Duży dylemat małego łóżeczka 0

Autor: Agnieszka Małolepsza, magister fizjoterapii

Czy również i Wy zastanawiacie się, jaki materac wybrać dla dziecka? To problem, z którym bardzo często borykają się rodzice. Na początek podpowiem Wam, że najlepszym rozwiązaniem jest nowy materac. Dlaczego? Małe dziecko spędza w łóżeczku większą część doby – najpierw leży, później zaczyna siadać, bawić się i wstawać. Materac wysokiej jakości to zwyczajnie inwestycja w jego zdrowie i gwarancja bezpieczeństwa. Przekazywanie rozmaitych akcesoriów dziecięcych kolejnym szkrabom to tradycja nie tylko naszego społeczeństwa. Trudno oczywiście nie zgodzić się z jej słusznością, ale… O ile bez problemu możemy odkupić używane ubranka, czy zabawki, o tyle kupno materaca, na którym spało inne dziecko nie jest najlepszym pomysłem. Powstałe w nim zagłębienia, często niewidoczne gołym okiem, mogą powodować dyskomfort naszej pociechy, a nawet stać się przyczyną powstawania wad postawy. Drugim aspektem jest higiena – ubrania wypierzemy, zabawki umyjemy, a materac? Z tym trudniej!

Duży dylemat małego łóżeczka

Elastyczność w cenie

Mit zdrowotnej twardości materaców nie ominął również produktów dla dzieci. Na szczęście teza ta coraz szybciej odchodzi do lamusa. Jeszcze raz powtórzmy – twardy materac, to niewygodny materac, który nie gwarantuje dobrego podparcia dla wszystkich części ciała. Ma to szczególne znaczenie w przypadku niemowląt i małych dzieci. Rozwijający się, bardzo plastyczny kręgosłup malucha wymaga odpowiedniego oparcia – w innym przypadku zacznie się powolny proces deformacji sylwetki. Zaznaczmy jednak, że jego bardzo miękki odpowiednik również nie jest dobrym pomysłem. Zapadający się materac nie zagwarantuje optymalnej pozycji ciała dziecka, a dodatkowo stworzy ryzyko zmniejszenia dostępu powietrza do jego twarzy. Łatwo więc zauważyć, że opcją idealną jest znalezienie złotego środka, czyli sprężystego materaca o średniej twardości.

Materace nowej generacji

Wśród produktów dla dzieci coraz większą popularność zdobywają materace lateksowe. Delikatnie uginające się pod ciężarem maluszka gwarantują maksymalną ergonomię. Ich dodatkowym atutem jest łatwość utrzymania higieny. Specjalne kanaliki umożliwiają odprowadzanie wilgoci, a struktura wypełnienia nie sprzyja rozwojowi w jego wnętrzu drobnoustrojów i niezwykle niebezpiecznych dla układu oddechowego pleśni. Ich konkurentami są materace z pianki wysokoelastycznej cechującej się dużą sprężystością oraz nowoczesne materace z pianki termoaktywnej, oparte na innowacyjnej technologii dopasowującej się do ciała dziecka. Jednak koszt zarówno pierwszych jak i drugich nie należy do najniższych.

materac materac

Siła tradycji

Od wielu lat dużą popularnością cieszą się materace z wypełnieniem z włókna kokosowego lub łuski gryki, w których dwie warstwy naturalnego tworzywa rozdzielone są pianką poliuretanową. Niestety, coraz częściej słyszymy, że są one zbyt mało sprężyste, a charakter tworzywa stanowi świetne środowisko dla rozwoju mikroorganizmów i pleśni. Z tego względu koniecznie należy poddawać je sukcesywnemu wietrzeniu i zapobiegać przedostawaniu się do ich wnętrza wilgoci (na rynku artykułów dla dzieci dostępne są specjalne nakładki, chroniące materac przed przemoczeniem). Ich lepszym wariantem są materace, w których podstawę stanowią sprężyny kieszeniowe, a włókno kokosowe stanowi jedynie cienką warstwę pokrywającą ich powierzchnię.

Materace z pianki poliuretanowej

Zdecydowanie najtańszą opcją są materace z pianki poliuteratnowej. Wyjaśnijmy, że najtańsze w tym przypadku wcale nie znaczy najgorsze. Dość duża sprężystość i wypełnienie ograniczające rozwój bakterii oraz pleśni to ich zdecydowany atut. Wadą jest natomiast podatność na tworzenie się odkształceń – zdarza się, że po kilku miesiącach użytkowania materac trzeba wymienić. Rodzice jednak często tłumaczą, że jest to wygodne ze względów higienicznych i tak naprawdę nie można nie przyznać im w tej kwestii racji.

Towarzystwo dla materaca

łóżeczko dla dziecka Ważnym elementem materaca dla maluszka jest pokrowiec, wykonany z oddychającej tkaniny, którą można bez problemu wyprać w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Rozwiązanie takie ułatwia utrzymanie czystości, dając możliwość bezproblemowego pozbycia się bakterii, roztoczy i kurzu. I na koniec jeszcze jedna uwaga – materac spełni swoją rolę wyłącznie wtedy, kiedy będzie mu towarzyszyć odpowiednie łóżeczko. Zdecydowanie odradzam popularne ostatnio łóżeczka turystyczne, które nie dają odpowiedniej stabilności i nie współpracują z materacem. Klasyczne, znane wszystkim doskonale łóżeczka szczebelkowe nie mają sobie równych w kategorii wygody i zdrowia dziecka.

Dodaj komentarz:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium