/skins/user/rwd_shoper_19/
Szlachetne meble fornirowane, czyli elegancja w naturalnej odsłonie 0

Naturalne meble fornirowane uważane są za synonim elegancji i luksusu, zachwycając ponadczasowym pięknem i unikalnym wyglądem każdego poszczególnego modelu. Wyjątkowe walory estetyczne i znacznie niższy koszt, niż w przypadku odpowiedników z litego drewna to powody, dla których cieszą się one niesłabnącą popularnością i łatwo znaleźć je w ofertach najlepszych producentów. Charakterystykę mebli fornirowanych, ich zastosowanie w aranżacji, a także sposoby pielęgnacji postaramy się przybliżyć w niniejszym artykule.

Szlachetne meble fornirowane, czyli elegancja w naturalnej odsłonie

Czym są meble fornirowane?

Rozważania na temat mebli fornirowanych warto rozpocząć od zdefiniowania, czym właściwie jest fornir i w jakim celu się go stosuje. Określenie to oznacza nic innego jak cienką warstwę naturalnego drewna, która przymocowana jest do płyty MDF. Grubość poszczególnych płatów drewna mieści się w zakresie 0,1 a 8,0 milimetrów, sam surowiec jest zaś pozyskiwany z najlepszych jakościowo okrągłych drzew o dużych średnicach. Ze względu na specyfikę tej techniki, meble fornirowane stanowią tańszą alternatywę dla wyrobów wyprodukowanych w całości z litego drewna. Warto podkreślić, że mimo to często okazują się one bardziej funkcjonalne i wygodne w codziennym użytku niż meble drewniane, zawierające naturalne szczeliny, szpary i przebarwienia. Co więcej, fornir jest niezwykle wdzięcznym surowcem, który może przyjmować duże rozmiary i praktycznie dowolną grubość, pozwalając na realizację najróżniejszych projektów.

Zastosowanie forniru we wnętrzach

Eleganckie meble z naturalnego drewna prezentują się niezwykle stylowo, lecz wysoka cena czyni je produktem ekskluzywnym. Entuzjaści drewnianego wyposażenia chętnie sięgają zatem po meble fornirowane, które pod względem wizualnym niczym nie odbiegają od odpowiedników z litego drewna, często przewyższają je w zakresie funkcjonalności, a przy tym są o wiele tańsze. Cienki płat fornirowanego drewna pokrywa bowiem płytę wiórową, MDF lub sklejkę, zapewniając szlachetny wygląd i łatwą pielęgnację.  Ze względu na powyższe właściwości meble z forniru rewelacyjnie sprawdzają się w różnych pomieszczeniach i stylach aranżacyjnych. Naturalne drewno jest tworzywem niezwykle uniwersalnym, które z powodzeniem odnajdzie się zarówno w surowych wnętrzach loftowo-industrialnych, minimalistycznych, jak i urządzonych w stylu klasycznym. Meble fornirowane wykonuje się niemal z każdego rodzaju drewna, od dębu, brzozy, sosny i orzecha, przez buk i mahoń, aż po egzotyczne i rzadziej spotykane typy, jak palisander, dzięki czemu bez trudu można dopasować konkretny gatunek do indywidualnych preferencji i wystroju mieszkania. 

Jak dbać o meble fornirowane?

Powszechne przekonanie o trudnościach w pielęgnacji mebli drewnianych rodzi nieraz obawy, jednak w rzeczywistości obejmuje zaledwie kilka kluczowych zasad. Pokrycie mebli fornirowanych wykonane jest z naturalnej drewnianej okleiny, dlatego też dbać o nie należy podobnie jak o meble z litego drewna. W pierwszej kolejności powinno się chronić stoły, regały i komody przed działaniem nadmiernie wysokiej temperatury, co tyczy się zarówno ekspozycji na światło słoneczne, bliskiej odległości od kominków i innych źródeł ciepła, jak i gorących naczyń. Do czyszczenia mebli z forniru wystarczy miękka wilgotna ściereczka, a w przypadku większych zabrudzeń woda z niewielką ilością szarego mydła lub specjalnych środków do czyszczenia drewna fornirowanego. Z całą pewnością unikać należy chemicznych detergentów, w szczególności tych, zawierających aceton, amoniak, spirytus, czy rozpuszczalniki, które mogą zniszczyć powierzchnię okleiny. Odpowiednia pielęgnacja przy użyciu renomowanych produktów od sprawdzonych marek gwarantuje piękny wygląd mebli przez długie lata.

Dodaj komentarz:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium