/skins/user/rwd_shoper_19/
Jak dbać o meble ogrodowe? 0

Spoglądając na ciepłą i słoneczną aurę za oknem możemy z całą pewnością stwierdzić, że lato zagościło u nas na dobre. Przed nami kilkanaście tygodni, podczas których będziemy mogli cieszyć się wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Szczególnie przyjemny czas czeka właścicieli domów wolnostojących. Wszak, czy może być coś milszego niż relaks w pięknym zadbanym ogrodzie w towarzystwie kolorowych pachnących kwiatów lub impreza pod gołym niebem, na której będziemy mogli spotkać się z rodziną i przyjaciółmi? Uważni czytelnicy bez wątpienia zauważyli już, że elementem, który umożliwi nam cieszenie się słoneczną pogodą są meble ogrodowe. Szeroki wybór produktów dostępnych na rynku sprawi, że bez problemu dobierzemy wariant, który nie tylko odpowie na nasze oczekiwania ale dodatkowo wpisze się w aranżację naszego domu i ogrodu. Jakie propozycje czekają na nas w sklepach i jak o nie dbać, aby przez długi czas cieszyły nas swoją praktycznością i urokiem? Zainteresowanych zapraszamy do lektury!

Jak dbać o meble ogrodowe?

Zmierzch plastikowych stołów i krzeseł

 Jeszcze do niedawna jednymi z najchętniej wybieranych były meble ogrodowe wykonane z plastiku. Uchodzące za niezniszczalne i odporne na zmienne warunki atmosferyczne szybko podbiły nasze serca, znajdując dla siebie miejsce niemal w każdym domu. Niestety, szybko przekonaliśmy się, że ich praktyczność, podobnie jak wygląd pozostawia wiele do życzenia. Plastikowe stoły i krzesła wystawione na działanie promieni słonecznych, deszczu i wahającej się temperatury w wielu przypadkach ulegały odbarwieniom. Z biegiem czasu stawały się także coraz bardziej kruche. Wielu miłośników wypoczynku na świeżym powietrzu zarzucało im także słabą stabilność, a esteci szybko zauważyli, że plastik niezbyt dobrze harmonizuje z naturalnością ogrodu. Coraz chętniej zaczęliśmy więc zastępować je meblami drewnianymi, które do dziś znajdują się na szczycie popularności.

meble ogrodowe

 Drewniane meble ogrodowe? Naturalnie!

Drewniane meble ogrodowe można podzielić na dwie grupy. Pierwszą stanowią stoły i krzesła wykonane z rodzimego drewna (najczęściej sosny, świerku, buka, dębu i jesionu), zachwycające pięknym rysunkiem i naturalnością. Pamiętajmy jednak, że wymagają one odpowiedniej pielęgnacji. Co to dokładnie oznacza? Kluczową rolę odgrywa tutaj odpowiednia impregnacja. Na rynku dostępne są rozmaite środki zabezpieczające drewno i przedłużające jego żywotność. Zanim więc zaczniemy użytkować nasze meble ogrodowe, koniecznie sprawdźmy, czy na ich powierzchni nie pojawiły się pęknięcia. Jeśli tak, należy przy pomocy drobnoziarnistego papieru ściernego usunąć z nich warstwę lakieru lub impregnatu, odpylić, a następnie na nowo pokryć ich powierzchnię odpowiednim specyfikiem. Podpowiadamy, że wysiłek bez wątpienia zaprocentuje i sprawi, że przez długie lata będziemy mogli cieszyć się drewniane meble ogrodowe pięknem mebli, a dodatkowo ułatwi ich codzienne czyszczenie. Drugą grupę mebli drewnianych stanowią produkty  wykonane z drewna egzotycznego – najczęściej teku. To, co je wyróżnia to piękna, wyrazista barwa i idealnie gładka  powierzchnia. Cechują się ponadto dużą wytrzymałością, pod warunkiem, że zapewnimy im odpowiednią pielęgnację  sprowadzającą się najczęściej do olejowania na końcu sezonu letniego i na początku wiosny. Specjalistyczne środki sprawią,  że drewno nie będzie szarzeć, a dodatkowo zabezpieczą jego powierzchnię, dzięki czemu stanie się bardziej odporne na  czynniki atmosferyczne. O meble ogrodowe zadbajmy także wówczas, kiedy sezon odpoczywania pod gołym niebem  nieuchronnie przeminie. Drewniane stoły i krzesła chrońmy w suchych i nieogrzewanych pomieszczeniach. Pamiętajmy  również, aby w żadnym wypadku nie owijać ich folią lub brezentem – tego typu zabiegi są najkrótszą drogą prowadzącą do  rozwoju na powierzchni drewna pleśni i grzybów.

 Eleganckie plecionki

 Alternatywą dla drewnianych mebli ogrodowych są artykuły wykonane z wikliny lub rattanu. Bardzo stylowe, świetnie      komponują się z naturalną scenerią ogrodu, a dodatkowo są bardzo wygodne i łatwe w pielęgnacji – wystarczy od czasu do    czasu przetrzeć je miękką ściereczką zwilżoną w odpowiednim specyfiku lub wodzie z dodatkiem szarego mydła. Niestety,    rattan jest surowcem słabo odpornym na działanie wilgoci i promieni słonecznych. Z tego względu wykonane z niego meble najlepiej sprawdzą się na tarasach, werandach, czy w domowych oranżeriach. Jeśli jednak estetyka mebli rattanowych szczególnie przypadła nam do gustu, a naszym największym marzeniem jest włączenie jej do aranżacji naszego ogrodu, pewnym kompromisem mogą okazać się meble ogrodowe z technorattanu. To tworzywo syntetyczne, do złudzenia przypominające naturalną wiklinę i charakteryzujące się dużo większą tolerancją na kaprysy aury.

 Metalowy zawrót głowy

W ostatnich latach popularność zdobywają także meble ogrodowe wykonane z metalu. Żeliwne, kute stoły i krzesła nie tylko prezentują się bardzo efektownie, ale także wyróżniają się dużą praktycznością. Są odporne na działanie wilgoci i zmiennych temperatur, a także… Bardzo stabilne. Ze względu na pokaźny ciężar bardzo często pozostają w ogrodzie przez okrągły rok. Pamiętajmy jednak o jednej bardzo ważnej kwestii – wszelkie oznaki korozji należy bezzwłocznie usunąć drucianą szczotką i następnie zabezpieczyć specjalnie do tego celu przeznaczonym lakierem. W innym przypadku może okazać się, że meble, które stanowią doskonałą ozdobę naszego ogrodu, ulegną całkowitemu zniszczeniu.

 

Dodaj komentarz:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium