/skins/user/rwd_shoper_19/
Długi żywot mebli 0

Wszyscy wiemy, że meble są po to, aby nam służyć, ułatwiać życie i organizować przestrzeń wokół nas. Szczęśliwy jednak ten, komu udało się uniknąć obicia drzwi od szafy, zarysowania stolika do kawy lub poplamienia ulubionej kanapy. To krótka lista tego, co może nam się przydarzyć. Przychodzimy jednak z pomocą, co robić, gdy przydarzy nam się taki wypadek oraz służymy radą, jak postępować, aby nowy mebel jak najdłużej zachował swój kształt oraz cieszył oko wysokim połyskiem.

Długi żywot mebli

Pamiętaj o pielęgnacji mebli

Od zawsze wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Podobnie wygląda sytuacja z meblami. Im szybciej od zakupu zadbamy o ich stan, tym dłużej będą nam one służyły. Mowa tutaj zarówno o meblach tapicerowanych, jak i drewnianych. Każdy bowiem materiał i faktura wymaga innego rodzaju pielęgnacji. Czyszczenie i konserwacja skóry będzie wymagała zastosowania innych preparatów i środków niż np.  pielęgnacja drewna.

Począwszy jednak od samego zakupu – kiedy wybieramy model w salonie, zazwyczaj wiemy już w jakim pomieszczeniu go postawimy oraz w jakiej konfiguracji. Mieszkanie w bloku często jednak przysparza problemów podczas aranżowania wnętrz. Pomimo iż, jest ono dość ustawne, a ściany zwykle leżą względem siebie pod kątem 90 stopni, to jednak nie może ono poszczycić się zazwyczaj dużym metrażem. Tutaj niezwykle banalna rada – nie kupujmy mebli na styk, ani takich, które będą zawadzać w pomieszczeniu. Jest to bowiem pierwszy krok do tego, aby je zniszczyć. Decydujmy się raczej na małą ilość mebli w pomieszczeniu, ale stawiajmy za to na ich jakość. Meble takich producentów, jak np. Kler czy Vero, to gwarancja jakości i długiego czasu używania.

W jaki sposób pielęgnować skórzane meble?

Po zakupie mebli, szczególnie tapicerowanych, najlepiej umieszczać je z dala od bezpośredniego światła słonecznego oraz co najmniej 2 metry od źródeł ciepła takich jak grzejniki czy kominki, ponieważ ciepło i słońce będą wpływać niekorzystnie na skórę, wysuszając ją i powodując jej pękanie. Tak jak skóra ludzkich rąk czy twarzy, wymaga ona bowiem częstej pielęgnacji. Ważne jest regularne oczyszczanie powierzchni z kurzu. Można to robić za pomocą odkurzacza lub miękkiej flanelowej ściereczki. Najlepiej jest czyścić skórzane obicia raz w tygodniu, zwłaszcza, jeśli korzystamy z mebli często.

pielęgnacja mebli Odkurzanie usuwa bowiem kurz, zanieczyszczenia oraz cząstki skóry, które nagromadziły się chociażby w szwach i szczelinach mebla. Czego unikać podczas pielęgnacji skórzanej tapicerki? Przede wszystkim wystrzegajmy się mocnego wycierania i tarcia powierzchni oraz zapomnijmy o wszelkich detergentach nieprzeznaczonych do tego typu użytku, jak np. pasty do butów. Najlepiej jest stosować średnio co 3-6 miesięcy specjalne środki konserwujące, które przedłużą trwałość tak delikatnego materiału, jakim jest skóra. Takie zabezpieczenie obicia pozwala na dłużej utrzymać jego kolor i ustrzec przed pęknięciami. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca najbardziej narażone na wycieranie, czyli podłokietniki albo siedzisko. Jeżeli zdarzy nam się wylać coś na skórzaną kanapę, to starajmy się to jak najszybciej osuszyć wilgotną szmatką – nie trzyjmy, ponieważ może to odbarwić lub trwale poplamić skórę.

Jak czyścić meble tapicerowane?

W przypadku mebli tapicerowanych, których obicie zrobione jest z tkaniny, należy dobrać do nich odpowiedniego rodzaju pielęgnację. Na rynku obecnie dostępna jest cała gama kolorów, wzorów i materiałów, o które należy odpowiednio i systematycznie dbać. Pierwsza rada, podobnie, jak w stosunku do mebli skórzanych, brzmi: nie narażajmy ich na intensywne promienie słoneczne oraz bezpośrednie działanie ciepła promieniującego od kaloryferów czy kominków. Ponadto, podstawą pielęgnacji powinno być systematyczne odkurzanie powierzchni, zabezpieczanie ich środkami, np. takimi, jakie posiada w swojej ofercie KLER, a także, jeśli sytuacja tego wymaga – użycie specjalnych detergentów do czyszczenia. Wszystko oczywiście zależy od rodzaju obicia – może być ono wykonane z bawełny, zamszu, nubuku, aksamitu czy pluszu. Każdy z tych materiałów charakteryzuje się innymi właściwościami, jak przepuszczalność, wytrzymałość na wyciąganie i rozdarcia. Dlatego najlepiej już przy zakupie zorientować się, jaki sposób pielęgnacji będzie najodpowiedniejszy do danej tkaniny.

pielęgnacja mebli Kler Są oczywiście także domowe metody radzenia sobie z zabrudzeniami. Jeśli zdaży nam się zrobić tłustą plamę – najlepiej sięgnąć po specjalny rozpuszczalnik do tłuszczu. Można wypróbować jeden z babcinych sposobów, a mianowicie świeże zabrudzenia spróbować posypać mąką ziemniaczaną lub talkiem, ponieważ absorbują one tłuszcz, a po kilku minutach całość usunąć szczotką lub szmatką.

W wielu przypadkach pomocny może okazać się roztwór kwasku cytrynowego np. gdy rozlaliśmy kawę, czerwone wino lub atrament. Wszelkie próby czyszczenia najlepiej wypróbować na małym skrawku materiału oraz wystrzegać się stosowania benzyny, alkoholu i różnego rodzaju rozpuszczalników nieprzeznaczonych do tapicerki – możemy bowiem odbarwić tkaninę.

Jak pielęgnować drewno?

W przypadku drewnianych powierzchni sytuacja wydaje się niezwykle trudna, mamy bowiem  wiele rodzajów drewna, takich jak bukowe, dębowe, tekowe i wiele wiele innych – nie ma się co jednak zrażać, ponieważ tak naprawdę wystarczy zastosować się do kilku rad, aby meble jak najdłużej nam służyły. Po pierwsze – złota zasada: unikamy umieszczania drewnianych mebli w pobliżu grzejników i innych źródeł ciepła. Oprócz tego – nie stawiamy na powierzchni mebla gorących ani mocno schłodzonych przedmiotów. Na blacie mebla nie zostawiamy również niczego mokrego, ponieważ drewniane meble są niezwykle wrażliwe na wilgoć. Co jakiś czas dobrze jest zastosować specjalne preparaty przeznaczone do drewna, w zależności, czy jest to drewno matowe czy ma wysoki połysk – oba rodzaje dostaniemy np. tutaj.

pielęgnacja mebli z Kler Jeśli zdarzy nam się zarysować drewniany mebel, możemy spróbować domowych sposobów na usuwanie rys  z mebli, jak np. wypełnienie jej odpowiednio dobraną kolorem kredką do brwi lub bezbarwną wazeliną, która wtarta w powierzchnię, pozwoli usunąć niewielkie uszkodzenia. Są to jednak domowe metody, które nie zawsze będą skuteczne, dlatego też czasem lepiej sięgnąć po specjalistyczne preparaty w postaci sztyftów korygujących do drewna.

Pamiętajmy, że przy każdym rodzaju mebla, najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja, ponieważ to ona pozwala na długo wyeksponować to, co najładniejsze – czy to piękne skórzane obicie kanapy czy wysoki połysk drewnianego stołu.

 

Dodaj komentarz:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium