/skins/user/rwd_shoper_31/
Jak rozpoznać skórę naturalną na meblach? 0

Wnętrza mieszkań i domów stanowią wyraz stylu i osobowości właściciela. W trakcie tworzenia przytulnego i estetycznego otoczenia wybieramy meble, które nie tylko spełniają swoją funkcję użytkową, ale także dodają charakteru i elegancji. Nic więc dziwnego, że wśród  obić skóra naturalna w meblach jest wyjątkowo popularna. Skóra naturalna świetnie sprawdza się bowiem nie tylko w formie galanterii skórzanej, którą dobieramy do codziennych stylizacji, ale i we wnętrzach. Jednak rozróżnienie autentycznej skóry od jej syntetycznych odpowiedników, takich jak materiał skóropodobny czy ekoskóra, nie jest zawsze oczywiste. Dlatego w dzisiejszym artykule przedstawimy sposoby, dzięki którym z łatwością odróżnisz skórę naturalną od sztucznej.

Jak rozpoznać skórę naturalną na meblach?

Wnętrza mieszkań i domów stanowią wyraz stylu i osobowości właściciela. W trakcie tworzenia przytulnego i estetycznego otoczenia wybieramy meble, które nie tylko spełniają swoją funkcję użytkową, ale także dodają charakteru i elegancji. Nic więc dziwnego, że wśród  obić skóra naturalna w meblach jest wyjątkowo popularna. Skóra naturalna świetnie sprawdza się bowiem nie tylko w formie galanterii skórzanej, którą dobieramy do codziennych stylizacji, ale i we wnętrzach. Wśród różnorodności materiałów tapicerskich wyróżnia się wyjątkową trwałością i niepowtarzalnym wyglądem. Jednak rozróżnienie autentycznej skóry od jej syntetycznych odpowiedników, takich jak materiał skóropodobny czy ekoskóra, nie jest zawsze oczywiste. Dlatego w dzisiejszym artykule przedstawimy sposoby, dzięki którym z łatwością odróżnisz skórę naturalną od sztucznej.  Skupimy się na cechach rozpoznawczych, metodach weryfikacji i praktycznych wskazówkach. Dowiesz się, jak skóra naturalna pachnie i jaką powinna mieć fakturę. Czy skóra naturalna wymaga specjalnego traktowania? To wszystko pomoże Ci dokonać trafnego wyboru i cieszyć się autentycznym pięknem mebli przez długie lata.

Krótka historia skórzanych mebli

Historia skóry naturalnej rozpoczęła się tak naprawdę wraz z pojawieniem się człowieka. Początkowo używana w charakterze odzieży, skóra naturalna znalazła zastosowanie w innych sferach życia. Od wieków skóra naturalnego pochodzenia uważana jest za jeden z najszlachetniejszych materiałów do produkcji mebli. Już w starożytnym Rzymie i Egipcie wykorzystywano skórę do tapicerowania mebli, choć w tamtych czasach była to luksusowa rzadkość dostępna tylko dla wyższych sfer społecznych. Skóra naturalna na wytworne meble była doceniana nie tylko za swój efektowny wygląd, lecz także za trwałość i wygodę użytkowania.

W średniowieczu skórzane meble stały się bardziej powszechne, jednak wciąż były to przedmioty luksusowe. Tapicerowanie mebli skórą było trudnym i czasochłonnym procesem, dlatego takie wyposażenie było dostępne tylko dla nielicznych.

Wraz z rozwojem przemysłu i technologii, w okresie renesansu i baroku, produkcja skórzanych mebli stała się bardziej efektywna. W XVII i XVIII wieku, w Europie i Ameryce, pojawiły się skórzane fotele, kanapy oraz pufy, zdobione często ręcznie wykonanymi detalami i haftami.

W XIX wieku, wraz z rewolucją przemysłową, skórzane meble tapicerowane stały się bardziej dostępne dla szerokiej grupy odbiorców. Wprowadzenie nowych technologii i masowej produkcji umożliwiło stworzenie bardziej przystępnych cenowo skórzanych mebli.

Fragmenty skór na meble wypoczynkowe

W XX wieku skóra jako materiał obiciowy ponownie stał się symbolem luksusu i klasy. Wprowadzenie nowych wzorców projektowania oraz wykorzystywanie różnych rodzajów, sprawiło, że skóra naturalna wykorzystywana była do tworzenia mebli o różnorodnym wyglądzie i teksturze.

Współcześnie skóra naturalna stała się popularnym materiałem przy tworzeniu odzieży i dodatków. Akcesoria skórzane – aktówki, kurtki, portfel skórzany czy torebka skórzana – to klasyka mody (podobnie jest w przypadku trendów wnętrzarskich). Dziś skórzane meble są dostępne w wielu stylach i wariantach, od klasycznego, po nowoczesny. Technologie produkcji oraz pielęgnacji uległy znaczącemu rozwojowi, co sprawia, że skórzane meble są trwalsze i dostępne dla większej liczby osób. Współczesna historia skórzanych mebli jest kontynuacją długiego procesu ewolucji, który przekształcił je z przedmiotów dla elity w popularne elementy wystroju wnętrza, cenione za trwałość, wygląd i komfort użytkowania. Przyjmuje się, że meble ze skóry naturalnej są drogie ze względu na swoją wysoką jakość i elegancki design. W porównaniu z tekstylnymi tapicerkami cena jest z pewnością wyższa, natomiast z perspektywy czasu taki zakup jest bardziej opłacalny – sofa, fotel, narożnik i inne produkty obite naturalną skórą posłużą Ci o wiele dłużej, a właściwie pielęgnowane będą wyglądać jak nowe.

Jaka skóra najlepsza na meble?

Selekcjonowana skóra naturalna doskonale sprawdza się we współczesnych wnętrzach — niezmiennie zachowuje swój prestiż i wciąż cieszy się ogromną popularnością. Jednym z głównych powodów tego fenomenu jest jej niezrównane piękno, które wyraża się w różnorodności faktur, kolorów i struktur. Odróżnienie skóry naturalnej od jej syntetycznych odpowiedników stało się jednak wyzwaniem ze względu na rosnącą zdolność technologii do imitowania jej wyglądu i właściwości. Materiały sztuczne, takie jak skaj czy ekoskóra, są projektowane tak, aby imitować skórę naturalną, a różnice między tymi dwoma tworzywami były jak najtrudniejsze do zauważenia. Jednak ich cechy i właściwości różnią się od tych, które prezentuje prawdziwa skóra. Meble np. kanapy ze skóry sztucznej często mają bardziej regularną fakturę, pozbawioną naturalnych nierówności charakterystycznych dla prawdziwej skóry. Sztuczna skóra może być również mniej elastyczna i nie oddycha tak, jak prawdziwa skóra naturalna. W praktyce oznacza to, że w kontakcie z ciałem może być mniej komfortowa, szczególnie podczas dłuższego siedzenia. Wybór między obiciem kanapy lub łóżka wykonanym ze skóry naturalnej a sztucznej może być decyzją kluczową dla wyglądu naszego wnętrza. Prawdziwa skóra naturalna zachwyca autentycznym pięknem, niepowtarzalną fakturą i zdolnością do oddychania. Dlatego warto zwrócić uwagę na cechy charakterystyczne oraz przeprowadzić testy, aby podjąć świadomą decyzję, spełniającą nasze oczekiwania estetyczne i funkcjonalne.

Skóra naturalna kontra skóra ekologiczna

Najpopularniejszy podział skór meblowych to ten na prawdziwe i sztuczne. Różnica między skórą naturalną a skórą ekologiczną stanowi jedno z najważniejszych rozważań podczas wyboru mebli tapicerowanych. Oba materiały mają swoje unikalne cechy, zalety i ograniczenia, które warto zrozumieć, aby podjąć świadomą decyzję.

Skóra jako naturalny surowiec pochodzi z takich zwierząt jak krowy, owce czy kozy. Jej główną zaletą jest niepowtarzalna i naturalna struktura, dzięki czemu skóra dodaje meblom klasy i prestiżu. Skóra ta należy do najlepszych jakościowo materiałów – jest solidna i wyróżnia się doskonałą wytrzymałością na codzienne użytkowanie. W miarę upływu czasu skóra naturalna nabiera nowego charakteru, co jest często doceniane przez miłośników klasycznego stylu. Jednak skóra naturalna może być droższym materiałem, a także bardziej wrażliwym na czynniki zewnętrzne, takie jak wilgoć czy światło słoneczne. W przypadku skóry naturalnej wymagana jest regularna pielęgnacja i ochrona, aby zachować jej wygląd i trwałość. Wybór skóry naturalnej niesie ze sobą również kwestie etyczne związane z pochodzeniem materiału.

Fragment mebla wypoczynkowego tapicerowanego skórą

Skóra ekologiczna, znana również jako ekoskóra lub skóra syntetyczna, to materiał stworzony przez człowieka w celu naśladowania wyglądu i faktury prawdziwej skóry. Jest produkowana z różnych syntetycznych materiałów, takich jak poliuretan czy polichlorek winylu (PCW). Jedną z głównych zalet skóry ekologicznej jest jej niższa cena w porównaniu do skóry naturalnej. Ponadto jest bardziej odporna na wilgoć, plamy oraz promieniowanie UV, co sprawia, że jest łatwiejsza w pielęgnacji.

Jednak w dłuższej perspektywie czasu, jej wygląd może ulegać zniszczeniom i blaknięciu. Niektóre osoby mogą również preferować skórę naturalną ze względu na kwestie związane z ekologią i etyką.

Różne rodzaje skór meblowych naturalnych

Skóry tapicerskie charakteryzują się znaczącą trwałością oraz wysoką jakością. Początkowo zwinięte są w bele, następnie skóra naturalna w rolkach zostaje odpowiednie przycięta. Każdy błam skóry powinien być dokładnie dobrany i starannie wycięty przez specjalistę, aby perfekcyjnie dopasował się do konstrukcji i pozytywnie wpływał na komfort użytkowania mebli skórzanych. Przed podjęciem decyzji o zakupie mebli skórzanych warto zapoznać się z różnorodnością dostępnych typów. Istnieje bowiem wiele różnych rodzajów skóry naturalnej. Wśród najpopularniejszych znajdują się:

Skóra meblowa otwarta – podstawowy podział na rodzaje skór to podział na podstawie porów skóry: otwarta i zamknięta. Typ otwarty powstaje z doskonałej jakości kawałków skóry zwierzęcej. Produkt ten nie przechodzi przez proces tłoczenia, co gwarantuje brak ubytków lub zadrapań na powierzchni skóry. Zastosowana jest tutaj górna warstwa naturalnej skóry licowej, która charakteryzuje się większą wytrzymałością ze względu na bardziej zwarte ułożenie włókien, zapewniając tym samym wyższą odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Anilina – skóry anilinowe to kolejny typ skóry naturalnej o otwartym, porowatym wykończeniu, która podczas kontaktu niesie najbardziej autentyczne odczucie naturalności wśród różnych rodzajów wykończeń skórzanych. Brak zastosowania wierzchniej warstwy farby podkreśla jej naturalną fakturę skóry naturalnej, ale jednocześnie pozbawia jej tej warstwy ochronnej. To jeden z najdroższych typów – przy jej produkcji można garbować bowiem jedynie skóry najwyższej klasy.

Pocięte kawałki skóry na meble wypoczynkowe

Skóra zamknięta — analogicznie, jak w sytuacji skór otwartych, nazwa skóry naturalnej zamkniętej wynika z właściwości jej porów — w tym przypadku są one zamknięte. Ze względu na korzystny stosunek ceny do jakości oraz wygodę pielęgnacji mebli pokrytych tym rodzajem materiału, skóry zamknięte są powszechnie preferowane w branży meblarskiej.

Skóra naturalna gładka — wytwarzana z wytrzymałej, górnej warstwy skóry (lica). Ten rodzaj skóry przechodzi proces tłoczenia, co umożliwia ukrycie niedoskonałości na powierzchni. Dodatkowo skóra jest poddawana procesowi pigmentacji na powierzchni, co powoduje zamknięcie jej struktury. W trakcie końcowej obróbki tego rodzaju skóry nanosi się przezroczysty lakier ochronny na powierzchnię. Dzięki temu meble wykończone z użyciem skóry naturalnej gładkiej są bardziej odporne na blaknięcie spowodowane działaniem promieni słonecznych oraz na plamy z powodu rozlanych płynów, a dbanie o nie jest łatwiejsze niż pielęgnacja skóry otwartej.

Skóra szorstka — alternatywa dla skóry gładkiej. Charakterystyczną cechą skór szorstkich jest ich matowa faktura – ich unikalna struktura i delikatna powierzchnia zdobywają liczne grono zwolenników. Wśród nich znajdują się skóry zamszowe oraz nubuk. Zamsz jest uzyskiwany z wewnętrznej strony skóry, nazywanej mizdrą. Natomiast nubuk tworzy się z zewnętrznej warstwy skóry, aby nadać mu charakterystyczną powierzchnię z delikatnymi włoskami. Wbrew powszechnej opinii, przedmioty zrobione z nubuku są trwałe. Pomimo istotnej różnicy, skóry te często są mylone, zwłaszcza ze względu na długość włosia — zamsz ma dłuższe włókna niż nubuk.

Skóra pull – zwana również woskowaną, posiada powierzchnię pokrytą pigmentem i zabezpieczoną specjalistycznym woskiem bądź tłuszczem. Charakterystyczny sposób identyfikacji tego rodzaju skóry to zjawisko rysy widocznej po przerysowaniu — to wynik "rozdarcia" warstwy wosku. Jednakże pod wpływem ciepła woski z powrotem zamykają swoją powierzchnię, pozostawiając gładką powierzchnię.

Wśród najważniejszych informacji o skórzanych meblach jest fakt, że skóra naturalna może pochodzić od różnych zwierząt i być poddana różnym procesom obróbki. Skóra bydlęca słynie z wytrzymałości i charakterystycznej tekstury, która nadaje meblom surowy urok. Skóra owcza przeciwnie, jest miękka i przyjemna w dotyku, doskonale nadając się do komfortowych mebli do wypoczynku. Kozia skóra zachwyca elegancją i luksusowym wyglądem, podczas gdy skóra z dzika emanuje naturalnym pięknem i autentycznością. Wybór rodzaju skóry zależy od indywidualnych preferencji, stylu życia oraz zamierzonego wykorzystania mebli. Warto zaznajomić się z cechami charakteryzującymi różne rodzaje skór, aby dokonać świadomego wyboru.

Najważniejsze cechy skór naturalnych

Elegancja i prestiż – zarówno skóra naturalna otwarta, jak i zamknięta dodają wnętrzu luksusu i elegancji – to zdecydowanie przemawia za wyborem tego typu mebli do klasycznych aranżacji i tych w estetyce glamour. Naturalną klasę skóry potwierdzają jej tekstura i wyjątkowy wygląd przyciągający uwagę. Obecnie dostępny jest szeroki wybór wariantów kolorystycznych i tłoczeń.

Trwałość — do cech naturalnych skóry należy zazwyczaj duża odporność na uszkodzenia mechaniczne w porównaniu do tkanin. Jest także grubsza i sztywniejsza niż ekoskóra. Dobrze pielęgnowana może służyć przez wiele lat i być odporna na eksploatację.

Łatwość czyszczenia — skóra jest bezproblemowa w czyszczeniu, zwłaszcza w porównaniu do jasnych tkanin, które mogą szybko ulegać zabrudzeniom. Obicie jest także odporniejsze na powstawanie plam i osadzanie kurzu.

Komfort — skóra naturalna jest przyjemna w dotyku. Początkowo skóra naturalna jest zimna, ale przybiera temperaturę ciała, co sprawia, że siedzenie na skórzanej tapicerce jest komfortowe zarówno w ciepłe, jak i chłodne dni.

Fragment mebla wypoczynkowego wykonane ze skóry

Oddychalność — skóra naturalna oddycha i przepuszcza powietrze, co przekłada się na komfort użytkowania, zwłaszcza w dłuższym okresie. To sprawia, że meble skórzane są wyjątkowo przyjemne dla skóry.

Prawdziwa skóra wysoka jakość — skóra naturalna jest materiałem wysokiej jakości, który wytrzymuje codzienne użytkowanie i zachowuje swój wygląd na długie lata. Ulega raczej stopniowemu starzeniu się aniżeli niszczeniu, a W przypadku zniszczenia można naprawić większość uszkodzeń.

Unikalność — zwolennicy skóry naturalnej doceniają, że charakteryzuje się niepowtarzalnością. Każda  ma swoje naturalne cechy, co sprawia, że meble skórzane są indywidualne i niepowtarzalne.

Odporność na alergeny — meble obite wysokiej jakości naturalną skórą są świetnym wyborem dla alergików. Prawdziwa skóra ma właściwości antystatyczne, dzięki którym nie zatrzymuje kurzu i alergenów w takim stopniu jak tkaniny, co jest korzystne dla osób z alergiami.

Jak odróżnić prawdziwą skórę?

Rozpoznawanie autentycznej skóry naturalnej wśród wielu materiałów może być trudnym zadaniem. Jak więc odróżnić skórę ekologiczną od prawdziwej? Na co zwrócić uwagę przy wyborze produktu? Przede wszystkim zawartości skóry naturalnej nie oceniaj wyłącznie na podstawie informacji, jakie zawiera metka. Niezależnie, czy kupujesz kanapę, aktówkę czy inne skórzane dodatki producent może oznaczyć skład jako skórzany nawet w przypadku, kiedy rzecz zawiera skórę naturalną w niewielkiej ilości. Dlatego warto zawsze pytać o dokładny procentowy udział skóry naturalnej. Zwróć również uwagę na pochodzenie mebli skórzanych. Polskie projekty słyną z wysokiej jakości, z kolei pochodzące z Azji, mimo że znajdują się w niższym przedziale cenowym, są raczej wątpliwej renomy. Istnieje także kilka testów, które mogą pomóc w identyfikacji prawdziwej skóry.

Pierwszy to test zapachu. Prawdziwa naturalna skóra pachnie… skórą – to po prostu niepodrabiany zapach. Jej charakterystyczny, przyjemny aromat, wynika także z obecności naturalnych olejków i wosków. Jeśli więc mebel wydziela ten specyficzny zapach skóry, to może być dobrym znakiem autentyczności. Jeśli mebel będzie wydzielać drażniący, nieprzyjemny zapach to znak, że tapicerka jest sztuczna.

Drugim sposobem jest test wody. Skóra naturalna absorbuje wodę, stając się miękka i elastyczna. Jeśli więc spróbujesz nakropić na niewidoczną część mebla, a woda zostanie wchłonięta, to może sugerować, że masz do czynienia z prawdziwą skórą. Skóra syntetyczna raczej nie wchłonie kropel.

Fragmenty skór na meble wypoczynkowe

Autentyczność możesz sprawdzić przy pomocy testu termicznego. Prawdziwa skóra reaguje na temperaturę ciała, więc początkowo będzie chłodna, ale stopniowo się nagrzeje. Dotyk skóry przez kilka minut sprawi, że po chwili skóra naturalna powinna stać się cieplejsza.

Test elastyczności to kolejna metoda. Skóra naturalna to materiał elastyczny i wraca do swojego pierwotnego kształtu po naciśnięciu. Delikatnie naciśnij skórę palcem, a potem zwolnij. Jeśli skóra szybko wróci do swojego pierwotnego kształtu, to może świadczyć o tym, że jest to prawdziwa skóra naturalna.

Kolejny test to badanie faktury. Tekstura skóry prawdziwej ma naturalne nierówności, blizny i zmarszczki. W przypadku skóry ekologicznej poczujesz, że materiał jest wręcz nienaturalnie gładki i stosunkowo śliski.

Ostatnim testem jest próba ognia, chociaż ten powinien być przeprowadzany ostrożnie. Prawdziwa skóra naturalna po spaleniu pozostawia węgiel i ma zapach palenia włosów. Skóra syntetyczna może pozostawić plastikowy zapach i twardą kulkę.

Pamiętaj, że te testy mogą dostarczyć wskazówek, ale naturalność zawsze najlepiej potwierdzić z ekspertem, aby mieć pewność, czy masz do czynienia z prawdziwą skórą naturalną.

Meble tapicerowane skórą naturalną 

Skóra naturalna to wyjątkowy materiał, który znakomicie sprawdza się w tapicerowaniu różnorodnych rodzajów mebli. Jej niezwykła trwałość, estetyczny wygląd i przyjemny dotyk czynią ją popularnym wyborem w projektowaniu wnętrz. Właściwości skóry naturalnej pozwalają na stworzenie mebli o eleganckim i luksusowym charakterze, które zachwycają zarówno wyglądem, jak i komfortem użytkowania.

Sofa lub kanapa tapicerowane skórą naturalną stanowią nie tylko wygodne miejsce do wypoczynku, ale także designerski element dekoracyjny. Zróżnicowane rodzaje skór naturalnych pozwalają na wybór odpowiedniego odcienia, faktury i struktury, które doskonale wpasują się w stylistykę danego pomieszczenia. Do skórzanej kanapy lub narożnika świetnie będzie pasować komplet foteli.

Fotele tapicerowane skórą naturalną, bez względu na swój design, zawsze przyciągają wzrok. Prawdziwa skóra, wyselekcjonowana pod kątem wzoru i jakości, dodaje imponujący charakter i elegancję. W połączeniu z solidną konstrukcją meble te mogą stać się nie tylko ozdobą wnętrza, lecz także długotrwałymi i wygodnymi elementami wyposażenia.

Krzesła tapicerowane skórą naturalną doskonale komponują się zarówno w jadalni, jak i w biurze. Ich stylowy wygląd i trwałość gwarantują, że będą służyły przez wiele lat. Skóra naturalna jest nie tylko estetyczna, lecz także wytrzymała na codzienną eksploatację, co sprawia, że krzesła te są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy cenią sobie komfort i elegancję.

Fragment mebla wypoczynkowego wykonane w skórze

Skóra to materiał doskonały także na łóżka tapicerowane. To propozycja dla tych, którzy chcą stworzyć sypialnię o wyjątkowym uroku. Skóra naturalna nadaje łóżkom typowo luksusowe wykończenie, a jej przyjemny w dotyku materiał zapewnia komfortowy sen.

Skórzany typ obicia często wykorzystywany jest w stylowych pufach, które można wykorzystać w różnych pomieszczeniach. Ich wyjątkowy design oraz faktura skóry naturalnej dodają wnętrzu nuty glamour. Pufy te mogą służyć jako wygodne miejsce do odpoczynku lub jako designerskie elementy dekoracyjne.

Podsumowując, skóra naturalna nadaje się doskonale do różnego rodzaju mebli, takich jak sofy, fotele, krzesła, łóżka czy pufy. Jej trwałość, estetyczny wygląd oraz komfort użytkowania sprawiają, że meble tapicerowane skórą naturalną stanowią nie tylko praktyczne elementy wyposażenia, ale także efektowne ozdoby wnętrza.

Skóra naturalna trwałość i pielęgnacja

Jak dbać o skórzane meble? Prawidłowa pielęgnacja skóry zamkniętej, otwartej i każdego innego typu jest kluczowa dla zachowania piękna i trwałości mebli skórzanych. W przeciwieństwie do tkanin skóra naturalna ma swoje specyficzne potrzeby pielęgnacyjne. Regularne oczyszczanie i nawilżanie skóry to podstawa, aby zachować jej elastyczność i urodę. Istnieją dedykowane preparaty do pielęgnacji skóry, które nie tylko usuwają zabrudzenia, ale także zabezpieczają powierzchnię przed starzeniem się.

Najczęstsze błędy w pielęgnacji skórzanych mebli?

Stosowanie preparatów uniwersalnych lub dedykowanych do innych materiałów zamiast tych przeznaczonych do skór. Nieodpowiednie środki mogą zawierać substancje, które niekorzystnie wpłyną na strukturę i sprawią, że tapicerka ze skóry naturalnej pęka, dlatego warto korzystać tylko z profesjonalnych produktów. W przypadku mebli skórzanych unikaj używania ostrych detergentów, rozpuszczalników lub innych agresywnych substancji. Skóra naturalna jest delikatna i podatna na uszkodzenia, dlatego lepiej zastosować łagodne, specjalistyczne środki. Przed nałożeniem preparatu, zawsze warto przetestować go na niewidocznej części mebla, aby upewnić się, że nie spowoduje on nieodwracalnych zmian na powierzchni.

Fragment kanapy wykonanej w czarnej skórze

Jak często czyścić skórzane meble?

Ważnym elementem pielęgnacji skóry naturalnej jest systematyczność — zwłaszcza regularne usuwanie kurzu i brudu. Skórę naturalną warto przecierać miękką, suchą ściereczką lub specjalnym zestawem do czyszczenia skóry. Unikaj mocnego tarcia, aby nie zarysować powierzchni. W razie plam natychmiast usuwaj je delikatnymi ruchami, stosując się do zaleceń producenta preparatów czyszczących. Regularna konserwacja dodatkowo zatroszczy się o długotrwały, niezmieniony kolor mebla.

Uszkodzenia skóry naturalnej możesz zminimalizować poprzez odpowiednie nawilżanie zapobiegające jej wysuszeniu i utracie elastyczności. Brak regularnego natłuszczania mebla sprawi, że zacznie po prostu pękać. Preparaty do pielęgnacji mebli skórzanych pomagają zachować miękkość i naturalny połysk skóry. Stosuj je zgodnie z instrukcjami producenta, starając się nie przesadzać z ilością. Nadmierna aplikacja preparatów nawilżających może pozostawić tłustą warstwę, która przyciągałaby kurz i brud.

Dodatkowo niszczenie skóry naturalnej może powodować bezpośrednie działanie słońca i źródła ciepła. Należy ją przed nimi chronić, aby znacząco zminimalizować ryzyko utraty koloru lub pojawienia się pęknięć. Wysoka temperatura i nadmierna wilgoć mogą negatywnie wpłynąć na strukturę skóry, dlatego warto umieszczać meble z dala od kaloryferów, kominków czy okien wystawionych na silne słońce. To jeszcze nie wszystkie tajemnice, jakie skrywa skóra naturalna. Fakty i mity na jej temat znajdziesz również w następnym akapicie.

Obalamy mity o skórze naturalnej – poznaj zalety i wady tapicerki z naturalnej skóry

Chociaż skóra naturalna może być trwała i pięknie się starzeje, to jak każdy materiał ma wady i zalety.

Skóra naturalna jest trwała, ale nie niezniszczalna. Dlatego warto wziąć pod uwagę takie kryteria przy zakupie mebli skórzanych jak nasz styl życia czy sytuacja rodzinna. Nie jest odporna na kontakt z ostrymi pazurami naszego pupila czy intensywne zabawy i wynikające z nich plamy, które powodują pociechy. Konieczne jest właściwe dbanie o skórę i jej regularne konserwowanie, aby utrzymać ją w dobrym stanie.

Im grubsza skóra, tym lepsza jakość — grubość skóry nie zawsze jest jedynym wskaźnikiem jej jakości. W rzeczywistości różne projekty i wyroby mogą wymagać różnych grubości skóry, w zależności od zamierzonego zastosowania. Ważne jest także wykończenie. Widzisz klejony kant? Lepiej poszukaj szytego mebla.

Skóra wyjdzie z mody — nic bardziej mylnego! Skóra naturalna = ponadczasowa tapicerka. To ten element wystroju, który nigdy nie wyjdzie z trendów. Skóra naturalna wczoraj, dziś i jutro – zawsze na czasie!

Skóra naturalna jest droga — podczas zakupu z pewnością odczujesz różnicę w cenie między skórzanym meblem a tapicerowanym tkaniną, jednak skórzane obicie posłuży Ci przez długi czas i nie będziesz musiał go wymienić po kilku sezonach. Strach na hasło „skóra naturalna cena” nie jest konieczny! Koszt mebli ze skóry, podobnie jak cena odzieży skórzanej, to kwestia najwyższej jakości.

Fragment skóry tapicerskiej w kolorze czarnym

Skóra ekologiczna i syntetyczna jest gorsza jakości — w ostatnich latach rozwijane są coraz lepsze metody produkcji w przypadku skóry syntetycznej. Niektóre z tych materiałów są trwałe, łatwe w pielęgnacji i mniej obciążają środowisko niż tradycyjna skóra naturalna.

Skóra naturalna jest trudna w pielęgnacji — właściwa pielęgnacja skóry naturalnej nie musi być trudna ani skomplikowana. Odpowiednie środki do pielęgnacji, regularne czyszczenie i unikanie ekstremalnych warunków znacząco przedłużą żywotność skóry.

Podatność na zarysowania — skóry naturalne nie są pozbawione wad, należy do nich  podatność na zarysowania i uszkodzenia, szczególnie jeśli nie jest odpowiednio chroniona.

Pamiętaj, że wybór między skórą naturalną a innymi materiałami zależy od indywidualnych preferencji, potrzeb i wartości. Ważne jest, aby dokładnie zrozumieć właściwości różnych rodzajów skór i materiałów przed podjęciem decyzji.

Jak widzisz, aby odróżnić skórę naturalną od skaju, potrzebna jest odpowiednia wiedza. Teraz gdy już ją zdobyłeś, zrozumienie różnic między rodzajami skóry, badanie cech rozpoznawczych oraz korzystanie z testów, takich jak próba wody czy zapachu, może pomóc w dokonaniu właściwego wyboru, podczas gdy planujesz zakupić produkt ze skóry. Pamiętaj również o właściwej pielęgnacji, aby cieszyć się pięknem naturalnej skóry zwierząt i trwałością mebli skórzanych przez wiele lat. Gdzie je znaleźć? Wysokiej jakości skórzanych mebli szukaj w najlepszych salonach meblowych i sklepach online m.in. Outletmeblowy.pl — zobacz nasze modele i wybierz swojego faworyta! Z nami znalezienie mebli idealnych nie będzie problemem!

Dodaj komentarz:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium