/skins/user/rwd_shoper_19/
Długa żywotność materaca i wygoda podczas snu – wybieramy stelaż do łóżka 0

Zakup dobrego materaca wiąże się ze sporym wydatkiem. Jest to jednak ważna inwestycja, ponieważ komfort snu ma wpływ na każdy aspekt Twojego życia. By uczynić inwestycję lepszą, warto zadbać o odpowiedni stelaż, który zadba o Twój materac tak, jak materac dba o Twój sen. Zwykły żebrowy spód, często dołączany do zestawu z ramą łóżka, nie zapewni odpowiedniego podparcia i cyrkulacji powietrza. Przy materacach piankowych ma to ogromny wpływ na wygodę. Dlatego w koszt wymiany łóżka należy koniecznie wliczyć elastyczny stelaż.

Długa żywotność materaca i wygoda podczas snu – wybieramy stelaż do łóżka

Stelaż do łóżka – za co odpowiada? 

Przede wszystkim listewki stelaża wspierają nasz materac. To właśnie na nich rozkłada się całe obciążenie materaca – dokładnie tak samo, jak nadwozie samochodu opiera się na amortyzatorach. W końcu wszystko ulega naturalnemu zużyciu, a już w szczególności coś, co będziesz obciążać kilkudziesięciokilogramowym ciężarem przez tysiące godzin. Ktoś powie, że rozwiązaniem byłoby położenie materaca na płaskiej powierzchni lub po prostu na ziemi, prawda? Po części jest to prawdą, jednak należy tutaj zwrócić uwagę na problem cyrkulacji powietrza. 

Czy wiesz, że śpiący człowiek wydziela do 30 g pary wodnej na godzinę? 

Oznacza to tyle, że część z tej pary wchodzi w głąb Twojego materaca. Wiadomo, co wiąże się z długo zalegającą wilgocią i pewnie chciałbyś tego uniknąć. Stelaż gwarantuje cyrkulację powietrza pod materacem, a co za tym idzie, jego długotrwałą świeżość i użyteczność.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie stelaża do łóżka? 

Wybór stelaży na rynku jest tak samo duży, jak i samych materacy i łóżek. Różnią się jednak elastycznością listewek i ich gęstością oraz możliwością regulacji. Jaki stelaż będzie odpowiedni dla Twojego materaca?

Elastyczność stelaża pod materac

Utarło się, że najzdrowszym rozwiązaniem do spania są klasyczne materace sprężynowe. Przy takim materacu (najczęściej utwardzanym wkładką kokosową) nie musimy się specjalnie martwić o elastyczność stelaża. W takim wypadku nawet zwykłe sztywne listewki wystarczą, aby tylko zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza, bowiem rolę amortyzacji przejmą sprężyny w materacu. Sprawa się komplikuje przy materacach piankowych (często tym samym cieńszych). Brak sprężyn wymusza użycie stelaża elastycznego, który zapewni odpowiednie wsparcie w miejscach obciążenia. Ostatecznie dobór elastyczności takiego stelaża jest mocno indywidualny i zależny od rodzaju użytego materaca i od Twoich preferencji.

Gęstość listewek w stelażu

Tutaj sprawa jest nieco prostsza, ponieważ przy materacach sprężynowych odległość między poszczególnymi deseczkami uwarunkowana jest głównie ilością sprężyn. W końcu każda pojedyncza sprężyna do właściwego działania potrzebuje punktu podparcia. Jeżeli w Twoim modelu materaca sprężyny są małej średnicy (a co za tym idzie – jest ich dużo), wtedy wybierz model z większą ilością listewek. Pamiętaj jednak, że pogorszy to cyrkulację powietrza pod materacem. Problem ten mniej dotyczy materacy piankowych, ponieważ technologia użytych materiałów zapewnia odpowiednią wentylację nawet przy dużej ilości listewek. Przykładem elastycznego stelaża z dużą ilością listewek jest model Arkadia.

Stelaże regulowane

Zwykle mamy do czynienia ze zwykłymi stelażami nieregulowanymi. Są to konstrukcje najprostsze, niemające żadnej możliwości regulacji. Są one jedynymi, których możesz użyć do materacy sprężynowych. Jeśli jednak zdecydowałeś się na materac piankowy, to wiedz, że nic tak nie poprawi komfortu Twojego wypoczynku jak możliwość regulacji stelaża. Ich szczebelkowa budowa pozwoliła wymyślić modele z regulacją wysokości poszczególnych części materaca. Już żadna niewygodna pozycja nie przeszkodzi Ci w relaksie. Rozróżniamy dwa sposoby regulacji stelaża.

  • Stelaże regulowane ręcznie – są to konstrukcje bez pilota z ręczną regulacją wysokości danych partii stelaża. Wybór ekonomiczny, ale wciąż pozwalający cieszyć się wygodą regulacji. 

  • Stelaże regulowane elektrycznie – konstrukcje droższe, jednak możesz regulować podnoszenie z poziomu łóżka za pomocą pilota. Oznacza to, że wystarczy odłożyć książkę i sięgnąć po pilota, by udać się na nocny spoczynek. Takim modelem jest np. stelaż Macedonia[product id="1923,1922,1896"].

Dodaj komentarz:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium