/skins/user/rwd_shoper_19/
Sofa a kanapa – czym różnią się te dwa meble i który z nich wybrać? 0

Wielu zapewne dziwi się tytułowi tego wpisu lub też zaczęło się zastanawiać, czym faktycznie różnią się od siebie oba meble. Niektórzy, pamiętający nieco starsze czasy, będą umieli wskazać różnice, lecz dla innych odpowiedź nie będzie już tak oczywista. Okazuje się bowiem, że wraz z coraz to nowszymi trendami doszło do zmieszania cech obu tych mebli wypoczynkowych. Z tego powodu nawet znając różnice, czasem naprawdę ciężko jest wskazać poprawną nazwę dla danego mebla. Jeśli jednak chcemy mieć w naszym salonie typowego przedstawiciela któregoś z tych dwóch rodzajów, to warto zapoznać się z poniższym artykułem.

Sofa a kanapa – czym różnią się te dwa meble i który z nich wybrać?

Czym jest sofa? O tureckiej otomanie

Zacznijmy od sofy do salonu, która nie pojawiła się przecież znikąd. Okazuje się, że moda na nią przyszła wraz z zainteresowaniem się kulturą orientalną pod koniec XVII wieku. To właśnie wtedy ten turecki mebel zaczął zdobywać europejski rynek. Czym się charakteryzuje? Otóż w swej najbardziej klasycznej formie posiada owalne oparcie i boczne wałki zamiast zwykłych poręczy. Charakterystyczne jest dla niej także nisko osadzone siedzenie, które wręcz zmusza do relaksu. A ten w każdej prawdziwej sofie jest niezwykle przyjemny. Jest to bowiem mebel stworzony z myślą o wypoczynku.

Sofa jak łóżko? Niekoniecznie!

Wiele sof na rynku ma opcję rozłożenia i skorzystania z funkcji spania. Jeśli jednak przyjrzymy się im dokładniej, to okaże się, że nie mają zbyt wiele wspólnego z prawdziwą sofą. Będą bardziej przypominały kanapę, o której za chwilę. Sofa z założenia nigdy nie była meblem składanym i nie posiadała schowka. Jest to spowodowane zbyt niskim osadzeniem siedziska oraz faktem, że meble te przyjmują zwykle bardzo wykwintne kształty. Ma to oczywiście swoje oczywiste zalety, ponieważ o ile rozkładana kanapa będzie meble przysadzistym i ciężkim, tak sofa nie dość, że zapewni wygodny wypoczynek, to jeszcze nada całemu wnętrzu lekkości.

Czym jest kanapa? O włoskiej skrzyni do siedzenia

Pierwowzorem do powstania kanap była cassapanca, czyli włoska skrzynia z funkcją siedzenia rozpowszechniona w renesansie. Najczęściej posiadała podłokietniki i oparcie ułożone pod kątem prostym do siedzenia. W XVII wieku na jej podstawie powstała bliższa dzisiejszej formie kanapa. Obecnie mebel ten posiada sięgające połowy pleców lub nawet szyi oparcie, które zazwyczaj można rozłożyć, uzyskując dodatkowe miejsce do spania. Typowe kanapy do salonu, z racji swojego rodowodu, posiadają także schowek.

Rozkładana kanapa do salonu – do wypoczynku i do spania!

Choć typowa kanapa nigdy nie będzie wygodniejsza od sofy pod względem wypoczynku, to jednak może zostać rozłożona, co zapewni nam nie tylko dodatkowe miejsce do spania, ale także schowek na pościel lub inne rzeczy. Będzie to więc bardzo funkcjonalny wybór konkurujący z nowoczesnym narożnikiem. Pamiętajmy jednak, że funkcja rozkładania i dodatkowy schowek zwykle wymuszają na producentach tworzenie konstrukcji mniej smukłych i wizualnie cięższych. Nie powinno nam to jednak przeszkadzać, jeśli tylko mamy przestronne i nowoczesne wnętrze. 

Sofa czy kanapa? Co wybrać?

Obecnie niełatwo znaleźć charakterystycznych przedstawicieli obu rodzajów mebli. Na rynku dostępne są bowiem sofy z funkcją rozkładania lub też smukłe kanapy na wysokich nóżkach. Jeśli więc nie zależy nam na konkretnym wyglądzie, to nie warto rozważać, czy mebel, który oglądamy to sofa, czy też kanapa. A jeśli z kolei faktycznie chcemy hołdować stylistyce sprzed stuleci, to zwróćmy uwagę na stylistykę i przestronność naszego salonu oraz na fakt, czy posiadamy osobny pokój gościnny, by móc pozwolić sobie na sofę.

Dodaj komentarz:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium