu. Na rynku dostępne są rozwiązania, które skutecznie będą opierać się nie tylko ołówkowym rysunkom na swojej powierzchni, ale bez problemu umożliwią wyczyszczenie bazgrołków wykonanych długopisem czy mazakiem. Obok stolika możecie postawić także tablicę, która zainspiruje Waszą pociechę do kreatywnej zabawy, świetnie wpływającej na jej rozwój. W ostatnich latach dużą aprobatą rodziców cieszą się także farby tablicowe, które bez trudu pozwalają wyczarować miejsce do malowania czy pisania, a zamieszczane na nich prace stanowią dodatkowo świetną ozdobę pokoju. A kiedy Wasze dziecko pójdzie do szkoły, w miejscu stoliczka będzie mogło zagościć biurko z wygodnym fotelem wyposażonym w regulację wysokości oraz kąt nachylenia oparcia.
Czas na sen…
Po chwilach spędzonych na pracy i zabawie przychodzi w końcu czas na odpoczynek. Aranżując pokój dziecka skrupulatnie przyjrzyjcie się łóżkom. Wybierajcie produkty opatrzone atestami i certyfikatami, a z pewnością unikniecie przykrych niespodzianek w przyszłości. Pamiętajcie przy tym, że Wasza pociecha rośnie, dlatego rozsądnym rozwiązaniem jest sięgnięcie po większe łóżko, które posłuży jej przez najbliższych kilka lat. Jednocześnie stawiajcie na produkty, w których można zamontować barierkę – w ten sposób nie będziecie musieli martwić się, że przewracający się z boku na bok maluch, znajdzie się w nocy na podłodze. Nie zapominajcie także o materacu. Podpowiadamy Wam, że teorie o twardym podłożu do snu dawno już odeszły do lamusa. Dziś specjaliści z zakresu fizjoterapii i ortopedii zalecają sprężyste materace wykonane z pianki poliuretanowej lub lateksu. Obok łóżka znajdźcie miejsce na niewielką lampkę nocną. Możecie postawić ją na designerskim stoliku nocnym lub wybrać model, który bez problemu zamontujecie na ścianie.
Wyraziste detale
Na koniec kilka słów o dodatkach. Pokój Waszej pociechy powinien zapraszać optymizmem i radosną atmosferą. Zadbajcie więc o odpowiednie dodatki. Kolorowe zasłony, narzuta na łóżko w intensywnym kolorze czy naklejki z postaciami z bajek sprawią, że w kilka chwil wyczarujecie niepowtarzalny klimat. Wsłuchajcie się także w oczekiwania Waszego przedszkolaka. Maluch właśnie odkrył fascynujący świat zwierząt? Wygospodarujcie miejsce, w którym zagoszczą figurki rodem z safari, pozwólcie zawiesić plakat z dżunglą, sprezentujcie poduszki z animalistycznym printem. A może u Waszego boku wyrasta mały fan motoryzacji? Dywan z motywem ulicy, garaż i pudełko z autami sprawią, że znakomicie zagospodarujecie mu czas na wiele godzin.