Czy wyobrażacie sobie brak jakiejkolwiek szafy we własnych czterech ścianach? Ten praktyczny mebel zagościł powszechnie w domach dopiero w XIX wieku. Jak zatem radzono sobie wcześniej bez szafy? Od dawien dawna doskonale w tej roli spisywały się skrzynie. To z nich z kolei ewoluowały komody, których narodziny szacuje się w przybliżeniu na XVII wiek.
Krótka historia komody
Komody zawdzięczały dużą popularność przede wszystkim wygodzie (commode w języku francuskim oznacza „wygoda”) i funkcjonalności. W przeciwieństwie do skrzyń, wyposażone były w szuflady, w których najpierw przechowywano bieliznę. Początkowo, większość komód produkowano z taniego drewna. Należy jednak zaznaczyć, że o ich efektownym wyglądzie decydowały staranne wykończenia i bogate zdobienia. Kształt komody zmieniał się wraz z potrzebami jej użytkowników. Niekiedy stanowiły element damskich toaletek, innym razem pełniły rolę reprezentacyjnego tła dla dzieł sztuki. Można było spotkać komody podróżne, posiadające uchwyty ułatwiające przenoszenie, jak również meble masywne, a zarazem kunsztownie zdobione. Bez względu na kształt i gabaryty, komody zawsze reprezentowały meble szufladowe, skupiając w swoim wnętrzu kilka wysuwanych skrytek.
Komoda niejedno ma imię
Obecnie w asortymencie sklepów meblarskich można znaleźć komody inspirowane określonymi epokami, na przykład stylizowane na antyczne lub posiadające nowoczesny charakter. Komody najczęściej goszczą w sypialniach, w których pełnią rolę mebli do przechowywania pościeli, ręczników, a nawet bielizny. Najpraktyczniejsze są modele z kilkoma większymi szufladami lub komody mieszane, w których występują także półki. Ze względu na to, że komody świetnie sprawdzają się praktycznie w każdym pomieszczeniu, spotkać je można także w salonach, łazienkach, a nawet w przedpokoju. W zależności od ich przeznaczenia, powinniśmy zwrócić uwagę zwłaszcza na gabaryty, w tym także ilość i wielkość szuflad oraz styl. Nie zawsze komoda, która zachwyci nas swoją powierzchownością à la dzieło sztuki, pomyślnie skomponuje się z resztą wnętrza, w którym docelowo ma się znaleźć.
Ze względu na to, że komody świetnie sprawdzają się praktycznie w każdym pomieszczeniu, spotkać je można także w salonach, łazienkach, a nawet w przedpokoju. W zależności od ich przeznaczenia, powinniśmy zwrócić uwagę zwłaszcza na gabaryty, w tym także ilość i wielkość szuflad oraz styl. Nie zawsze komoda, która zachwyci nas swoją powierzchownością à la dzieło sztuki, pomyślnie skomponuje się z resztą wnętrza, w którym docelowo ma się znaleźć.
Komoda świetnie sprawdzi się także w charakterze mebla ułatwiającego życie świeżo upieczonym rodzicom. Dlaczego? Ponieważ jeśli jest wyposażona w przewijak, będzie dobrym miejscem do zapewnienia maluchowi niezbędnej higieny. Spełni także rolę przechowalni dziecięcych akcesoriów, które będą zawsze pod ręką.
Praktyczne i eleganckie komody najlepszych marek doskonale wpiszą się w aranżacje nawet najbardziej wymagających fanów wnętrz urządzonych ze smakiem. Modele wykonane z drewna naturalnego przypadną do gustu zwolennikom tradycyjnych rozwiązań, które mogą oczywiście wyróżniać się na tle innych mebli niebanalny m wykończeniem oraz pomysłowymi zdobieniami. Będą również idealnym dopełnieniem wystroju w klasycznym ujęciu. Z kolei wnętrzom zaprojektowanym w nowoczesnym stylu nutę elegancji nadadzą komody o surowych kształtach, których urok podkreślą metalowe i szklane detale oraz elementy srebrnej okleiny. Blaty ze szkła hartowanego i chromowane, metalowe nóżki potrafią tchnąć w mebel nowy blask, podkreślony umiejętnie dopasowanym oświetleniem.