/skins/user/rwd_shoper_19/
Salon podzielony na strefy 0

Otwarte przestrzenie coraz częściej stają się aranżacyjnym standardem. Brak wyraźnego podziału powierzchni na małe pomieszczenia powoduje, że wnętrze wydaje się bardziej przestronne i daje szereg możliwości zagospodarowania. Ciekawym rozwiązaniem, doskonale sprawdzającym się w domach wolnostojących i apartamentach jest duży salon dzielony na strefy. Dzięki czemu gwarantuje mieszkańcom maksymalny komfort, stając się zarazem świetną wizytówką dla gości.

Salon podzielony na strefy

Kuchnia – jadalnia – salon

meble do salonuWe współczesnym budownictwie, salon najczęściej połączony jest z kuchnią. Przestrzenią, która zapewnia łagodne przejście od strefy kuchennej do strefy salonowej jest jadalnia, skupiająca zwykle życie rodzinne i towarzyskie. Linię podziału wyznacza zazwyczaj przestrzeń podłogowa. Płytki zarezerwowane są dla części kuchennej, podczas gdy w salonie królują panele lub klasyczny parkiet. Przejście do innej strefy akcentuje bardzo często również uskok – jadalnia znajduje się nieco wyżej od strefy wypoczynku. Niebagatelne znaczenie posiada także kolorystyka. Chcąc wyraźnie zaznaczyć podział przestrzeni możecie pokusić się o pomalowanie ścian na różne, jakkolwiek pasujące do siebie kolory. Nie zapominajcie także o meblach. W jadalni obowiązkowo powinien znaleźć się stół oraz krzesła, w salonie natomiast – elegancki komplet wypoczynkowy z niewielkim stolikiem kawowym lub ławą. Pamiętajcie, że meble w obu pomieszczeniach powinny zostać utrzymane w jednakowej stylistyce.

Strefa relaksu – meble wypoczynkowe w roli głównej

aranżacja salonuNiezwykle ważną strefą w każdym salonie jest obszar przeznaczony na odpoczynek. Kącik, w którym możecie porozmawiać z pozostałymi członkami rodziny, obejrzeć wspólnie telewizję lub wypić popołudniową kawę ze znajomymi, stanie się doskonałym miejscem na relaks po męczącym dniu. Z tego względu powinna znaleźć się w nim wygodna sofa lub narożnik, a także miękkie fotele. Znakomicie sprawdzą się w tym przypadku meble wypoczynkowe tapicerowane skórą naturalną, które zaskoczą Was nie tylko elegancją, ale również praktycznością. Ustawione w formie kwadratu, dopełnione przez miękki, przyjemny w dotyku dywan, świetnie podzielą przestrzeń bez konieczności stosowania przepierzeń, czy budowania ścianek działowych. Nie zapominajcie jednak o tym, że meble wypoczynkowe nie mogą blokować dojścia do pozostałych stref salonu oraz wyjścia na taras.

Meble zamiast ścianki działowej

meble do salonuPrzy podziale salonu na strefy niebagatelną rolę odgrywają również komody, witryny i szafy. Meble, ustawione w odpowiedni sposób oddzielają miejsce przeznaczone dla gości i wszystkich domowników od strefy zagospodarowanej do pracy, czy kącika zaprojektowanego z myślą o relaksie w pojedynkę, złożonego z wygodnego fotela i maleńkiego stolika, na którym postawicie filiżankę z kawą lub herbatą. Pamiętajcie jednak, że w takim przypadku widoczna jest tylna ściana mebli, która zwykle jest mało reprezentacyjna. Możecie więc pomyśleć o ozdobieniu jej ciekawą okleiną lub własnoręcznie wykonaną dekoracją.

Kotary, przepierzenia, parawany

jak urządzić salonW ciepłych i przytulnych wnętrzach, nawiązujących do stylu prowansalskiego, doskonałym sposobem na podzielenie salonu na strefy mogą okazać się stylowe zasłony lub kotary. Wykonane z naturalnych tkanin, posiadające ciekawy deseń, oprócz funkcji praktycznej, staną się także świetną ozdobą salonu. Alternatywę dla zasłon w przypadku nowoczesnych aranżacji mogą stanowić sznurkowe firany, a także ścianki wykonane ze szkła lub ażurowe przepierzenia, służące dodatkowo w charakterze półek na książki, czy bibeloty. Warto pomyśleć także o wykorzystaniu wszelkich kolumn, stanowiących nieodłączny element konstrukcyjny przestrzeni. Wbrew pozorom, w wielu wypadkach mogą one stanowić bardzo ciekawy akcent w kreowaniu stref w salonie. Oprócz mebli i konstrukcji stałych w postaci ścianek czy przepierzeń, w zagospodarowaniu przestrzeni pomocne okażą się elementy, które w zależności od potrzeb mogą zmieniać swoje miejsce w salonie. Mowa oczywiście o roślinności oraz powracających do mody parawanach, niezastąpionych w chwili, kiedy w Waszym salonie znajduje się również strefa do spania.

Strefy wygody

Bez względu na to, w jaki sposób podzielimy nasz salon pamiętajcie, że powinniście czuć się w nim swobodnie i komfortowo. Kluczową kwestią jest więc już na początku prac remontowych wydzielenie odpowiednich ścieżek komunikacyjnych umożliwiających swobodne dojście do każdej strefy, bez konieczności przecinania pozostałych. Nie zapominajcie także o oświetleniu. W miejscach, będących kolebką życia rodzinnego i towarzyskiego niezbędne okaże się mocne, górne światło, podczas gdy w kąciku dla relaksu, czy w części sypialnianej idealnie sprawdzi się nastrojowa lampa stojąca.

Dodaj komentarz:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium