/skins/user/rwd_shoper_36/

Meble fornirowane - co to znaczy?

0

Mebel – to nie tylko przedmiot codziennego użytku, ale również ważny element wystroju wnętrza. Wybór odpowiednich mebli może odmienić charakter pomieszczenia i nadać mu niepowtarzalny wygląd. Jednym z interesujących rodzajów mebli są meble fornirowane, które łączą w sobie wyjątkowy design i trwałość. W tym artykule przyjrzymy im się bliżej, a Ty dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o fornirze. Przekonaj się, czym właściwie jest, jakie są zalety i wady mebli fornirowych oraz jak dbać o meble z tego materiału.

Meble fornirowane - co to znaczy?

Czym jest fornir?

Co się kryje pod tajemniczą nazwą fornir? Najprościej mówiąc fornir to okleina – cienka warstwa drewna ok. 0,6-3 mm, która jest wykorzystywana do wykończenia mebli, aby zmniejszyć ich podatność na zarysowania. To substytut drewna litego, który pozwala osiągnąć podobny efekt estetyczny, ale przy niższych kosztach produkcji. Fornir składa się z cienkich płatów drewna o grubości zazwyczaj nie przekraczającej kilku milimetrów. Proces produkcji forniru polega na cięciu na cienkie płaty drewna, które są następnie przyklejane do podłoża mebla. Jest to skomplikowany proces wymagający specjalistycznego sprzętu i umiejętności. Jest to naturalny materiał, który wykorzystywany jest do oklejania płyt meblowych, tworząc wyjątkowe wzory i struktury na powierzchni mebli. Fornir pochodzi z różnych gatunków drzew, takich jak dąb, jesion czy orzech, co pozwala uzyskać różnorodność kolorów i wzorów.

Brązowa komoda

Warto podkreślić, że istnieją dwie główne odmiany forniru: fornir naturalny i fornir modyfikowany. Naturalny fornir wykonuje się z płatów naturalnego drewna, w ten sposób uzyskuje się np. fornir dębowy czy jesionowy. To właśnie różnorodność gatunków drewna nadaje meblom fornirowym wyjątkowy charakter – każdy rodzaj to inny odcień i układ słoi. Z kolei fornir modyfikowany jest wynikiem połączenia drewna litego z płytami MDF (Medium Density Fiberboard - płyty meblowej włóknistej o średniej gęstości). Fornir modyfikowany jest zazwyczaj tańszy niż naturalna okleina, co czyni meble oklejone fornirem bardziej dostępnymi cenowo dla klientów.

Fornirowanie pozwala uzyskać efekt podobny do mebli wykonanych z litego drewna, jednocześnie eliminując pewne ograniczenia i koszty związane z użyciem drewna litego. Proces ten umożliwia tworzenie mebli o różnych fakturach, posiadające różnice w odcieniu i usłojeniach, co dodaje im wyjątkowego charakteru. Fornirowanie to technika, która łączy w sobie tradycję rzemieślniczą z nowoczesnymi rozwiązaniami, pozwalając projektantom i producentom na tworzenie mebli, które spełniają zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne oczekiwania klientów.

Meblarstwo – zastosowanie forniru

Meble fornirowe znajdują szerokie zastosowanie w produkcji mebli różnego typu, m.in. stołów, krzeseł, komód, a także elementów wyposażenia kuchni i łazienki jak blaty i fronty szafek. Jeśli mówimy o okleinie, można ją także wykorzystać w innym kontekście, a mianowicie aby odnowić stare meble. Nawet te mocno wyeksploatowane, ale pokryte dodatkową warstwą forniru, będą się z powrotem doskonale prezentować. Jednak popularność fornirowych mebli nie wynika tylko z estetyki, ale także z wyjątkowych właściwości forniru. Meble fornirowe charakteryzują się doskonałą trwałością i wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki różnorodności dostępnych gatunków drewna, projektanci i producenci mogą tworzyć meble dostosowane do różnych stylów aranżacji wnętrz, od klasycznego, po nowoczesny.

Zestaw mebli do jadalni w kolorze białym i brązowym

Fornir a lite drewno

Istnieje wiele typów mebli drewnianych, dlatego warto poznać ich cechy zanim podejmiesz ostateczną decyzję na temat zakupu. Meble z forniru często trudno odróżnić od mebli wykonanych z drewna litego, jednak istnieją pewne istotne różnice między nimi. Oto kilka kluczowych:

Wykończenie powierzchni: Meble z litego drewna mają mniej jednolite wykończenie, w przeciwieństwie do powierzchni forniru, która podkreśla naturalne usłojenie drewna. Meble fornirowane charakteryzują się natomiast bardziej gładką powierzchnią, na której widoczne są wzory i tekstury forniru.

Trwałość: Fornir jest mniej podatny na zmiany spowodowane wilgocią i temperaturą niż drewno lite. Drewno lite może łatwo ulegać deformacjom, podczas gdy meble fornirowe zachowują swoją formę przez długi czas.

Cena: Fornirowane meble zdecydowanie są tańsze od mebli wykonanych w 100% z drewna. Dzięki wykorzystaniu cienkiej warstwy forniru można uzyskać podobny efekt estetyczny, nieco mniej obciążając portfel.

Komoda z frontami w kolorze białym

Zalety mebli fornirowych

Meble fornirowe posiadają wiele zalet, które przyciągają klientów. Oto niektóre z nich:

Estetyka: Dzięki wykorzystaniu forniru, meble te nadają pomieszczeniu elegancki i stylowy wygląd. Fornir, dzięki możliwości połączenia drewna twardego z miękkim, pozwala uzyskać ciekawy efekt estetyczny, który trudno osiągnąć przy użyciu innych materiałów.

Trwałość: Właściwości drewna fornirowego to także większa odporność na uszkodzenia mechaniczne, takie jak zarysowania czy uderzenia przez ostre krawędzie przedmiotów. Warto jednak mieć na uwadze, że nadal są one podatne na nadmierną wilgoć i działanie światła, dlatego należy unikać zwilżania ich wodą i pamiętać o konserwacji. Odpowiednio zabezpieczony woskiem mebel będzie przez długi czas wyglądał jak nowy.

Różnorodność wzorów i gatunków drewna: Dzięki różnorodności dostępnych gatunków drewna oraz możliwości tworzenia skomplikowanych wzorów, meble fornirowe pozwalają na wybór mebli, które idealnie pasują do każdego wnętrza.

Dostępność cenowa: Fornir modyfikowany, będący tańszą alternatywą dla forniru naturalnego, umożliwia zakup mebli fornirowych bez nadmiernego obciążenia budżetu.

Przyjazność dla środowiska: Zaletą mebli z forniru jest także oszczędność drewna litego, co przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego.

Komoda z frontami w kolorze białym

Wady mebli fornirowych

Mimo licznych zalet, meble fornirowe mają również pewne wady:

Podatność na wilgoć: Fornir jest nadal drewnem i może ulec uszkodzeniom w wyniku działania wilgoci. Dlatego ważne jest, aby utrzymywać odpowiednią wilgotność w pomieszczeniach, w których się znajduje. Unikaj także czyszczenia zbyt mokrą ścierką, jeśli chcesz długo utrzymać mebel w świetnym stanie.

Konserwacja: Meble fornirowe nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, ale warto zadbać o regularną ochronę - dotyczy to mebli z każdego typu materiału. Co więcej, nie potrzeba specjalistycznych środków, na co dzień wystarczy stosować miękką ściereczka lub gąbkę zwilżoną delikatnie wodą z mydłem, a co jakiś czas zakonserwuj powierzchnię woskiem do powierzchni fornirowych.

Odbarwienia: Na fornir negatywnie mogą także wpływać czynniki zewnętrzne, takie jak wysoka temperatura oraz promienie słoneczne, powodujące odbarwienia i zanikanie naturalnych przebarwień, z których słynie fornir, dlatego warto unikać wystawiania mebli fornirowych na bezpośrednie działanie ostrego naturalnego światła. Nie zaleca się także stawiania zbyt ciepłych naczyń np. gorący kubek ustawiony na blacie może go miejscowo odbarwić.

Podatność na zarysowania: Meble fornirowane, tak samo jak te z drewna litego, są podatne na zarysowania, ponieważ ich powierzchnia składa się z cienkiej warstwy forniru.

Szara komoda zaaranżowana z kwiatami

Czy warto kupić meble fornirowe?

Decyzja o zakupie mebli fornirowych zależy od wielu czynników. Jeśli cenisz sobie estetykę, trwałość i różnorodność wzorów, to meble te mogą być dla Ciebie odpowiednie. Są one również zdecydowanie tańsze od mebli wykonanych w 100 % z litego drewna, co może być atrakcyjne z punktu widzenia budżetu. Jednak pamiętaj, że meble fornirowe wymagają regularnej konserwacji i ochrony przed wilgocią.

Zestaw do jadalni w kolorze brązowym

Jak odświeżyć meble fornirowe?

Meble fornirowe, mimo swojej trwałości, mogą z biegiem czasu wymagać odświeżenia. Istnieje kilka sposobów, które pozwolą przywrócić meblom fornirowym ich pierwotny blask.

Czyszczenie i konserwacja: Regularne czyszczenie to klucz do zachowania mebli fornirowych w dobrej kondycji. Warto używać delikatnych środków czyszczących przeznaczonych do drewna i miękkiej ściereczki. Unikaj silnych detergentów, które mogą uszkodzić powierzchnię forniru. Pamiętaj, że nadmierna wilgoć również może być szkodliwa, więc zawsze staraj się utrzymywać powierzchnię mebli suchą.

Usuwanie zarysowań: Jeśli na meblach pojawiły się zarysowania, istnieją specjalne pasty i woski do renowacji drewna, które pomogą w ich usunięciu. Delikatnie nałóż odpowiedni produkt na rysy i poleruj powierzchnię.

Renowacja powierzchni: W przypadku bardziej zaawansowanego procesu renowacji, można rozważyć odnowienie powierzchni forniru. Pomocne mogą być tutaj specjalistyczne środki chemiczne i techniki renowacyjne, które pomogą przywrócić meblom dawny blask. Jeśli jednak nie masz doświadczenia w takich zabiegach, warto skorzystać z usług specjalistów.

Malowanie lub lakiernictwo: Jeśli fornir jest w złym stanie i trudno go przywrócić do pierwotnego stanu, można zdecydować się na malowanie lub lakierowanie mebli. To świetny sposób na odświeżenie mebli i nadanie im zupełnie nowego wyglądu. Przed przystąpieniem do malowania lub lakierowania zdejmij starszą warstwę i przygotuj powierzchnię drewna.

Zamiana uchwytów i okuć: Małe zmiany, takie jak zamiana uchwytów czy okuć, mogą znacząco odświeżyć wygląd mebli. Wybierając nowe akcesoria, możesz dostosować meble do zmieniającego się stylu wnętrza.

Renowacja forniru naturalnego pochodzenia: Jeśli masz do czynienia z meblami z fornirem naturalnym i chcesz przywrócić im ich naturalne piękno, można rozważyć użycie oleju do drewna lub lakieru do drewna. Takie produkty wzmocnią strukturę drewna i podkreślą jego usłojenie, nadając meblom świeży i naturalny wygląd.

Szara komoda z lustrem

Pamiętaj, że przed przystąpieniem do jakiejkolwiek renowacji warto zrozumieć rodzaj forniru i jego stan, aby wybrać odpowiednie metody i środki renowacyjne. Jeśli nie jesteś pewien, jak najlepiej zadbać o swoje meble fornirowe, warto skonsultować się z ekspertem lub specjalistą ds. renowacji mebli, którzy doradzą i pomogą w odpowiednim doborze metod i materiałów, aby meble odzyskały swój blask i funkcjonalność. Dzięki właściwej opiece i odświeżeniu meble fornirowe mogą cieszyć oczy i spełniać swoją rolę przez wiele lat.

Komoda w kolorze brązowym

Podsumowanie

Fornir to rodzaj okleiny będący doskonałym wyborem dla osób poszukujących trwałego i stylowego wykończenia mebli. Dzięki różnorodności wzorów forniru oraz korzyściom estetycznym i ekologicznym meble te zdobywają coraz większą popularność. Jednak należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji i ochronie przed wilgocią, aby cieszyć się nimi przez wiele lat. Ostatecznie, decyzja o zakupie mebli fornirowych zależy od Twoich preferencji i potrzeb, ale warto rozważyć ten solidny i doskonale prezentujący się wybór do swojego domu.

Biała komoda z kwiatami

Dodaj komentarz:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium