Poddasze, jeszcze do niedawna pełniące rolę schowka na rozmaite drobiazgi czekające na swoje drugie życie, dziś staje się przestrzenią inspirującą do ciekawych aranżacji. Odpowiednio zaadaptowane, urzeka niepowtarzalnym klimatem i staje się wyśmienitym miejscem dla odpoczynku i relaksu. I chociaż zagospodarowanie poddasza nie należy do łatwych, to każdy właściciel sypialni czy salonu pod skosami przyzna, że wysiłek przerósł oczekiwane rezultaty.
Z dala od zgiełku
Sypialnia na poddaszu to jeden z najciekawszych pomysłów na gustowne i komfortowe urządzenie przestrzeni. Odizolowane od reszty domu, stanie się idealnym miejscem nie tylko na sen, ale również chwile spędzone z książką czy przed telewizorem. Ciche i spokojne, zagwarantuje Wam doskonały wypoczynek. Dodatkową zaletą tego typu rozwiązania jest oszczędność miejsca. Sypialnia na poddaszu będzie urzekać przestronnością, pozostawiając kilka dodatkowych metrów do zagospodarowania w strefie dziennej Waszego domu. Pamiętajcie jednak, aby już na etapie wstępnego rozplanowania aranżacji pomyśleć o ściankach i drzwiach oddzielającą ją od reszty przestrzeni użytkowej Waszych czterech kątów – zgodzicie się chyba, że jest to pomieszczenie, w którym intymności nigdy dość!
Łóżko pod skosem?
Mówiąc o sypialni na poddaszu, przywołujecie w myślach dylemat, gdzie ulokować łóżko, czyli jej podstawowy mebel. Pewnie kusi Was, żeby ulokować je pod skosami? Podpowiadamy jednak, że nie jest to najlepszy pomysł. Łóżko powinno znajdować się w takim miejscu, które zagwarantuje swobodne dojście do niego bez konieczności schylania się i ryzyka uderzania głową o strop. Wasza sypialnia posiada spore skosy? W takim razie może warto pomyśleć o łóżku w stylu japońskim? Pozbawione skrzyni lub szuflady jest zdecydowanie niższe od standardowych mebli, dzięki czemu wyśmienicie wpisze się w przestrzeń Waszego poddasza i zapewni Wam jednocześnie maksimum komfortu.
Szafa, garderoba, komoda – oaza porządku
Co oprócz łóżka powinno znaleźć się w sypialni? Oczywiście szafa, w której bez problemu będziecie mogli przechować pościel, odzież i inne niezbędne drobiazgi. Jeśli pozwalają na to warunki przestrzeni możecie pokusić się o klasyczną szafę przesuwną. W przypadku poddasza o znacznym nachyleniu konstrukcji dachowej dobrym rozwiązaniem okaże się indywidualnie zaprojektowana garderoba, która odpowie zarówno na Wasze estetyczne oczekiwania, jak i na wymagania trudnej do zagospodarowania przestrzeni. Alternatywą dla szafy może być komoda, której nie straszne okażą się skosy. Pamiętajcie jednak, że pomieści ona znacznie mniej rzeczy niż duża, przestronna szafa. Nie zmienia to jednak faktu, że stylowa komoda, wykonana z wysokiej jakości materiałów stanie się bez wątpienia fantastyczną dekoracją Waszej sypialni, wprowadzając do niej przytulny i ciepły klimat.
Detale budujące klimat
Skoro o przytulności mowa, przyjrzyjmy się bliżej dodatkom i elementom wykończenia, które pozornie nie wymagają zbyt wiele naszej uwagi. Nie zapominajcie, że w budowaniu romantycznej atmosfery istotną rolę odgrywają takie detale, jak miękki, przyjemny w dotyku dywan, ozdobiona ciekawym deseniem narzuta na łóżko, czy obrazki przełamujące surowość ścian. Niebagatelny udział w tworzeniu sypialnianego klimatu przypada także oświetleniu. Maleńkie lampki emanujące ciepłym światłem, ustawione na stolikach przy łóżku zachwycą Was nie tylko praktycznością, ale także wysublimowanym urokiem, zwłaszcza wtedy, gdy za oknami zapanuje zmrok. Ich alternatywą może okazać się bardzo modne w ostatnim czasie oświetlenie punktowe ulokowane u wezgłowia łóżka. A jeśli lubicie klasyczne lub rustykalne aranżacje, możecie rozejrzeć się za stylowym żyrandolem lub lampą stojącą w stylu retro.
Okno na… Gwiazdy!
I na koniec kilka słów o oknach. W zależności od tego jak skonstruowana jest przestrzeń poddasza, wybór okiem również może przysporzyć Wam wiele dylematów. Jedną z najczęściej wybieranych i zarazem najpraktyczniejszych opcji są okna dachowe. Uchylne lub obrotowe umożliwią odpowiednią wentylację pomieszczenia. W dzień wpuszczą do Waszej sypialni dużą dawkę światła, przez co nie będzie sprawiała wrażenia mrocznej i przytłaczającej. A w nocy… Sprawią, że będziecie zasypiać z widokiem rozgwieżdżonego nieba! Aż chce się powiedzieć: „Czego chcieć więcej”? Jeśli natomiast obawiacie się, że latem poranne promienie słońca nie dadzą Wam się wyspać, a w czasie wiosennego deszczu hałas bijących o szyby kropel przyprawi Was o ból głowy, koniecznie pomyślcie o roletach zewnętrznych. To niezwykle praktyczne rozwiązanie, które pozwoli Wam w pełni cieszyć się relaksem w zaciszu Waszej sypialni, bez względu na panującą na zewnątrz aurę.