/skins/user/rwd_shoper_19/
Jaki stół wybrać do jadalni, czyli dylematy perfekcyjnej pani domu 0

Jadalnia to bez wątpienia jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. To właśnie w niej zasiadamy wspólnie do posiłku i cieszymy się obecnością najbliższych. Tutaj także bardzo często przyjmujemy gości serwując wykwintne specjały. Trudno więc nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że jako reprezentacyjna część domu, jadalnia wymaga niebanalnej oprawy. A skoro o wystroju mowa, nie można zapomnieć o jej najważniejszych elementach wyposażenia, czyli o stole i krzesłach, które zapewnią nam komfort podczas miło spędzonego czasu. Jak wybrać meble do jadalni, aby cieszyć się ich pięknem i wygodą? Jeśli również i Wy szukacie odpowiedzi na powyższe pytania, to zapraszamy do zapoznania się z przygotowanymi przez nas podpowiedziami.

Jaki stół wybrać do jadalni, czyli dylematy perfekcyjnej pani domu

Jadalnia – pomieszczenie do zadań specjalnych

stół do jadalni Jeszcze kilkanaście lat temu jadalnia była osobno wydzielonym pomieszczeniem w domu przeznaczonym do spożywania posiłków, czyli… Do złudzenia przypominała swój pierwowzór powstały na przełomie XVII i XVIII wieku. Wraz z rozwojem nowoczesnego budownictwa i rewolucyjnym wzrostem popularności otwartych przestrzeni jadalnia stawała się bardzo często integralną częścią kuchni. Często była także organizowana na styku kuchni i salonu stając się swoistym łącznikiem dla obu pomieszczeń. Zdarzało się także, że zajmowała miejsce w wydzielonej części salonu. Decydując się na zakup stołu i krzeseł bezwzględnie powinniśmy uwzględnić miejsce, w którym znajduje się nasza jadalnia. O ile osobne pomieszczenie daje nam szeroką dowolność wyboru, o tyle jadalnia zlewająca się z kuchnią i salonem będzie wymagała mebli dopasowanych do wystroju jednego i drugiego pomieszczenia.

Optymalna wielkość stołu w służbie komfortu domowników i gości

stół w jadalni Pierwszą podstawową kwestią, jaką powinniśmy rozważyć podczas urządzania jadalni jest wielkość stołu i krzeseł. Priorytetem każdej pani domu jest przecież wygoda domowników oraz gości. Postaramy się więc podpowiedzieć, w jaki sposób uporać się z tym, tylko pozornie problematycznym zadaniem:

  • szacuje się, że dla jednej osoby na blacie stołu powinniśmy zarezerwować prostokąt o długości 60 cm i szerokości 40 cm,
  • na środku stołu, w miejscu, gdzie ustawiamy półmiski z potrawami powinna być dostępna przestrzeń o szerokości co najmniej 20 cm,
  • odległość między stołem a ścianą, czy elementami aranżacji powinna być nie mniejsza niż 60 cm. W ten sposób zasiadające przy nim osoby będą mogły stosunkowo wygodnie wstać od stołu. Aby zapewnić gościom maksymalny komfort można granicę tę zwiększyć o ok. 20-30 cm, o ile oczywiście pozwala na to zagospodarowanie jadalni.
  • standardowa wysokość stołu gwarantująca dorosłym osobom komfortowe spożywanie posiłków to 74-76 cm. Pamiętajmy jednak, aby odpowiednio dopasować do niego wysokość krzeseł. Aspekt ten posiada szczególne znaczenie wówczas, jeśli decydujemy się na stół i krzesła pochodzące z różnych serii lub od różnych producentów.

Łatwo więc obliczyć, że klasyczny stół dla ośmiu osób potrzebuje około 12 cm2 powierzchni. Jeśli nie dysponujemy wystarczająco dużą przestrzenią, a ilość osób na co dzień zasiadających do stołu jest mniejsza, możemy zdecydować się na stół rozkładany. Pamiętajmy jednak, że nawet tego typu kompaktowe rozwiązania, po rozłożeniu wymagają odpowiedniej powierzchni. Warto więc zastanowić się, czy w przypadku wizyty gości istnieje możliwość swobodnego przeniesienia stołu w miejsce, które zapewni wygodę wszystkim biesiadnikom.

Prostokątny czy okrągły?

Po pstół w jadalni 2rzeanalizowaniu wielkości stołu warto zastanowić się nad jego kształtem. Największą popularnością cieszą się oczywiście stoły prostokątne. Klasyczne i eleganckie zachęcają do kupna swoją podstawową zaletą, czyli możliwością ustawienia w dowolnym miejscu pomieszczenia. Prostokątny stół może znaleźć się zarówno w centralnej części jadalni, jak i w rogu. Możemy także ustawić go pod ścianą, a podczas rodzinnych uroczystości wysunąć robiąc w ten sposób dodatkowe miejsce dla kilku osób. Nie zmienia to jednak faktu, że coraz chętniej wybieramy także stoły okrągłe lub owalne. I chociaż dają one mniej możliwości aranżacyjnych (nie ustawimy ich przy ścianie), to kuszą szeregiem innych zalet:

 

  • przy okrągłym stole wszystkie miejsca są równorzędne, dzięki czemu zyskamy pewność, że nie urazimy nikogo z naszych gości,
  • opływowe krawędzie to większa wygoda i bezpieczeństwo, szczególnie wówczas, kiedy w domu są małe dzieci,
  • okrągły stół wydajne się optycznie mniejszy niż jego prostokątny odpowiednik.

Materiał dopasowany do rodzaju aranżacji

jadalnia Kolejnym ważnym aspektem jest materiał, z którego wykonany jest stół. Pamiętajmy, że powinien on pasować przede wszystkim do wystroju wnętrza. W nowoczesnych aranżacjach industrialnych idealnym wyborem okaże się model z chromowanymi nogami i szklanym blatem, podczas gdy we wnętrzach rustykalnych czy klasycznych niezastąpiony okaże się stół z litego drewna. Nie zapominajmy jednak, że zarówno pierwszy jak i drugi wariant posiada szereg zalet. Stół ze szklanymi elementami jest niezwykle łatwy w pielęgnacji. Jego dodatkowym atutem jest znakomite rozświetlenie i wizualne powiększenie przestrzeni. Z kolei stoły wykonane z drewna i materiałów drewnopodobnych kuszą ponadczasowym charakterem i odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a przy odpowiedniej konserwacji bez wątpienia będą Was cieszyć swoim pięknem przez wiele lat.

Dodaj komentarz:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium