/skins/user/rwd_shoper_36/

Jak chronić skórzane meble przed kotem?

0

Skórzana sofa lub fotele zachwycają swą wyjątkową elegancką i prestiżowym charakterem. To sprawia, że już od dziesiątek lat niezmiennie zajmują wysoką pozycję w aranżacjach wnętrz. Meble skórzane są bardzo trwałe, jednakże niełatwo zachować je w idealnej kondycji, jeśli posiadamy w swoim domu kota. W jaki sposób chronić naturalną skórę przed domowym mruczkiem, który uwielbia ostrzyć pazurki na meblach? Zapoznaj się z naszymi poradami na ten temat.

Jak chronić skórzane meble przed kotem?

Meble skórzane a kot w domu

Ze względu na swój niekwestionowany urok i szlachetny charakter, meble skórzane są chętnie wybierane do wnętrz utrzymanych w różnych stylach. Doskonale pasują do aranżacji klasycznych, jak i nowoczesnych. Z ich pomocą, każdy wystrój zyskuje bardziej szykowny i prestiżowy wygląd.

Wykonane z naturalnej skóry, eleganckie i ponadczasowe meble budzą Twój zachwyt, jednak obawiasz się, że Twój kot szybko sobie z nimi poradzi i dokona trwałych uszkodzeń? Nie są to bezpodstawne obawy, ponieważ koty domowe potrafią być prawdziwymi mistrzami w drapaniu oraz niszczeniu mebli. Na szczęście istnieją sposoby, które w wielu przypadkach okazują się skuteczne i pozwalają uchronić skórzane meble przed trwałym uszkodzeniem.

Dlaczego koty drapią?

Na początek przyjrzyjmy się powodom, dla których koty domowe z takim uporem drapią i niszczą różne elementy wyposażenia wnętrza. Jeśli Twój kot przebywa przez cały czas w domu, z pewnością wiesz, jak uciążliwe i dramatyczne w skutkach potrafi być jego drapanie. Warto jednak mieć na uwadze, że ostrzenie pazurków ma duży wpływ na kocią psychikę, pozwala odreagować emocje, a jednocześnie stanowi ćwiczenie rozciągające mięśnie grzbietu oraz łap. Śmiało można zatem stwierdzić, że drapanie stanowi dla kotów jeden ze sposobów na relaks. Ponadto poprzez drapanie koty znakują teren, pozostawiając na nim swoje ślady oraz zapach. Warto też pamiętać, że drapanie jest dla kotów ważną czynnością pielęgnacyjną. Kocie pazury przez cały czas rosną, a ich ostrzenie pozwala zwierzakowi usunąć zewnętrzną, martwą powłokę.

Chociaż koty są powszechnie uważane za indywidualistów, wiele z nich wprost uwielbia spędzać czas z człowiekiem na pieszczotach i zabawach. Nadmierne drapanie może być wynikiem nudy oraz próbą zwrócenia na siebie uwagi – w ten sposób kot próbuje zakomunikować, że wymaga poświęcenia mu odrobiny czasu. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być codzienna zabawa i spędzanie większej ilości czasu ze swoim pupilem.

Koty, które znaczną część czasu spędzają na zewnątrz, mają możliwość swobodnego ostrzenia swoich pazurków. W przypadku kotów przebywających w domu, możliwość ta jest bardzo ograniczona. Z tego względu, ofiarą kociego drapania bardzo często stają się domowe meble, dywany oraz zasłony. Ostre pazury kota szybko potrafią błyskawicznie dokonać sporych zniszczeń we wnętrzu.

Jak zapobiegać drapaniu mebli skórzanych?

Ponieważ drapanie i ostrzenie pazurków leży w naturze każdego kota, próby oduczenia zwierzaka tej czynności zwykle są daremne. Zdecydowanie lepszym i skuteczniejszym pomysłem jest zapewnienie kotu miejsca, w którym będzie mógł drapać do woli. Idealnym rozwiązaniem są specjalne drapaki, np. w postaci kocich domków, które zostały wykonane z odpowiednich, bardzo wytrzymałych materiałów. W sklepach zoologicznych dostępna jest pełna gama drapaków o różnych formach i rozmiarach, które dopasują się do potrzeb Twojego domowego czworonoga. Ważne, aby drapak był odpowiednio wysoki - większość kotów uwielbia ostrzyć swoje pazurki, stojąc na tylnych łapach.

Jak zachęcić kota do korzystania z drapaka?

Jeśli Twój kot zdążył już nauczyć się drapać meble, a w domu nagle pojawił się nowy element wyposażenia w postaci drapaka, zwierzak może początkowo nie być przekonany do korzystania z tego „sprzętu”. Dobrym pomysłem na zachęcenie kota do drapaka może być zastosowanie preparatu z dodatkiem kocimiętki, którym wystarczy delikatnie spryskać produkt. Innym skutecznym sposobem jest zawieszenie na drapaku ulubionego przysmaku kota lub woreczka z kocimiętką. Roślina ta zawiera feromon, który przyciąga koty. Specjalne preparaty, woreczki oraz zabawki z kocimiętką są dostępne w wielu sklepach zoologicznych. Duże znaczenie ma również to, w jakim miejscu umieszczony jest drapak. Najlepiej aby znajdował się w miejscu, w którym kot lubi przebywać, np. w spokojnym kąciku w salonie.

Jeśli pomimo zakupu drapaka, kot nadal będzie ostrzyć pazury na meblach skórzanych oraz innych elementach wyposażenia wnętrza, przy każdej próbie należy stanowczym głosem mu tego zabraniać. Dzięki temu zwierzak szybko zrozumie, że nie życzymy sobie takich zachowań. Jeśli ta metoda również nie działa, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie pokrowca, który zabezpieczy mebel przed drapaniem.

Posiadanie w domu kota wcale nie wyklucza zakupu skórzanej kanapy czy fotela, jednak jeśli chcesz zachować mebel w dobrym stanie przez długi czas, musisz zapewnić swojemu domowemu mruczkowi odpowiednie miejsce do drapania. Warto również poświęcić swojemu kotu odrobinę czasu i troski każdego dnia. Dzięki temu zwierzak nie będzie szukał sposobu na zwrócenie na siebie uwagi.

Dodaj komentarz:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium