/skins/user/rwd_shoper_23/
Home staging i Home stager - skuteczne triki 0

Nieruchomości uważane są za najbezpieczniejszy i najbardziej opłacalny sposób na ulokowanie swoich oszczędności. Nic dziwnego, że wielu inwestorów decyduje się na zakup atrakcyjnych cenowo mieszkań w celach zarobkowych, aby po kilku latach sprzedać je z wysokim zyskiem. Wraz z trendem na nieruchomości inwestycyjne, pojawiła się również moda na home staging. Co oznacza to pojęcie i kim jest home stager? Wyjaśniamy w naszym artykule.

Home staging i Home stager - skuteczne triki

Home staging, czyli przygotowanie nieruchomości na sprzedaż lub wynajem

Głównym celem home staging jest podniesienie wartości i atrakcyjności mieszkania bez ponoszenia znacznych kosztów. Nie trzeba być znawcą nieruchomości, aby wiedzieć, że mieszkanie wymagające odświeżenia i remontu wzbudzi niewielkie zainteresowanie wśród potencjalnych nabywców lub najemców, podczas gdy stylowo zaaranżowane wnętrze przykuwa uwagę i zwiększa szanse na szybką sprzedaż lub wynajem w dobrej cenie.

Na czym polega home staging?

Home staging obejmuje wysprzątanie, odświeżenie oraz urządzenie mieszkania zgodnie z obowiązującymi, popularnymi trendami. Wbrew pozorom, czynności te nie muszą wiązać się z wysokimi kosztami, a często mają istotny wpływ na wartość nieruchomości oraz jej atrakcyjność w oczach Klientów. Niekiedy drobne zmiany w aranżacji przekładają się na zupełnie nowy i bardziej zachęcający wystrój.

Z pojęciem home staging wiąże się również określenie home stager. Oznacza ona osobę, która specjalizuje się w przygotowywaniu nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu. W zależności od potrzeb właściciela mieszkania, zakres prac home stagera może być różny. Czasami ogranicza się do wysprzątania i delikatnego odświeżenia nieruchomości, innym razem obejmuje gruntowny remont i całkowitą zmianę aranżacji. Efekt ma być ten sam – podniesienie wartości i atrakcyjności mieszkania.

Proste triki, które sprawdzają się w praktyce

Każdy, kto posiada własną nieruchomość inwestycyjną, nie chce ponosić wysokich kosztów za aranżację wystroju. Na szczęście istnieje mnóstwo zaskakująco prostych i niedrogich sposób na szybkie odświeżenie wnętrza i stworzenie lepszego wrażenia.

Przede wszystkim, pamiętaj o porządku!

Mieszkanie wystawione na sprzedaż lub na wynajem powinno być idealnie czyste, schludne i uporządkowane. Warto zadbać o to, aby dokładnie oczyścić wszystkie kąty i powierzchnie z kurzu, ewentualnych zabrudzeń oraz pajęczyn. Należy również przyjrzeć się takim elementom jak zasłony, parapety, dywany czy obicia krzeseł. Są to elementy, o których często zapomina się podczas porządków, a mają one istotne znaczenie dla całościowego wrażenia. Koniecznie pamiętaj również o oknach! Zabrudzone lub niedomyte okna z pewnością nie prezentują się korzystnie i mogą mieć negatywny wpływ na wizerunek całego mieszkania. Negatywne wrażenie potęgują stare parapety lub ościeżnice w oknach, dlatego ich wymiana może okazać się konieczna dla korzystnej sprzedaży lub wynajmu.

Usuń zbędne przedmioty i meble

Jeśli we wnętrzu znajdują się stare i zniszczone meble, lepiej usunąć je z mieszkania, ponieważ nie zrobią dobrego wrażenia na oglądających. Znacznie korzystniej prezentują się wysprzątane i oczyszczone ze starych przedmiotów pomieszczenia, które przy okazji dają też wrażenie większej przestrzeni i dają nowym mieszkańcom możliwość swobodnej aranżacji wnętrza. Jeśli ściany są ozdobione obrazami, plakatami czy innymi dekoracjami, najlepiej je zdjąć przed wizytą potencjalnych klientów. Najlepiej, jeśli wnętrze zyska neutralny charakter i nie będą w nim widoczne przedmioty osobiste właścicieli.

Naturalne oświetlenie z korzyścią dla wnętrza

Ciemne wnętrze, które nie wpuszcza do siebie dużej ilości naturalnego światła, raczej nie sprawia korzystnego wrażenia. Odpowiednio doświetlona wnętrze optycznie wydaje się bardziej przestronne, jaśniejsze i przytulniejsze. Aby wpuścić do środka więcej światła, czasem wystarczy po prostu zrezygnować z ciężkich zasłon na rzecz lekkich, jasnych zasłonek, które przy okazji wniosą do wnętrza powiew świeżości i nadadzą mu bardziej nowoczesny look.

Świeży, przyjemny zapach

Oglądając mieszkanie, przyszli nabywcy zwracają szczególną uwagę nie tylko na jego walory estetyczne, ale również na unoszący się w powietrzu zapach. Konieczne jest dokładne wywietrzenie mieszkania i usunięcie z niego wszelkich źródeł nieprzyjemnych aromatów, np. starych mebli czy ubrań. Pomocne są również specjalne odświeżacze w sprayu, ale przy ich stosowaniu należy pamiętać o zachowaniu umiaru. Zbyt intensywny lub mdły zapach wywoła odwrotny efekt od zamierzonego!

Najwyższy czas na naprawę drobnych usterek

Jeśli przymierzasz się do sprzedaży lub wynajmu mieszkania, zadbaj o to, aby usunąć wszystkie drobne usterki, na które dotychczas nie zwracałeś większej uwagi. Takie „drobiazgi” jak kapiący kran, zepsuta spłuczka czy wypadająca klamka w drzwiach nie stanowią poważnego problemu w użytkowaniu mieszkania, ale dla potencjalnego nabywcy lub najemcy mogą stanowić argument do wynegocjowania niższej ceny.

Podsumowując, home staging nie zawsze wymaga dużych zmian w wystroju, a może przynieść dużo korzyści w postaci korzystnej sprzedaży czy wynajmu nieruchomości. Przy odrobinie zaangażowania, proces ten można przeprowadzić samodzielnie, jednakże wynajęcie profesjonalnego home stagera z pewnością przyniesie najlepsze efekty.

Dodaj komentarz:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium