/skins/user/rwd_shoper_33/
Ciepło, coraz cieplej… Czym obudować kominek? 0

Kominek – to jeden z najbardziej ekspresyjnych elementów każdego salonu. To właśnie on sprawia, że nawet w ponure, zimowe wieczory, w naszych domach panuje niezwykle przytulna i ciepła atmosfera. Delikatne migotanie ognia i trzask spalanego drewna gwarantują nam niepowtarzalny relaks w zaciszu własnych czterech kątów. Obudowa kominka z kolei może stanowić doskonałą ozdobę pomieszczenia, stanowiąc wyrazisty akcent całej aranżacji. Wybierając materiał, który znajdzie się wokół paleniska, pamiętajmy, że powinien on wyróżniać się nie tylko wyśmienitą estetyką, ale także musi spełniać szereg wymogów bezpieczeństwa – bliskie sąsiedztwo ognia znacząco ogranicza wybór surowców. Nie zmienia to jednak faktu, że do naszej dyspozycji pozostaje szereg materiałów, które w stu procentach spełnią nasze oczekiwania.

 

Ciepło, coraz cieplej… Czym obudować kominek?

Kominek skrojony na miarę

kominek z kamienia Nad obudową kominka warto zastanowić się już na etapie budowy domu i planowania aranżacji salonu. Dzięki temu wszystkie elementy wykończeniowe pomieszczenia będą ze sobą doskonale współgrać i utworzą spójną całość. W nowoczesnych wnętrzach idealnie sprawdzi się kamień – w różnych odsłonach, a także surowa cegła. Dla koneserów nieszablonowych, minimalistycznych aranżacji doskonałym wyborem okaże się surowy beton oraz szkło hartowane. Z kolei fani rustykalnych, przytulnych wnętrz mogą pokusić się o połączenia kamienia oraz drewna, czy powracające w wielkim stylu kafle ceramiczne przypominające urok pieców, ogrzewających domy kilkadziesiąt lat temu. Wybierając obudowę kominka zwróćmy również uwagę na oświetlenie salonu. Ciemne wnętrza, w których ograniczony jest dostęp światła słonecznego, będą wymagały w tej kwestii jasnych surowców, które rozświetlą i wizualnie powiększą pomieszczenie.

Kamień – piękno naturalnego surowca

Kamień od wielu lat pozostaje jednym z najbardziej popularnych materiałów na obudowę kominka. Odporny na działanie wysokich temperatur oraz uszkodzenia mechaniczne sprawia, że możemy cieszyć się jego estetyką przez wiele lat. Co ważne, kamień pięknie się starzeje, nabierając wraz z upływem czasu coraz większego uroku. Jest także stosunkowo łatwy w montażu oraz nie sprawia trudności w pielęgnacji. Spośród kamieni wykorzystywanych na obudowę kominka, najczęściej spotykane są:

– wapień – dość miękka, łatwa w obróbce skała. Posiada jednolity rysunek w chłodnych odcieniach i chropowatą powierzchnię, co z jednej strony potęguje jej zalety estetyczne, z drugiej – może nastręczać trudności w utrzymaniu czystości – w mikroskopijnych otworach gromadzi się kurz oraz zabrudzenia. Z tego względu warto zabezpieczyć jego powierzchnię specjalnym impregnatem, który wyeliminuje całkowicie problem. Wapień znakomicie harmonizuje zarówno z nowoczesnymi wnętrzami, w których nie brakuje kontrastów, jak i z rustykalnymi pomieszczeniami przyciągającymi wzrok ciepłym klimatem.

kominek – trawertyn – odmiana wapienia posiadająca wyraźną żyłkowaną strukturę. Jego atutem jest szereg odcieni kolorystycznych, w tym także ciepłych tonacji. Pumeksowa powierzchnia trawertynu sprawia, że powinien zostać zabezpieczony impregnatem, który uchroni go przed powstawaniem trwałych zabrudzeń. Dobrym pomysłem jest ponadto szlifowanie, które sprawia, że kamień uzyskuje jednorodną strukturę nienastręczającą problemów w pielęgnacji.

– piaskowiec – jest zdecydowanie bardziej twardy od wapienia, jakkolwiek nie sprawia trudności w modelowaniu rozmaitych form i struktur. Posiada chropowatą powierzchnię – niezaimpregnowany jest mało odporny na zabrudzenia. Powstałe plamy muszą być usuwane poprzez ścieranie powierzchni. Podpowiadamy, że dobrym pomysłem jest wybór piaskowca polerowanego o wygładzonej strukturze. Jest surowcem, który świetnie sprawdza się w aranżacjach rustykalnych.

– marmur – jeden z najbardziej popularnych kamieni stosowanych w aranżacji wnętrz. Jego piękna struktura od wielu lat sprawia, że pozostaje synonimem luksusu. Jest bardzo trwały na uszkodzenia mechaniczne, jakkolwiek łatwo ulega zabrudzeniom. Z tego względu, aby cieszyć się przez wiele lat jego pięknem, należy go zaimpregnować specjalistycznymi preparatami. Domeną marmuru jest także jego bogactwo kolorystyczne. Spotykamy zarówno jasne odcienie oscylujące wokół szarości, bieli czy beżu, jak i bardziej wyraziste barwy – zieleń, czerwień, róż, czerń.

– granit – jeden z najtwardszych kamieni odpornych na uszkodzenia mechaniczne, zaplamienia i zarysowania. Jako jeden z nielicznych kamieni nie traci swojego uroku w kontakcie z bardzo ostrymi środkami czyszczącymi. Zachwyca różnorodnością tonacji kolorystycznych oraz ciekawym rysunkiem. Jest jednak stosunkowo trudny w obróbce.

– łupek – kamień, który w ostatnich latach coraz częściej spotykany jest we wnętrzach. Charakteryzuje się odpornością podobną do granitu, jakkolwiek jest dużo łatwiejszy w obróbce. Posiada szereg ocieni kolorystycznych, dzięki czemu bez problemu można dopasować go do stylistyki wnętrza. Zawarte w nim kryształy krzemionki sprawiają, że bardzo efektownie mieni się w blasku ognia.

Nie zapominajmy, że obecne trendy aranżacyjne chętnie sięgają do pełnych przepychu rozwiązań, zdobiących pałacowe wnętrza. W obudowach kominków coraz częściej pojawiają się więc różnorodne żłobienia, a wokół paleniska ustawiane są rzeźbione w kamieniu formy i posągi. Wyróżniające się niezwykle efektowną estetyką, zyskują coraz większe grono fanów. Pamiętajmy jednak, że tego typu dekoracje sprawdzają się wyłącznie w bardzo dużych pomieszczeniach.

Surowa cegła – wszechstronna i praktyczna

kominek z cegły Cegła – to kolejny, bardzo popularny materiał stosowany w obudowie kominka. Jej wyjątkowa struktura sprawia, że świetnie sprawdza się zarówno w dworkowych salonach, jak i w nowoczesnych wnętrzach, w których nie brakuje chłodnych barw, szkła i metalowych dodatków. Jest bardzo wytrzymała na działanie czynników zewnętrznych. Stosunkowo wolno się nagrzewa i równie powoli oddaje ciepło, co sprawia, że utrzymuje temperaturę w pomieszczeniu jeszcze przez kilka godzin po wygaśnięciu ognia. Jej porowata struktura wymaga impregnacji, co znacznie ułatwia pielęgnację i przedłuża żywotność surowca. Zamiennikiem cegły, urzekającym równie ciekawym designem są płytki klinkierowe, których jednolita, gładka powierzchnia sprawia, że są wyjątkowo łatwe w pielęgnacji.

Beton w nowej odsłonie

Alternatywą dla naturalnego kamienia może stać się beton – zarówno surowy, jak i architektoniczny występujący w postaci płyt. Może przybierać ascetyczną, szarą barwę lub zaskakiwać innymi odcieniami uzyskanymi przez dodanie do masy odpowiednich barwników. Jest to rozwiązanie doskonale sprawdzające się w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach. Jego ascetyczny urok sprawia, że jest bardzo często wybierany jako obudowa kominków w otwartych przestrzeniach loftowych. Niestety, beton w każdej postaci łatwo ulega zabrudzeniom, co powoduje, że wymaga impregnacji za pomocą specjalistycznych środków. Miłośnicy nowoczesnych aranżacji i nieszablonowych rozwiązań aranżacyjnych mogą pokusić się ponadto o obudowę kominka ze szkła hartowanego. Niezwykle efektowna, trwała i łatwa w pielęgnacji wniesie do pomieszczenia nutę awangardy i elegancji. Pamiętajmy jednak, że jest to jedno z najbardziej kosztownych rozwiązań przygotowywanych na indywidualne zamówienie klienta.

Jak za dawnych czasów – kafle ceramiczne

Osoby gustujące w przytulnym stylu dworkowym nie przejdą natomiast obojętnie obok kafli ceramicznych. Przypominające urok pieców goszczących w domach naszych babć, zaproszą do pomieszczenia niepowtarzalny urok i wypełnią je ciepłą, przytulną atmosferą. Dodajmy, że współcześnie produkowane kafle zaskakują różnorodnością wzorów i kolorów. Koneserzy wyjątkowych, nieszablonowych wnętrz mogą także pokusić się o kafle produkowane na indywidualne zamówienia klienta.

 

Dodaj komentarz:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium