/skins/user/rwd_shoper_35/
Meble fornirowane – piękno naturalnego drewna 0

Są praktyczne i zachwycają wyjątkowym rysunkiem drewna. Niezwykle oryginalne i jednocześnie tańsze od swoich odpowiedników wykonanych z litego drewna, podbijają serca miłośników niebanalnych aranżacji. Meble fornirowane, bo o nich mowa, na szeroką skalę pojawiają się w asortymencie renomowanych producentów. Posiadają szereg zalet, nie są trudne w pielęgnacji. Jeśli zatem zastanawiacie się, czy warto w nie zainwestować, przekonujemy Was, że wybierając produkty sprawdzonych marek, nie macie się czego obawiać. Zapewniamy Was, że meble fornirowane na długi czas zagoszczą w Waszych wnętrzach i przez wiele lat będą cieszyć swoją niepowtarzalną estetyką.

Meble fornirowane – piękno naturalnego drewna

Fornir, czyli…?

meble fornirowe Na początek trochę teorii. Czy wiecie czym jest fornir? Są to bardzo cienkie płaty drewna – najczęściej ich grubość zbliżona jest do grubości kartki papieru. Otrzymuje się je w wyniku skrawania pni drzew. Następnie arkusze łączone są w wiązki. Co ważne, zachowana zostaje kolejność skrawania, co sprawia, że rysunek drewna charakteryzuje się ciągłością, a gotowe komplety komód, witryn czy stołów posiadają spójny charakter. Dodajmy, że do uzyskiwania forniru wybierane jest drewno najlepszej jakości. Bez względu na to, że większość z nas uważa fornir za wynalazek XX wieku, metoda ta była znana już… W starożytnym Egipcie, gdzie służyła do wykonywania kunsztownych, oryginalnych mebli dla Faraonów. W epoce renesansu i baroku forniry przeżywały swoją drugą młodość. Udoskonalono wówczas technikę intarsji, polegającą na wykonywaniu zdobień z różnych gatunków forniru, dzięki czemu na powierzchni mebli powstawały piękne, niepowtarzalne desenie. Meble fornirowane stały się wówczas produktem luksusowym, dostępnym jedynie dla najbogatszych przedstawicieli społeczeństwa. Nie wierzycie? Przyjrzyjcie się muzealnym eksponatom. Wimeble fornirowe 1ele z nich zdobionych jest właśnie fornirami! Zwróćcie uwagę na fakt, że rozwiązanie to przetrwało wieki – wysokiej jakości forniry
są więc bardzo wytrzymałe. Niestety, w okresie powojennym meble fornirowane zyskały złą sławę. Ograniczony dostęp do drewna, ogromne zapotrzebowanie na artykuły i brak wyspecjalizowanych rzemieślników sprawił, że zaczęto kojarzyć je z produktami słabej jakości. Dziś jednak, dzięki zaangażowaniu specjalistów wiodących firm meblarskich, forniry powracają do łask, stając się najpoważniejszą konkurencją dla mebli wykonanych z litego drewna.

 

Dlaczego warto wybrać meble fornirowane?

krzesła fornirowe Komody, witryny, stoły i krzesła pokryte fornirem posiadają wiele zalet. Bez wątpienia należy wymienić dostępność produktów oraz atrakcyjną cenę. Właściciele cenią je także za niewielką wagę – dużo mniejszą niż w przypadku mebli wykonmeble fornirowe 3anych z litego drewna. Co więcej, produkty fornirowane są odporne na pęknięcia, jakie zdarzają się w przypadku ich drewnianych rywali. Skutecznie opierają się także odkształceniom powodowanym działaniem wilgoci i wysokich temperatur. Dużym walorem jest także estetyka. Naturalna struktura drewna na okleinie sprawia, że każdy mebel zyskuje indywidualny charakter. Szeroka dostępność gatunków drewna sprawia z kolei, że bez problemu dopasujecie kolor do aranżacji. Bez względu na to, czy preferujecie rustykalne wnętrza czy gustujecie w nowoczesnych aranżacjach, fornir dostarczy Wam szereg inspiracji i świetnie wpisze się w Wasz gust. Meble fornirowane zaskoczą Was także różnorodnością form, niedostępnych w przypadku produktów wykonanych w całości z drewna. Pamiętajcie jednak, że są to rozwiązania, nieodporne na uszkodzenia mechaniczne. O ile komoda wykonana z litego drewna może zostać poddana szlifowaniu i renowacji, o tyle na cienkim płacie forniru pozostanie trwały ślad.

 Do wyboru, do koloru

meble fornirowe 3 Ile rodzaju forniru jest obecnych na rynku? Odpowiedź wydaje się oczywista – tyle, ile gatunków drewna wykorzystywanych jest do produkcji mebli. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się rodzime forniry dębowe. Ich atutem jest bardzo duża odporność na zarysowania. Pamiętajcie jednak, że posiadają one porowatą strukturę, co sprawia, że nie lubią wilgoci. Przeciwieństwem są meble fornirowane okleiną bukową posiadającą idealnie gładką powierzchnię, która zabezpieczona przez bejcę i lakier świetnie znosi wilgoć. W tym przypadku jednak należy szczególnie uważać na zadrapania mechaniczne. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się forniry z drewna egzotycznego, wśród którego prym wiodą takie gatunki jak palisander, teak, heban, czy amerykański dąb czerwony. Nie zapominajcie jednak, że fornir produkowany jest z naturalnego surowca, który po pewnym czasie nieznacznie zmieni swój odcień.

 

Sekrety odpowiedniej pielęgnacji

szafa fornirowa Chcecie cieszyć się meblami fornirowanymi jak najdłużej? Kluczem do przedłużenia ich żywotności jest odpowiednia pielęgnacja. Unikajcie przede wszystkim wystawiania komód czy witryn na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Nie umieszczajcie ich w pobliżu źródeł ciepła – grzejników czy kominków. Stoły i blaty chrońcie przed kontaktem z gorącymi naczyniami – filiżanki ze świeżo zaparzoną kawą, parujące garnki czy talerze stawiajcie na podstawkach. Jeśli trafiły do Was meble produkowane na zamówiene, które przed chwilą zjechały z taśmy produkcyjnej pamiętajcie, aby przez co najmniej dwa tygodnie użytkować je wyjątkowo „oszczędnie” – szacuje się, że lakier pokrywający fornir, nabiera w pełni swoich właściwości ochronnych po około 30 dniach od momentu produkcji. Meble fornirowane czyśćcie miękką, lekko zwilżoną ściereczką. Unikajcie detergentów, szczególnie tych na bazie amoniaku, acetonu, spirytusu czy rozpuszczalników organicznych, które zniszczą i odbarwią powierzchnię Waszych mebli. Jeśli nmeble fornirowe 4ie możecie poradzić sobie z usunięciem zabrudzenia, spróbujcie wykorzystać łagodne środki – szare mydło powinno w zupełności wystarczyć. Możecie także wypróbować specjalistyczne mleczka przeznaczone do czyszczenia mebli fornirowanych, które posiadają właściwości odtłuszczające i świetnie radzą sobie nawet z bardzo uporczywym zanieczyszczeniami. Nie zapominajcie, że fornir nie lubi natłuszczania – pojawiają się wówczas trudne do usunięcia plamy. Zrezygnujcie z nabłyszczaczy. Pamiętajcie także o tym, aby sięgać po markowe produkty. Renomowane fabryki mebli dysponują fornirami najwyższej jakości, który oprócz walorów estetycznych, zaskoczy Was żywotnością i praktycznością.

Dodaj komentarz:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium