/skins/user/rwd_shoper_19/
Jak dbać o meble lakierowane? 0

Meble lakierowane stanowią ozdobę każdego wnętrza. Doskonale komponują się z klasycznymi i rustykalnymi aranżacjami wnosząc do nich nie tylko ciepły i przytulny klimat, ale także wyjątkową elegancję. Ich dodatkową zaletą jest ponadczasowość. Wykonane z naturalnego drewna pokrytego warstwą lakieru, wyróżniające się najczęściej prostotą formy i idealnym kształtem bryły, będą towarzyszyć nam przez długie lata. Jest tylko jeden warunek – musimy koniecznie zatroszczyć się o ich odpowiednią pielęgnację.

Jak dbać o meble lakierowane?

Na wysoki połysk

szafa lakierowana Bez względu na to, czy w naszym wnętrzu zagości lakierowana komoda, szafa, czy stół, powinniśmy uwzględnić kilka zasad, które znacząco przedłużą żywotność mebli. I chociaż istnieje szereg metod i specyfików chemicznych pozwalających przywrócić blask zniszczonym, lakierowanym powierzchniom, chyba każdy z nas zgodzi się, że lepiej zapobiegać powstawaniu rozmaitych zarysowań, pęknięć czy odbarwień. Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne!

Odpowiedni klimat – przyjazny dla mebli i dla zdrowia!

Decydując się na lakierowane meble pamiętajmy, że są one wyjątkowo wrażliwe na zmiany temperatury i wilgotności panującej w pomieszczeniu. Możemy je więc bez problemu zaprosić do pomieszczeń, w których przez cały rok panuje w miarę możliwości stała aura. Optymalnym miejscem okaże się więc salon czy sypialna, a nieco mniej przyjaznym – kuchnia, w której nie brakuje oparów. Dlaczego aspekt ten ma tak duże znaczenie? Spieszymy z wyjaśnieniami. Zbyt suche powietrze idące najczęściej w parze z wysoką temperaturą powoduje, że na powierzchni mebli pojawiają się maleńkie uszkodzenia powodowane pękaniem lakieru, które z biegiem czasu zmieniają się w wyraźne rysy przyciągające dodatkowo kurz i brud. Łatwo domyślić się, że w konsekwencji jeszcze do niedawna cieszące oko połyskujące powierzchnie zupełnie tracą swój urok. Unikajmy też stawiania lakierowanych komód czy stołów w pobliżu kaloryferów. Minimalny odstęp, jaki powinniśmy zachować to 50 centymetrów – w innym przypadku bijące od nich ciepło spowoduje wysychanie i pękanie lakieru. Podpowiadamy jednocześnie, że doskonałym sposobem na walkę z suchym powietrzem są rośliny regulujące mikroklimat pomieszczenia oraz nieduże akwaria, wprowadzające do niego niepowtarzalną atmosferę, sprzyjającą chwilom relaksu i odprężenia. Nie zapominajmy jednak, że  lakierowanym meblom nie służy też wysoka wilgotność panująca w pomieszczeniu, powodująca ich blaknięcie, a czasami również matowienie – z tego powodu nie sprawdzą się w domowych oranżeriach i wspomnianej już kuchni.

Szkodliwy wpływ promieni słonecznych

meble lakierowane Lakierowane meble nie lubią ponadto bezpośredniego działania promieni słonecznych, które podobnie jak wysoka temperatura powodują nieodwracalne zniszczenia, a dodatkowo sprawiają, że drewno łatwo ulega odbarwieniom. Dobrym pomysłem jest więc ustawienie mebli w miejscu, które nie jest bezpośrednio nasłonecznione. Jeśli natomiast okna naszego salonu wychodzą na stronę południową lub zachodnią, ciekawą opcją okażą się rolety lub stylowe zasłony, które sprawią, że w pomieszczeniu zagości cień.

Na prostej… Podłodze!

Niszczeniu lakierowanych mebli może ponadto sprzyjać… Nierówna podłoga ułatwiająca powstawanie szczelin i deformacje brył. Wszelkie krzywizny można jednak wyrównać używając odpowiednich podkładek gwarantujących meblom stabilność. Zapobiegać należy także powstawaniu wszelkiego rodzaju mechanicznych uszkodzeń powodowanych ostrymi przedmiotami. W przypadku lakierowanych stołów pamiętajmy również, aby nie stawiać na nich gorących przedmiotów prowadzących do pojawiania się nie tylko pęknięć lakieru, ale również odprysków i przebarwień.

Codzienna pielęgnacja

pielęgnacja mebli lakierowanych Szczęśliwym posiadaczom lakierowanych mebli przypominamy również o odpowiedniej, codziennej pielęgnacji. Pamiętajmy więc, że kurz i pył usuwamy z ich powierzchni suchą, miękką ściereczką. Idealnie w tej kwestii sprawdzi się kawałek naturalnej wełny, mikrofibra, czy plusz. Częste usuwanie brudu na mokro może nie tylko powodować uszkodzenia lakieru, ale także sprawi, że na powierzchni mebli pojawią się drobne, jakkolwiek tłumiące urok zacieki. Jeśli natomiast będziemy zmuszeni użyć do czyszczenia roztworu wody i delikatnych detergentów, nie zapominajmy, aby meble wytrzeć do sucha i wypolerować. Od czasu do czasu możemy także pokusić się o zabezpieczenie ich powierzchni woskiem. Zabieg ten nie może być jednak wykonywany nagminnie ponieważ spowoduje nawarstwianie się wosku i powstawanie trudnych do usunięcia przebarwień. Przed przystąpieniem do pracy powinniśmy dokładnie umyć meble tak, aby wszelkie specyfiki konserwujące nakładać na czystą powierzchnię. Decydując się na gotowe preparaty wybierajmy natomiast środki do czyszczenia i środki zabezpieczające. Detergenty łączące w sobie obie funkcje najczęściej powodują, że zanieczyszczenia wnikają głębiej w powierzchnię mebli i dają efekt zupełnie odwrotny do zamierzonego.

Dodaj komentarz:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium