/skins/user/rwd_shoper_31/
Styl eklektyczny we wnętrzach 0

Nietuzinkowy, ponadczasowy i nie dający zamknąć się w sztywnych ramach – taki właśnie jest styl eklektyczny, który łączy w sobie motywy pochodzące z różnych kierunków w aranżacji wnętrz. Jego szczególną cechą jest to, że zapewnia wręcz nieograniczone możliwości projektowania, dzięki czemu daje ogromne pole do popisu kreatywnym projektantom. W tym artykule podpowiadamy, jak urządzić gustowne i ponadczasowe wnętrze w stylu eklektycznym.

Styl eklektyczny we wnętrzach

Podstawowe cechy eklektyzmu

Pomimo tego, że styl eklektyczny nie jest nowym zjawiskiem w architekturze, wiele osób wciąż ma trudności z jego poprawnym zdefiniowaniem. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ podstawową cechą eklektyzmu jest brak ściśle określonych reguł czy z góry narzuconych zasad.

Styl eklektyczny polega na łączeniu ze sobą różnych nurtów aranżacyjnych w taki sposób, aby całość wyglądała spójnie i estetycznie. Eklektyzm zapewnia dużą swobodę w urządzaniu domowej przestrzeni, a zatem stanowi doskonały wybór dla osób, które nie lubią trzymać się sztywnych ram i poszukują pomysłu na oryginalny wystrój wnętrza.

Niektórzy uważają, że wnętrze w stylu eklektycznym to nieprzemyślany miszmasz różnych stylów wnętrz. Stwierdzenie to nie ma jednak wiele wspólnego z rzeczywistością. Stworzenie wystroju wnętrza w stylu eklektycznym wymaga sporego doświadczenia w projektowaniu oraz dużej wiedzy na temat wielu nurtów aranżacyjnych. Aby powstała zgrabna kompozycja, należy umiejętnie łączyć ze sobą poszczególne elementy, zachowując przy tym odpowiednie proporcje. Zwykle wymaga to poświęcenia sporej ilości czasu na wyszukiwaniu mebli, tekstyliów oraz dodatków, które stworzą spójny styl. Należy przy tym pamiętać o zachowaniu umiaru i odpowiednich proporcji, aby wnętrze nie przytłaczało nadmiarem elementów w różnorodnych stylach.

Jak urządzić wnętrze w stylu eklektycznym?

Eklektyzm w większości przypadków łączy w sobie trzy różne nurty. Podstawę stanowi styl bazowy, który wyraźnie dominuje we wnętrzu i może jednocześnie być jego motywem przewodnim. Pozostałe dwa style stanowią uzupełnienie nurtu bazowego. To jedna z podstawowych zasad warunkujących udaną kompozycję.

Motywem przewodnim w eklektycznej aranżacji wnętrza zwykle jest jeden z popularnych aktualnie nurtów aranżacyjnych, np. styl industrialny, glamour lub skandynawski. Obecnie w eklektycznych aranżacjach często pojawiają się motywy zaczerpnięte z modnego stylu boho, np. wiklinowe kosze do przechowywania i lampy oraz przewaga łagodnych kolorów ziemi.

Ciekawie prezentuje się umiejętne połączenie elementów nowoczesnych ze stylizowanymi meblami czy dodatkami. Dla przykładu, w salonie w stylu skandynawskim zjawiskowo mogą wyglądać meble utrzymane w stylu vintage. Najważniejsze, aby całość była zaprojektowana z wyczuciem i dobrym smakiem. Nieumiejętne łączenie stylów wywoła efekt odwrotny od oczekiwanego i sprawi, że we wnętrzu zapanuje wrażenie chaosu i nieładu.

Komu spodoba się eklektyzm we wnętrzu?

Styl eklektyczny skierowany jest do osób, które unikają monotonii i schematyczności oraz lubią często coś zmieniać w swoim otoczeniu. Wbrew pozorom, eklektyczne wnętrze może, a nawet powinno być harmonijne i zrównoważone. Aby tak się stało, potrzebne jest staranne przemyślenie aranżacji i odpowiednie dopasowanie do siebie elementów, które na pierwszy rzut oka wcale do siebie nie pasują, a mimo tego wspólnie tworzą stylową i niepowtarzalną kompozycję.

Eklektyzm to zabawa różnymi stylami, odważne zestawianie ze sobą różnych materiałów, struktur i kolorów oraz swoboda w projektowaniu wnętrza zgodnego ze swoimi oczekiwaniami. Żaden inny styl nie zapewnia tak rozbudowanych możliwości aranżacyjnych oraz dowolności w doborze określonych form oraz barw. Styl eklektyczny nigdy nie wychodzi z mody, lecz ewoluuje, dopasowując się do aktualnych trendów.

Przydatne zasady przy projektowaniu wnętrza w stylu eklektycznym

Jak zachować umiar i nie przesadzić z różnorodnością motywów, wzorów i kolorów? Warto trzymać się kilku podstawowych zasad, które ułatwiają stworzenie udanej kompozycji we wnętrzu. W aranżacji najlepiej zastosować dwa, maksymalnie trzy kolory oraz ich odcienie. Jeden z kolorów będzie pełnił rolę barwy podstawowej we wnętrzu, natomiast pozostałe mają go uzupełniać i wzbogacać całą aranżację. Dla przykładu, wystrój oparty na jasnej kolorystyce śmiało można przełamać wyrazistymi i nasyconymi odcieniami uzupełniającymi.

W stylu eklektycznym mile widziane jest łączenie ze sobą różnych materiałów, np. drewna oraz metalu, a także różnorodnych struktur. Jednym z nietuzinkowych pomysłów jest przełamanie matowych powierzchni, np. ścian wyłożonych płytkami o matowej strukturze, za pomocą połyskujących i zwracających na siebie uwagę elementów. Może to być np. pasek błyszczących i wyrazistych płytek przecinający ściany. Odważne, a jednocześnie przemyślane połączenia stanowią jeden z fundamentalnych elementów aranżacji w stylu eklektycznym. A zatem, jeśli nie boisz się śmiałych połączeń i lubisz bawić się kolorami oraz rozmaitymi formami we wnętrzu, eklektyzm to coś dla Ciebie.

Dodaj komentarz:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium