/skins/user/rwd_shoper_19/
Powrót do szkoły, czyli jak urządzić pokój dla ucznia? 0

Przed nami i naszymi dziećmi kolejne miesiące wytężonej nauki. W szkołach zabrzmiał już pierwszy dzwonek i uczniowie mobilizują się do nowych obowiązków. Rodzice natomiast organizują szkolną wyprawkę, kupują podręczniki i starają się stworzyć swoim pociechom jak najdogodniejsze warunki do pracy. Wielu z nas staje przed dylematem urządzenia wygodnego pokoju dla dziecka, w którym nie braknie miejsca zarówno do zabawy, jak i do spędzania czasu wolnego. Jak zagospodarować przestrzeń, aby dziecko czuło się w niej komfortowo? O co należy zadbać spoglądając przez pryzmat nie tylko estetyki, ale również zdrowia naszej pociechy? Zainteresowanych zapraszamy do lektury!

Powrót do szkoły, czyli jak urządzić pokój dla ucznia?

Zdrowie i komfort, czyli biurko i krzesło na piątkę z plusem

biurko O tym, że najważniejszymi meblami zarówno dla pierwszoklasisty, jak i dla ucznia, który początkowe szczeble edukacji ma już za sobą, są biurko i krzesło nie trzeba przekonywać chyba żadnego rodzica. Pamiętajmy, że w ciągu roku szkolnego dzieci spędzają przy nim bardzo dużo czasu odrabiając lekcje, czy przygotowując się do sprawdzianów. Biurko i krzesło, które nie spełnia podstawowych zasad ergonomii może prowadzić do wad postawy. Aby zminimalizować ryzyko obciążenia kręgosłupa naszej pociechy pamiętajmy o następujących regułach:

 

    • biurko dla ucznia powinno mieć odpowiednią wysokość tak, aby dziecko mogło siedzieć przy nim z wyprostowanymi plecami. Na rynku dostępne są modele z regulowaną wysokością blatu, które posłużą naszym pociechom przez wiele lat. Warto także zwrócić uwagę na biurka, w których można zmieniać kąt nachylenia blatu odciążając w ten sposób nie tylko kręgosłup, ale również mięśnie karku dziecka. Szacuje się, że do czytania i przyswajania wiedzy optymalny jest kąt nie większy niż 30 stopni, podczas gdy do pisania nachylenie blatu nie powinno przekraczać 15 stopni.
    • odpowiednia powierzchnia biurka – dziecko powinno mieć możliwość swobodnego rozłożenia na biurku książek, zeszytów i pomocy naukowych. Oczywiście im większy mebel, tym lepiej. Jeśli jednak metraż pokoju ogranicza możliwości aranżacyjne nie zapominajmy, że szerokość biurka nie może być mniejsza niż 120 cm, awystrój pokoju ucznia jego minimalna głębokość to 60 cm.
    • ergonomiczne, wysokiej jakości krzesło – to bez wątpienia kolejna inwestycja w komfort i zdrowie naszej pociechy. Pamiętajmy, że dziecko powinno siedzieć przy biurku z nogami zgiętymi w kolanach pod kątem 90 stopni. Stopy dziecka powinny dotykać podłogi lub podnóżka zamontowanego przy fotelu. Krzesło obowiązkowo powinno posiadać zatem regulację wysokości i odpowiednie wyprofilowanie gwarantujące maksymalną wygodę nawet podczas trwającej kilka godzin nauki.

Urządzając pokój dla ucznia koniecznie musimy zadbać o jak najlepsze oświetlenie, które nie będzie męczyć wzroku dziecka. W tej kwestii powinniśmy uwzględnić kilka następujących zasad:

  • biurko, przy którym będzie pracować nasza pociecha powinno być ustawione bokiem do okna, tak aby uczeń mógł jak najdłużej korzystać ze światła naturalnego. W przypadku dzieci praworęcznych światło powinno padać z lewej strony, w przypadku dzieci leworęcznych – z prawej. Pamiętajmy, że światło padające z tyłu będzie rzucało cień na książki i zeszyty. Z kolei oświetlenie umieszczone na wprost biurka będzie przeciążać wzrok pociechy.
  • w pokoju dziecka nie może zabraknąć zarówno centralnego oświetlenia, jak i pobocznych źródeł światła. W pierwszejpociągi dla chłopców kwestii doskonale sprawdzi się lampa złożona z ruchomych reflektorków umieszczonych na szynie. Na biurku dziecka powinna znaleźć się również lampka, która za pomocą regulacji umożliwi optymalne oświetlenie książek i zeszytów. Nie zapominajmy, że starsze dzieci lubią czytać książki w łóżku – zadbajmy więc o małą lampkę lub kinkiet, który zagwarantuje im komfortową i niemęczącą oczu lekturę.
  • jeśli nasze dziecko korzysta z komputera zwróćmy uwagę, aby światło nie odbijało się od monitora, co byłoby znacznym obciążeniem dla oczu pociechy. Pamiętajmy również, aby po zmroku zapalić światło – patrzenie w ekran w ciemności również nie jest komfortowe dla wzroku dziecka.

 

Czas na przyjemności

Bez względu na to, że uczniowie spędzają sporo czasu na przygotowywaniu się do zajęć, nie możemy zapominać również o zorganizowaniu w ich pokoju miejsca dla spędzania czasu wolnego. Małe dzieci chętnie wrócworki do siedzeniaą do klocków, układanek, lalek i innych zabawek. Zwróćmy więc uwagę, aby w pomieszczeniu znalazły się komody i szafki, które ukryją skarby naszych pociech i pomogą utrzymać porządek w pokoju. Dobrym pomysłem są także ozdobne pudełka, w których po zakończonej zabawie wylądują drobiazgi małych odkrywców. Z kolei starsze dzieci i nastolatki chętne spędzają czas z rówieśnikami. Zadbajmy więc o to, aby w ich pokoju pojawiła się sofa i stolik, przy którym będą mogły usiąść z przyjaciółmi. Podpowiadamy, że modnym rozwiązaniem, zastępującym krzesła są worki do siedzenia wykonane z tkaniny lub skóry naturalnej. Jeśli przestrzeń pokoju dziecka nie pozwala na aranżacyjne eksperymenty, rozważmy wybór kompaktowych mebli, które umożliwiają znaczną oszczędność miejsca. Łóżko piętrowe połączone z biurkiem lub komodą, szafki z drzwiami przesuwnymi, czy szafy modułowe, które można rozbudowywać wraz z rosnącymi potrzebami dziecka pomogą nam urządzić przytulny i komfortowy kąt dla naszej pociechy.

Regenerujący, zdrowy sen

zdrowy sen dziecka Pokój dziecka to także miejsce wypoczynku po męczącym dniu. Z tego względu obowiązkowo musi znaleźć się w nim wygodne łóżko umiejscowione, w miarę możliwości z dala od drzwi. Przy jego wyborze kierujmy się przede wszystkim komfortem naszej pociechy. Niebanalne znaczenie w tym względzie ma oczywiście odpowiedni materac – nie za miękki, ale również nie przesadnie twardy. Dobrym wyborem okaże się materac sprężynowy kieszeniowy, który dostosuje się do pozycji ciała dziecka podczas snu. Dla alergików natomiast odpowiedni będzie materac lateksowy, który dzięki strukturze materiału zapobiega gromadzeniu się w jego wnętrzu kurzu, drobnoustrojów i roztoczy. Innowacyjnym rozwiązaniem dla najbardziej wymagających może być z kolei materac z pianki leniwej gwarantujący maksimum wygody podczas snu

Pokój, w którym liczy się zdanie dziecka

Oprócz funkcjonalności i praktyczności, pokój ucznia powinien wyróżniać się także niepowtarzalną estetyką. Kluczową rolę w tym względzie pełnią oczywiście kolory. Niewskazane są jaskrawe barwy ścian, które skutecznie będą rozpraszać uwagę dziecka i powodować uczucie zmęczenia. Zastąpmy je chłodnym błękitem lub jasną zielenią, czy ciepłą, delikatną żółcią lub beżem. materac dla dzieckaOdpowiednia okaże się również ponadczasowa biel. Aby rozświetlić atmosferę w pomieszczeniu można natomiast sięgnąć po dodatki w soczystych kolorach – wzorzyste poduszki, barwne półki, oryginalne dywany w soczystych odcieniach, czy rozmaite inne ozdoby sprawią, że pokój dziecka nabierze niepowtarzalnego charakteru. Nie zapominajmy jednak, że jest on przede wszystkim azylem dla naszej pociechy. Może zatem warto razem z nią dokonać wyboru poszczególnych elementów aranżacji?

Dodaj komentarz:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium