/skins/user/rwd_shoper_19/
Uderz w stół, a usłyszysz ciekawą historię 0

Czy Wam również przychodzi na myśl stół, kiedy zastanawiacie się nad podstawowymi, niezbędnymi elementami wyposażenia Waszego domu? To mebel, który od zarania dziejów po dziś dzień stanowi synonim życia rodzinnego i towarzyskiego. Co ciekawe, jako jeden z nielicznych przetrwał w swojej podstawowej formie. Historycy szacują, że pojawienie się pierwszego stołu miało miejsce kilka setek lat przed naszą erą i jest ściśle skorelowane z przybraniem przez człowieka pionowej postawy ciała, która wymagała pozycji siedzącej podczas spożywania posiłków, które do tego czasu stawiane były na ziemi. Nasi przodkowie początkowo korzystali z ogromnych, płaskich kamieni, które znacznie poprawiły komfort ich życia i stały się prekursorami dzisiejszych stołów.

Uderz w stół, a usłyszysz ciekawą historię

Egipt – kolebka cywilizacji

stol EgiptPierwsze zachowane stoły odnaleziono podczas prac archeologicznych prowadzonych na terytorium Mezopotamii. Warto zaznaczyć, że starożytni Egipcjanie korzystali z dwóch rodzajów stołów – roboczych i obiadowych. Pierwsze z nich posiadały prostokątną formę i były składane, dzięki czemu można było je bardzo łatwo przenosić z miejsca na miejsce. Drugie z kolei, okrągłe, osadzone na jednej masywnej nodze, stanowiły podstawę udanego obiadu. I chociaż ze względu na niewielkie rozmiary mieściły się przy nich maksymalnie dwie osoby, to i tak cieszyły się ogromną popularnością wśród ówczesnej arystokracji.

Od starożytności do średniowiecza

stol grecki W ślad za mieszkańcami Egiptu poszli Grecy, którzy wynaleźli wysokie stoły z kwadratowymi blatami opartymi na… Trzech nogach! Podczas uroczystości rozstawiano na nich jedzenie i napoje. Alternatywą dla tego typu mebli były rozkładane stoliki, które po zakończeniu konsumpcji służba wynosiła z pomieszczenia, aby wygospodarować miejsce dla tańca i zabawy. Zwyczaj ten przetrwał aż do epoki średniowiecza. A teraz ciekawostka. Istnieje przypuszczenie, że pierwszym stołem starożytnej Grecji był… Wysoki, finezyjnie zdobiony taboret. Podczas gdy starożytni Grecy używali do wyrobu stołów drewna, marmuru oraz brązu, wraz z nastaniem V wieku podstawowym materiałem było jedynie surowe drewno pozbawione jakichkolwiek zdobień. Nie można zapominać, że na taki luksus mogli pozwolić sobie jedynie przedstawiciele wyższych sfer – chłopi i biedota jedli siedząc na taboretach i trzymając na kolanach blaszane miski.

Prawdziwy renesans…

stoły renesansowe Renesans nastały w XVI wieku nie ominął także stołów. Powrócono do antycznej tradycji, dzięki czemu meble zyskały zupełnie nowe życie. Zachwycały nie tylko innowacyjnymi formami, jakie można było osiągnąć dzięki rozwojowi rzemiosła, ale także starannymi i precyzyjnymi zdobieniami. Rzeźby i inkrustacje sprawiały, że stoły epoki odrodzenia zaczęły przypominać małe dzieła sztuki. Wraz z popularyzacją pisma w XVII wieku pojawiło się rosnące zapotrzebowanie na stoliki przypominające biurka. Początkowo przybierały one formę bardzo niskich, opierających się na kolanach stolików, na których ciężko było pomieścić wszystkie przybory piśmiennicze. Z tego względu rzemieślnicy wzbogacili je szufladami umieszczanymi pod blatem, co spowodowało, że można było z nich korzystać jedynie w pozycji stojącej. Z biegiem czasu zaczęły więc pojawiać się dużo bardziej wygodne sekretarzyki z szufladami i szafkami umieszczonymi po bokach oraz na blatach, co znacznie podniosło poziom komfortu podczas pisania. Przeznaczone jedynie dla inteligencji, bardzo często były wyrabiane z bardzo drogiego, czerwonego drewna pochodzącego z basenu morza Karaibskiego.

Minimalizm w każdym calu

stoły minimalistyczne Wraz z nastaniem XVIII wieku przeminęła moda na ogromne stoły, przy których zasiadało bardzo wiele osób. Pozostały one jedynie w jadalniach. W innych pomieszczeniach, również w salonach zaczęły dominować dość małe, często rozkładane stoliki idealne dla popołudnia przy herbacie oraz ich okrągłe alternatywy służące jako podstawki dla wazonów z kwiatowymi bukietami. Powstawały także bardziej specjalistyczne meble. Stoliki przypominające kształtem fasolę służyły damom do robótek ręcznych, a wzbogacone lustrem toaletki stały się nieodłącznym elementem buduarów i sprzymierzeńcem kobiecej urody. Ich trójkątne lub pięciokątne odpowiedniki gromadziły natomiast miłośników gier hazardowych.

Stół – podstawa wyposażenia współczesnych wnętrzstoły wspolczesne Dziś wiodący producenci mebli oddają do naszej dyspozycji szereg stołów zachwycających swoją formą i funkcjonalnością. Możemy znaleźć wśród nich zarówno duże, rozkładane stoły, które podczas uroczystości pomieszczą wszystkich członków rodziny, a także maleńkie ławy o fantazyjnych kształtach. Zachwycające pięknem surowców, wśród których na prowadzenie wysuwa się drewno i szkło doskonale komponują się zarówno z nowoczesnymi, jak i klasycznymi aranżacjami.

To ciekawe!

stoly wspolczesne 2 I na koniec, tradycyjnie przedstawiamy Wam kilka ciekawostek. Czy wiecie, że władze Korei Północnej i Południowej, słynące z dość napiętych relacji spotykają się przy stole liczącym ok 4 km umieszczonym w ogromnej hali mieszczącej się w strefie zdemilitaryzowanej na granicy obu państw. Takie rozwiązanie pozwala podejmować negocjacje bez konieczności przekraczania terytorium własnego państwa. Z kolei mieszkańcy Iranu w ogóle nie używają stołu i krzeseł, zastępując meble ogromnymi poduszkami. Za najbardziej designerski uznaje się kapiący stół zaprojektowany przez Johna Nouanesinga Prawda, że robi wrażenie? A czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego stół bilardowy pokryty jest zielonym suknem? Wyjaśnienie jest proste. Bilard to gra zespołowa wywodząca się od krykieta, który w dawnych czasach stanowił podstawową rozrywkę osób z wyższych sfer. Aby móc cieszyć się nią nawet podczas chłodnej i niekorzystnej pogody rzemieślnicy stworzyli stół pokryty tkaniną przypominającą trawę, na którym rozmieszczone były kule bilardowe.

Dodaj komentarz:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium