/skins/user/rwd_shoper_35/
Przyziemne dylematy, czyli kilka słów o podłodze w salonie 0

Urządzając salon skrupulatnie wybieramy meble, rozglądamy się za eleganckim, luksusowym kompletem wypoczynkowym, rozważamy, jaki kolor ścian będzie najbardziej odpowiadał panującej w jego wnętrzu atmosferze. Sporo uwagi poświęcamy także na wybór dodatków kreujących indywidualny i oryginalny styl naszego domu. Pamiętajmy jednak, że równie ważna jak wymienione powyżej elementy aranżacyjne, jest… Podłoga. Co ważne, oprócz walorów estetycznych powinna ona spełniać szereg wymagań funkcjonalnych tak, aby odpowiedziała na nasze oczekiwania i wpisała się w prowadzony przez nas tryb życia. Jeśli i Wy zastanawiacie się, jaką podłogę wybrać do salonu, spróbujemy Wam przedstawić kilka najbardziej popularnych propozycji. Być może któraś z nich szczególnie przypadnie Wam do gustu.

Przyziemne dylematy, czyli kilka słów o podłodze w salonie

Drewno – szlachetne i piękne

drewniana podłogaJednym z najpopularniejszych, znanych od niepamiętnych czasów materiałem na podłogi jest oczywiście drewno. W ostatnich latach na prowadzenie wysuwają się w tej kwestii duże, grube deski zaskakujące nowoczesną i niebanalną estetyką. Ich ciepły odcień i piękny rysunek drewna sprawiają, że doskonale wpiszą się w klasyczne i rustykalne wnętrza nadając im jeszcze bardziej przytulny charakter. Są świetnym towarzystwem dla drewnianych komód i witryn oraz szykownych kompletów wypoczynkowych wykonanych ze skóry lub wysokiej jakości tkaniny. Architekci wnętrz twierdzą ponadto, że odpowiednio dobrana kolorystyka drewna może także wyśmienicie skomponować się ze szklanymi i chromowanymi detalami obecnymi w nowoczesnych, industrialnych aranżacjach. Nie zapominajcie, że drewno to także bardzo praktyczny materiał. W tej kwestii przodują oczywiście gatunki egzotyczne (m.in. merbau, jatoba, sucupira) wyróżniające się największą odpornością naszkodzenia i zarysowania, co nie zmienia faktu, że rodzimy dąb lub jesion również będą cieszyć nas swoim pięknem przez wiele lat.  Nie zapominajmy, że zniszczone deski można wycyklinować przywracając im pierwotny urok. Warto także zainwestować w impregnaty, które oprócz podwyższenia trwałości podłogi oraz przedłużenia jej żywotności wyeksponują oryginalną strukturę drewna.

Sprawdzony parkiet w nowej odsłonie

Alternatywą dla surowych, drewnianych desek jest parkiet. Wykonany z naturalnego drewna, najczęściej pojawiający się we wnętrzach pod postacią niewielkich klepek lub mozaiki, wniesie do nich przytulność i elegancję. Stanie się świetnym rozwiązaniem w aranżacjach klasycznych, rustykalnych, a także bardziej wyrafinowanych wnętrzach urządzonych w stylu glamour, czy barokowym i sprawi, że zagości w nich wytworność i luksus. Znany od wielu lat, zaskarbił sobie naszą sympatię nie tylko walorami estetycznymi, ale także ciepłą, przyjemną w dotyku strukturą. Warto dodać, że zniszczony parkiet, podobnie jak deski można wycyklinować co sprawia, że jest on sprawdzoną receptą na długowieczną podłogą.

Panele – co trzeba o nich wiedzieć?

Obok desek i parkietu rozwiązaniem, które od kilkudziesięciu lat pojawia się w wielu domach są panele. W tym przypadku mamy wybór między panelami drewnianymi i laminowanymi, przy czym należy podkreślić, że pierwsze wyróżniają się zdecydowanie większą trwałością. Do najczęściej wymienianych zalet paneli należy łatwy i szybki montaż oraz komfort użytkowania. Na ich korzyść przemawia ponadto duży wybór wzorów i kolorów sprawiający, że możemy dopasować je niemal do każdej aranżacji. Pamiętajcie jednak, że nie sprawdzą się one w domach, gdzie są małe dzieci lub zwierzęta. Panele, chociaż estetyką dorównują deskom są zdecydowanie mniej odporne na uszkodzenia, łatwo ulegają zarysowaniom i wydają charakterystyczny stukot, co może mieć szczególne znaczenie jeśli mieszkacie w piętrowym apartamencie i nie chcecie zakłócać spokoju sąsiadów.

Chłód okiełznany – sposób na płytki ceramiczne

podłoga z drewnaKolejnym pomysłem na podłogę w salonie są płytki ceramiczne. Przez wiele lat zarezerwowane dla pomieszczeń, w których panuje duża wilgotność, dziś królują na salonach. Ich największymi atutami są:

– bardzo łatwa pielęgnacja – płytki podłogowe możemy czyścić dowolnymi, dostępnymi na rynku środkami bez obaw, że zbyt duża ilość wody spowoduje ich zniszczenie,

– szeroki wybór wzorów – zaleta, dzięki której płytki wpiszą się niemal w każde wnętrze. Staną się idealnym rozwiązaniem dla salonu urządzonego w stylu skandynawskim, barokowym, industrialnym czy klasycznym,

– trwałość – wysokiej jakości płytki podłogowe są bardzo odporne na uszkodzenia, co sprawia, że będziecie mogli cieszyć się ich urokiem przez wiele lat. Dodajmy, że nie wymagają impregnacji i dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych.

Wiele osób rezygnuje z płytek ceramicznych obawiając się, że podłoga stanie się zwyczajnie zimna. Można temu zaradzić na dwa sposoby – wybierając miękki, puszysty dywan lub… Ogrzewanie podłogowe! Pamiętajcie, że pierwsza możliwość nie jest odpowiednia dla alergików. Nawet najbardziej zadbany dywan kryje w swoim wnętrzu drobiny kurzu, pyłu i roztocza. Z kolei ogrzewanie podłogowe sprawi, że Wasza podłoga zawsze będzie ciepła i przyjemna w dotyku nawet dla bosych stóp. Warto jednak pomyśleć o nim już na etapie projektowania domu lub podczas generalnego remontu, co znacznie zredukuje koszty.

Korek, jakiego nie znacie

Absolutnym hitem ostatnich lat są podłogi korkowe. Być może niektórym z Was skojarzą się z okładzinami ściennymi, które święciły triumfy w latach 80-tych i były symbolem nowoczesnego mieszkania. Przekonujemy Was jednak, że korek podłogowy pokaże Wam zupełnie nowe, odmienione i niezwykle praktyczne oblicze. Jakie są jego podstawowe zalety? Do najczęściej wymienianych zaliczamy:

– ciepło i przyjemną w dotyku strukturę – nawet jeśli nie posiadacie ogrzewania podłogowego, korek zadba o to, aby Wasze stopy nigdy nie były zmarznięte,

– trwałość – o ile korek, jaki pamiętamy sprzed ponad 30 lat wyróżniał się miękkością, o tyle ten, który może zagościć na Waszej podłodze jest specjalnie utwardzany i bez wątpienia posłuży Wam przez wiele lat,

– łatwość czyszczenia i antybakteryjność – podłogi korkowe wystarczy przetrzeć lekko wilgotną ściereczką z niewielkim dodatkiem detergentu, aby cieszyć się nieskazitelną powierzchnią.

– wyciszenie – korek doskonale pochłania hałasy, co sprawia, że jest bardzo chętnie wykorzystywany jako materiał na podłogę nie tylko do salonu, ale także do sypialni czy pokoju dziecka. Jest niezastąpiony wówczas, kiedy chcemy zadbać o ciszę sąsiadów zamieszkujących piętro niżej.

– doskonałe właściwości biomechaniczne – chodząc po korkowej podłodze nieświadomie zadbamy o prawidłową postawę naszego ciała i zmniejszymy obciążenie kręgosłupa oraz stawów.

– duży wybór kolorów – korkowe podłogi mogą przybierać zarówno ciepłe jak i chłodne barwy. Pierwsze – świetnie sprawdzą się w rustykalnych, przytulnych aranżacjach, a także w salonach urządzonych w stylu klasycznym. Drugie staną się niezastąpione w nowoczesnych wnętrzach, w tym także w bardzo modnych ostatnio loftach.

Żywica – trwałość i elegancja

trwałość drewnaNowością, jaka pojawiła się na naszym rynku zaledwie kilka lat temu są podłogi żywiczne. Zarezerwowane niegdyś jedynie dla przestrzeni przemysłowych, dziś zyskują coraz szersze grono zwolenników. Mogą być wykonane z żywic epoksydowych, poliuretanowych lub mieszanek epoksydowo-poliuretanowych. Tym, co je wyróżnia jest przede wszystkim:

– bardzo gładka, jednolita powierzchnia powiększająca optycznie pomieszczenie i zaskakująca łatwością pielęgnacji,

– nieskończony paleta kolorów – żywicę można dowolnie zabarwiać. Pamiętajcie, że podłogi tego typu mogą mieć różną strukturę – matową, połyskującą lub niejednorodną,

– możliwość zatopienia w podłodze dowolnych przedmiotów i uzyskanie efektu 3D – atut ten z pewnością przekona największych koneserów poszukujących sposobów na niebanalne i designerskie urządzenie salonu,

– wytrzymałość – podłogi żywiczne są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia, zarysowania i zalania.

Decydując się na podłogi z żywicy nie zapominajcie, że skomponują się one przede wszystkim z estetyką nowoczesnych aranżacji. Staną się idealne we wnętrzach industrialnych lub domach urządzonych w stylu minimalistycznym. Podpowiadamy, że rozwiązanie to może znaleźć zastosowanie w każdym pomieszczeniu Waszego domu, również w kuchni czy łazience.

Dodaj komentarz:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium