/skins/user/rwd_shoper_19/
Gdy opadnie kurz… Na meble! 0

Kurz to zmora chyba każdej pani domu i wielki przeciwnik estetów, którzy każdego dnia chcą delektować się nienaganną aranżacją swoich domów i mieszkań. Osiada na meblach, podłogach, firankach, skutecznie maskując ich piękny wygląd, a dodatkowo fundując nam niejednokrotnie szereg rozmaitych dolegliwości uczuleniowych, nawet wówczas, jeśli nie mamy skłonności do alergii. Dlaczego tak się dzieje? Problem tkwi w składzie kurzu, w którym możemy znaleźć zarówno rozmaite pyły, sierść zwierząt, naskórek, piach, a także roztocza i ich odchody. Szacuje się, że na 1 metrze kwadratowym powierzchni pokrytej kurzem może żyć ich około 10 tysięcy. Naukowcy przekonują, że groźne dla naszego organizmu są również odchody roztoczy powodujące silne reakcje uczuleniowe, objawiające się najczęściej uporczywym kaszlem, katarem i łzawieniem oczu. Jak zatem skutecznie walczyć z kurzem? Zainteresowanych zapraszamy do lektury!

Gdy opadnie kurz… Na meble!

Odpowiednia cyrkulacja powietrza

Podstawowym czynnikiem zapobiegającym osadzaniu się kurzu jest prawidłowa wentylacja pomieszczeń. Z tego względu zaleca się częste wietrzenie domu lub mieszkania, a także dbałość o kratki wentylacyjne, które należy regularnie myć, aby zapobiegać gromadzeniu się w nich kurzu. Warto także zaopatrzyć się w wysokiej jakości odkurzacz, który pomoże nam usunąć pył z dywanów. Bezapelacyjną przewagę mają w tej kategorii modele zaopatrzone w filtr wodny skutecznie zatrzymujące w jego wnętrzu nieczystości. Na szczególną uwagę zasługują także firanki oraz zasłony, będące swoistą barierą dla kurzu przedostające się do wewnątrz pomieszczeniem i wymagające częstego prania. A czy wiecie, że istnieje bardzo prosty, domowy sposób ograniczający osiadanie pyłu na firankach? Wystarczy do ostatniego płukania dodać 3-4 łyżeczki soli kuchennej!

Meble pod pierzyną z kurzu

kurz na meblach Kurz uparcie osadza się także na meblach, wymagając nieustannego czyszczenia ich powierzchni. W tej kwestii doskonale sprawdza się lekko wilgotna ściereczka z mikrofibry, która usunie zanieczyszczenia i nie pozostawi smug na powierzchni mebli. Wyczyszczone stoły, komody i szafy można dodatkowo przetrzeć środkami antystatycznymi, które skutecznie zapobiegają ponownemu osiadaniu kurzu. Zdarza się jednak, że materiał, z którego wykonane są meble eliminuje czyszczenie na mokro. W takim przypadku pozostaje sięgnięcie po specjalistyczne preparaty lub przecieranie ich powierzchni suchą ściereczką, dobrze zbierającą zanieczyszczenia. Również i w tym przypadku niezastąpiona okaże się wspomniana powyżej mikrofibra. Pamiętajcie jednocześnie, aby odkurzanie mebli zaczynać zawsze od najwyższych partii – w odwrotnym przypadku, nieczystości w kilka sekund osiądą ponownie na niższych elementach, a Wam przybędzie dodatkowej pracy.

Skórzana tapicerka – i kurz nie siada!

skórzana tapicerka A jak sprawa wygląda z tapicerką? W kategorii łatwości pielęgnacji zdecydowanie przodują kanapy i softy pokryte skórą naturalną. Wystarczy zwilżona ściereczka i odpowiedni preparat konserwujący, aby przez wiele lat cieszyć się ich urokiem i praktycznością. Z tego względu są one szczególnie rekomendowane dla osób cierpiących na alergie. Meble tapicerowane tkaniną możemy z kolei odkurzyć, upewniając się uprzednio, że szczotka odkurzacza nie uszkodzi materiału. Na rynku dostępne są także rękawice wykonane ze specjalnej tkaniny, która dobrze zbiera kurz, pył i sierść zwierząt z tapicerowanych powierzchni. Panie domu polecają ponadto sprawdzony sposób, pamiętany przez nasze babcie. Wystarczy sofę lub kanapę nakryć wilgotnym, lecz nie mokrym płótnem i dobrze wytrzepać – kurz osiądzie wówczas na tkaninie, a Wy będziecie mogli cieszyć się czystością.

Zadbajcie o detale!

detale w wystroju Nie zapominajcie również o tym, że kurz gromadzi się również na podłogach. Używajcie więc do ich mycia specjalnych detergentów gwarantujących antystatyczność powierzchni. Możecie także dodać do wody odrobinę płynu do płukania tkanin, który również zapobiegnie nagminnemu osadzaniu się pyłu. Chcąc zniwelować do minimum ilość kurzu w domu rozważnie wybierajcie ozdoby, jakie zagoszczą w Waszym wnętrzu. Prezentujące się na Waszych komodach i regałach bibeloty wymagają permanentnego czyszczenia, podobnie jak książki przyciągające kurz jak magnes. Jeśli chcecie więc ułatwić sobie pracę, może warto pomyśleć o tym, aby umieścić je w szklanych witrynach?

Dodaj komentarz:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium